BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Wyższe rachunki za prąd, jeśli nie będzie pochodził on ze spalania węgla. Polacy gotowi na podwyżki

4 Lutego 2020

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Rachunki za prąd mogą być wyższe, jeśli energia nie byłaby z węgla. Ponad 90 proc. Polaków ma świadomość zmian klimatycznych, a dwie trzecie uważa, że to zmiany na gorsze. Rodacy są gotowi na to, aby ponosić wyższe opłaty, jeśli ma to mieć pozytywny wpływ

Rachunki za prąd będą wyższe?

Zdecydowana większość Polaków jest zdania, że trzeba odejść od energetyki węglowej. Nawet jeśli to podniesie rachunki za prąd. Zmian klimatycznych po prostu nie da się już bagatelizować. Widać to chociażby po tym, jaką mamy zimę w Polsce - ciepłą i bez śniegu. A to może skutkować już niedługo suszą. Do tego dochodzi zanieczyszczone powietrze i smog. Zdaniem Piotra Lewandowskiego z Instytutu Badań Strukturalnych to właśnie te czynniki uczulają ludzi na zmiany klimatu.

Polacy gotowi na wyższe rachunki za prąd

Według sondażu United Surveys przeprowadzonego dla RMF FM i DGP Polacy są gotowi płacić wyższe rachunki za prąd, jeśli może to zapobiec dalszym zmianom klimatycznym. - Widać, że większa część społeczeństwa zdaje sobie sprawę z zagrożeń związanych ze zmianami klimatu, jest gotowa ponosić koszty ich łagodzenia i przechodzenia na odnawialne źródła energii - mówi na łamach DGP dr Krzysztof Niedziałkowski z Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk.

Coraz ważniejszy temat w polityce

Sondaż United Surveys dla DGP i RMF FM pokazuje, że zmiany klimatyczne i polityka energetyczna mają coraz większe znaczenie polityczne. - To oczekiwanie nie będzie jeszcze miało znaczenia w majowych wyborach prezydenckich, ale wraz z nasileniem się anomalii pogodowych będzie zyskiwało na znaczeniu. Widać to m.in. w sukcesach partii Zielonych w Niemczech. Ten trend przyjdzie i do nas - twierdzi na łamach DGP Marcin Duma z United Surveys.

Rząd musi zabezpieczyć kraj przed zmianami klimatu

Zdaniem Piotra Lewandowskiego z IBS transformacja energetyczna to nie jedyne wyzwanie, jakie czeka Polskę. Istotna będzie też adaptacja do zmian klimatycznych. - W konsekwencji powodzi w końcówce lat 90. zabezpieczaliśmy się przed takimi zjawiskami, a problemem stały się susze. Zwiększać się będzie także gwałtowność zjawisk pogodowych. Adaptacji dokonują na własną rękę samorządy. Nie ma takich działań z poziomu centralnego - zwraca uwagę ekspert na łamach DGP.

Tagi:

smogZanieczyszczenie środowiskawęgielprądPolacyenergetykaceny prąduceny energii

Stanisław WęgrowskiAutor

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Koszty pozaodsetkowe kredytów

Finanse

Polacy masowo biorą pożyczki. Takiego wyniku nie było od 5 lat

Czytaj więcej >
US President Donald Trump departs the White House in Washington, DC, on December 12, 2020. - Trump travels to West Point, New York, to attend the Army-Navy football game. (Photo by US President Donald Trump departs the White House in Washington, DC, on December 12, 2020. - Trump travels to West Point, New York, to attend the Army-Navy football game. (Photo by ANDREW CABALLERO-REYNOLDS / AFP) / AFP)

Finanse

Donald Trump oraz jego dzieci oskarżeni o masowe oszustwa. Grozi im gigantyczna kara

Czytaj więcej >
Od Nowego Roku na terenie UE zakaz wprowadzania m.in. plastikowych sztućców

Finanse

5 mld euro dla Ukrainy. Ministrowie UE wyrazili zgodę

Czytaj więcej >

Finanse

Soboń: Samorządy powinny jak najszybciej wypłacać dodatek węglowy

Czytaj więcej >

Finanse

Tarcza 1000 plus. Rząd szykuje nowy dodatek dla odbiorców ciepła

Czytaj więcej >

Finanse

Marszałek Sejmu: Rząd nie jest odpowiedzialny za wysokie ceny prądu oraz wysoką inflację

Czytaj więcej >