BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Wyższe rachunki za prąd, jeśli nie będzie pochodził on ze spalania węgla. Polacy gotowi na podwyżki

4 Lutego 2020

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Rachunki za prąd mogą być wyższe, jeśli energia nie byłaby z węgla. Ponad 90 proc. Polaków ma świadomość zmian klimatycznych, a dwie trzecie uważa, że to zmiany na gorsze. Rodacy są gotowi na to, aby ponosić wyższe opłaty, jeśli ma to mieć pozytywny wpływ

Rachunki za prąd będą wyższe?

Zdecydowana większość Polaków jest zdania, że trzeba odejść od energetyki węglowej. Nawet jeśli to podniesie rachunki za prąd. Zmian klimatycznych po prostu nie da się już bagatelizować. Widać to chociażby po tym, jaką mamy zimę w Polsce - ciepłą i bez śniegu. A to może skutkować już niedługo suszą. Do tego dochodzi zanieczyszczone powietrze i smog. Zdaniem Piotra Lewandowskiego z Instytutu Badań Strukturalnych to właśnie te czynniki uczulają ludzi na zmiany klimatu.

Polacy gotowi na wyższe rachunki za prąd

Według sondażu United Surveys przeprowadzonego dla RMF FM i DGP Polacy są gotowi płacić wyższe rachunki za prąd, jeśli może to zapobiec dalszym zmianom klimatycznym. - Widać, że większa część społeczeństwa zdaje sobie sprawę z zagrożeń związanych ze zmianami klimatu, jest gotowa ponosić koszty ich łagodzenia i przechodzenia na odnawialne źródła energii - mówi na łamach DGP dr Krzysztof Niedziałkowski z Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk.

Coraz ważniejszy temat w polityce

Sondaż United Surveys dla DGP i RMF FM pokazuje, że zmiany klimatyczne i polityka energetyczna mają coraz większe znaczenie polityczne. - To oczekiwanie nie będzie jeszcze miało znaczenia w majowych wyborach prezydenckich, ale wraz z nasileniem się anomalii pogodowych będzie zyskiwało na znaczeniu. Widać to m.in. w sukcesach partii Zielonych w Niemczech. Ten trend przyjdzie i do nas - twierdzi na łamach DGP Marcin Duma z United Surveys.

Rząd musi zabezpieczyć kraj przed zmianami klimatu

Zdaniem Piotra Lewandowskiego z IBS transformacja energetyczna to nie jedyne wyzwanie, jakie czeka Polskę. Istotna będzie też adaptacja do zmian klimatycznych. - W konsekwencji powodzi w końcówce lat 90. zabezpieczaliśmy się przed takimi zjawiskami, a problemem stały się susze. Zwiększać się będzie także gwałtowność zjawisk pogodowych. Adaptacji dokonują na własną rękę samorządy. Nie ma takich działań z poziomu centralnego - zwraca uwagę ekspert na łamach DGP.

Tagi:

smogZanieczyszczenie środowiskawęgielprądPolacyenergetykaceny prąduceny energii

Stanisław WęgrowskiAutor

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Rząd wprowadzi podatek katastralny?

Finanse

Zmiany w podatku od darowizn. Korzystający ze zbiórek i crowdfundingu muszą uważać

Czytaj więcej >
Podatki po nowemu od 1 lipca

Finanse

Podatkowy szok. Rozliczenia będą sprawdzianem dla Polskiego Ładu

Czytaj więcej >

Finanse

Od 1 lutego rusza składanie wniosków o 500 plus

Czytaj więcej >

Finanse

Mały ZUS plus dla przedsiębiorców. Dziś upływa termin składania wniosków

Czytaj więcej >

Finanse

Przez błąd w systemie ZUS wypłacał dwa świadczenia jednej osobie. Potem zażądał zwrotu pieniędzy

Czytaj więcej >
Podatek od psa funkcjonuje w ponad 400 gminach

Finanse

Dostaniesz nawet 36 120 zł i nic za to nie zapłacisz. Szykują się wielkie zmiany już za kilka miesięcy

Czytaj więcej >