BiznesINFO.pl
węgiel PDP

PDP

Dodatkowe obostrzenia dla palących węglem niedługo staną się faktem. UE już pracuje nad przepisami

11 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Europa uzależniona od rosyjskich surowców kombinuje jak poradzić sobie z kryzysem energetycznym, który spadł nagle po rezygnacji z zakupów od Rosji, Unia Europejska nie zawiesza planów zakazu stosowania pieców na paliwa kopalne. Pakiet "Fit fo 55" zakłada redukcję emisji dwutlenku węgla w UE do 55 proc. do roku 2030. To oznacza szereg przepisów, które uderzą w posiadaczy pieców węglowych, olejnych i gazowych.

Stopniowa rezygnacja z pieców na węgiel, olej opałowy czy gaz jest jednym z priorytetów polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Dokładając do tego polskie wewnętrzne restrykcje spadające na użytkowników kotłów o klasie energetycznej niższej niż 3,4 czy 5, zamiast kompletować materiał opałowy na zimę, może lepiej od razu zastanowić się nad wymianą źródła ogrzewania.

Wiele pieców o wysokiej emisyjności, to piece na węgiel. Na konsekwencje mogą narazić się jednak również użytkownicy starych pieców na olej opałowy i gazowy.

Rząd planuje obniżkę ceny węgla, ale na jak długo?

Rząd chce wprowadzić szereg rozwiązań, które zapewnią obniżkę ceny węgla z 3 tys. zł na tonę do 1 tys. zł za tonę. Plan trudny do realizacji, a jeśli nawet założymy, że się uda, to na jak długo rządowi uda się utrzymać taką cenę węgla?

Biorąc pod uwagę, że import taniego węgla z Rosji już nie wróci, węgiel z innych krajów będzie droższy, a Polska także nie zwiększy radykalnie wydobycia z powodu niewystarczających technologii i wysokich kosztów, to węgiel zapewne niedługo wróci do ceny 3 tys. za tonę. Możliwe, że go nawet przebije z powodu wciąż rosnącej inflacji.

Pompy ciepła coraz bardziej popularne

W takiej sytuacji racjonalnym wydaje się zainwestować w nieemisyjne źródło ogrzewania, takie jak pompa ciepła. Montaż urządzenia może kosztować nas od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych, jednak koszty mogą szybko się zwrócić. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że tona węgla do ogrzania na całą zimę nam nie wystarczy, a rząd przygotował szereg dotacji dla osób, które zdecydują się na montaż pompy ciepła.

Rządowy program "Czyste powietrze" pozwala zdobyć do 69 tys. zł dofinansowania wymiany źródeł ogrzewania. Na dotacje mogą również liczyć osoby budujące nowe domy, tutaj mówimy maksymalnie o 21 tys. zł, w zależności od wybranego urządzenia. W polskim klimacie dużo lepiej sprawdzą się gruntowe pompy ciepła, które wykorzystują energię z wnętrza Ziemi. Koszt takiego urządzenia będzie jednak większy z powodu konieczności wykonania odwiertów.

Wymiana pieców konieczna, inaczej kara 5 tys. zł

Polacy są zobowiązani terminami, których muszą dotrzymać przy wymianie źródeł ogrzewania. Terminy różnią się od siebie z zależności od regionu.

Już od 2022 roku w województwie śląskim i podkarpackim obowiązuje zakaz stosowania pieców bez tabliczki znamionowej lub starszych niż 10 lat. Do końca 2022 r. z wymianą kopciucha muszą zdążyć województwa małopolskie, mazowieckie, łódzkie. Do 1 lipca 2023 r. czas na wymianę kopciucha ma województwo świętokrzyskie, a do końca 2024 r. czas na wymianę kopciucha mają województwa kujawsko-pomorskie, lubelskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie, przypomina firma Vosti.

Najwięcej czasu na dopełnienie formalności mają mieszkańcy woj. dolnośląskiego (1 lipca 2024 r.), pomorskiego (1 września 2024 r.) i lubuskiego, bo aż do końca 2026 r.

Osoby, które nie wymienią swoich pieców w terminie mogą narazić się na karę w wysokości 5 tys. zł.

Wiele osób do wysokich cen za węgiel będzie musiało więc doliczyć także koszt wymiany swojego starego pieca.

Tagi:

węgielUnia Europejskasmog

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Liczniki energii elektrycznej

Energetyka

Minister Moskwa: Planujemy dodatek energetyczny dla użytkowników pomp ciepła i klasycznych grzejników

Czytaj więcej >

Energetyka

Polska Grupa Energetyczna zapewniła sobie dostawy węgla na 2023 rok

Czytaj więcej >
15. emerytura stanie się faktem? Prezes ZUS zaskoczyła wyznaniem o dodatkowych pieniądzach dla seniorów

Energetyka

Rząd przygotował już pieniądze na wypłaty dodatku węglowego. Wkrótce trafi do Polaków

Czytaj więcej >
Licznik prądu od Tauronu

Energetyka

Tauron uruchomił specjalną stronę. Odbiorcy dowiedzą się, jak sprawdzić zużycie prądu

Czytaj więcej >

Energetyka

Rząd zapewnia, że do końca roku trafi do Polski 10 mln ton węgla

Czytaj więcej >

Energetyka

Importowany z Indonezji węgiel jak błoto. Jest komentarz ministra

Czytaj więcej >