BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków rusza. Obowiązek rejestracji dla milionów Polaków
Maria Glinka
Maria Glinka 22.03.2022 09:17

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków rusza. Obowiązek rejestracji dla milionów Polaków

Pexels/Sora Shimazaki
Pexels/Sora Shimazaki

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków ma usprawnić ogólnopolską akcję wymiany kopciuchów. Informacje na temat źródeł ogrzewania musi wprowadzić do systemu każdy właściciel lub zarządca nieruchomości. Za uchylanie się od tego obowiązku będą groziły kary.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy ruszy Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków

  • W jakim celu będą gromadzone informacje

  • Jakie są kary i nagrody za wpisanie do rejestru

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków już za dwa miesiące

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków to nowe narzędzie do walki ze złą kondycją powietrza, czyli problemem, z którym Polska zmaga się od lat. Na mocy ustawy o promocji termomodernizacji ma powstać rejestr, w którym każdy właściciel lub zarządca nieruchomości będzie musiał wskazać, jakiego źródła ogrzewania używa.

Zgłoszeniu podlega każdy piec, który ma moc mniejszą niż 1MW. W rezultacie Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków będzie dotyczyła niemal każdego domu jednorodzinnego. Jednak przed nowym obowiązkiem nie uchronią się także osoby, które korzystają m.in. z kotła grzewczego, pieca wolnostojącego, kominka gazowego, kuchenki węglowej, pomp ciepła i kolektorów słonecznych. Według wyliczeń w tego typu sprzęty wyposażonych jest ok. 5 mln budynków.

Portal bezprawnik.pl podaje, że deklaracje trzeba złożyć zarówno w odniesieniu do domów mieszkalnych, jak i lokali usługowych czy budynków użyteczności publicznej. Lokatorzy, którzy mieszkają w blokach należących do wspólnot mieszkaniowych lub spółdzielni nie muszą przejmować się nowym obowiązkiem. Deklaracje złożą za nich zarządcy.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków rusza już 1 lipca 2021 r. Dzięki szczegółowym informacjom zawartym w rejestrze rząd i samorządy zdobędą wiedzę na temat stanu technicznego budynków i metod ogrzewania. Ma to być kolejny krok w trosce o kondycję powietrza, po takich programach jak „Czyste powietrze” czy „Mój prąd”.

Nagrody i kary. Obowiązkowa Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków

Jednak portal terazkrosono.pl donosi, że Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków będzie zawierała także szereg innych, szczegółowych danych. Właściciele i zarządcy muszą bowiem wskazać w deklaracji np. z jakich programów wsparcia korzystali.

W ten sposób uda się uniknąć przekazywaniu kilku dopłat do tych samych przedsięwzięć. Dla przykładu na wymianę kotła można otrzymać kilka różnych dofinansowań, ponieważ podmioty udzielające wsparcia nie są w stanie zweryfikować innych źródeł.

Poza tym Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków będzie także informowała o dodatkach mieszkaniowych, energetycznych i zasiłku na ogrzewanie. W ten sposób będzie można zidentyfikować gospodarstwa, które zmagają się z ubóstwem energetycznym. To zjawisko dotyka najczęściej rodziny z małych miejscowości, które mieszkają w domach jednorodzinnych. Dzięki temu będą mogli liczyć na pokaźną nagrodę w postaci termomodernizacji sfinansowanej ze środków państwowych, pod warunkiem że zgłoszą chęć udziału w odpowiednim programie.

Jednak zazwyczaj tam, gdzie są przewidziane jest wsparcie, pojawiają się również kary. Nie inaczej będzie w tym przypadku. Złożenie deklaracji do Centralnej Ewidencja Emisyjności Budynków jest bowiem obowiązkowe.

Gazeta Wrocławska podaje, że piece w budowanych domach będą musiały znaleźć się w rejestrze w nieprzekraczalnym terminie 14 dni (od 1 lipca). Niedopełnienie tego obowiązku wiąże się z mandatem w wysokości 500 zł. Jeżeli właściciele lub zarządcy odmówią przyjęcia kary to sąd ma prawo nałożyć na nich 5 tys. zł grzywny. Dla wszystkich pozostałych termin wpisania do rejestru mija 30 czerwca 2022 r.

Jak zgłosić się do Centralnej Ewidencja Emisyjności Budynków? Można to uczynić na dwa sposoby - za pomocą internetowego formularza lub w formie papierowej w odpowiednim urzędzie gminy.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Polecane