BiznesINFO.pl
Ceny węgla rosną

Domena publiczna

Dłuższy termin wymiany pieców w województwie małopolskim. Do końca kwietnia 2024 roku

27 Września 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Mieszkańcy Małopolski będą mieli czas na wymianę pieców do końca kwietnia 2024 roku. To o półtora roku później, niż pierwotnie zakładała ustawa antysmogowa. 

Wymiana pieców 

Sejmik województwa małopolskiego zdecydował o zmianach w małopolskiej ustawie antysmogowej. Termin wymiany pieców przedłużono do końca kwietnia 2024 roku. Za takim rozwiązaniem opowiedziało się 25 radnych (wszyscy z PiS, 2 z PSL), 11 było przeciw (Koalicja Obywatelska), 3 radnych nie wzięło udziału w głosowaniu. 

Pozostałe zapisy ustawy antysmogowej pozostają bez zmian. W nowo budowanych domach mają być montowane wyłącznie kotły ekologiczne 5 klasy. 

Zmiany w uchwale antysmogowej dla Małopolski były poprzedzone konsultacjami społecznymi. Wicemarszałek Józef Gawron zwracał uwagę, że przesunięcie terminów wymiany pieców zaproponowali mieszkańcy. Zgłaszali oni, że nie są w stanie wymienić kotłów w terminie. 

Przyjęte zmiany nie dotyczą Krakowa i gmin, m.in. Skawiny, Niepołomic, Oświęcimia i Krzeszowic, które realizują własne uchwały antysmogowe. W Krakowie zakaz palenia węglem i drewnem obowiązuje od 2019 roku.

- Dzisiejsza decyzja oznacza wstrzymanie bardzo ważnego procesu uzdrawiania naszego życia – ocenił były marszałek Jacek Krupa z klubu Platforma, Nowoczesna-Koalicja Obywatelska. Przed głosowaniem wnioskował o wycofanie z obrad punktu o zmianach w uchwale antysmogowej.  Zaznaczał, że w konsultacjach społecznych zdecydowana większość ludzi wypowiedziała się przeciwko zmianom w uchwale antysmogowej.  (Bankier)

Smog w Małopolsce

Małopolska to pierwszy region w Polsce, w którym przyjęto regulacje antysmogowe na poziomie całego województwa. Z problemem smogu zmagają się także mieszkańcy Nowego Targu, Wieliczki, Nowego Sącza czy Oświęcimia. 

Działacze ekologiczni zwracają uwagę na skutki smogu dla ludzkiego życia i zdrowia. Zły stan powietrza przyczynia się do zwiększenia zapadalności na choroby takie jak: udar mózgu, choroby serca, rak płuc, a także przewlekłe i ostre choroby układu oddechowego, w tym astmy.

Tagi:

ogrzewanie domusmog

Magdalena MadońAutor

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.madon@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Wynajem mieszkania nieopłacalny dla właścicieli

Polska i Świat

Spadły ceny najmu mieszkań. Po raz pierwszy od miesięcy

Czytaj więcej >
Recesja dotknie wszystkie państwa członkowskie UE

Polska i Świat

Agencja S&P prognozuje niższy wzrost gospodarczy w Polsce

Czytaj więcej >
Produkty spożywcze drożeją szybciej niż rośnie inflacja. Eksperci wieszczą, że to dopiero początek

Polska i Świat

Tegoroczny szczyt inflacji jest już za nami

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Trwają kontrole w domach. Jeżeli nie załatwisz jednej sprawy, zapłacisz wysoką karę

Czytaj więcej >
Mieszkania mają wartość

Polska i Świat

Nadchodzi nowy program mieszkaniowy. Dotknie sfery kredytowej

Czytaj więcej >
flaga Polski

Polska i Świat

Polska wygrywa z Argentyną… siłą swojej gospodarki

Czytaj więcej >