BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

9 zł i 43 grosze. Tyle dziennie kosztuje cię smog w Polsce

6 Marca 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Smog coraz bardziej zagląda do kieszeni Polaków. W ciągu roku obywatel musi się liczyć z tym, że między 300 a 800 euro kosztuje go zanieczyszczenie pyłami i szkodliwymi gazami, które pochodzą przede wszystkim z pieców domowych. Te wysokie kwoty przeznacza

Smog – kosztowne zanieczyszczenie

Smog przyczynia się do przedwczesnych zgonów od 19 do 22 tys. obywateli rocznie – podaje Business Insider Polska. Przez zanieczyszczenia mieszkańcy miast tracą od 8 do 10 miesięcy życia, podczas gdy osoby przebywające na stałe na wsi – od 6 do 9 miesięcy. Codziennie zaś musimy płacić nawet 9 zł i 43 grosze, biorąc pod uwagę fakt, że rocznie każdy z nas uiszcza ok 800 euro w związku ze smogiem w Polsce.

Dane te pochodzą z opublikowanego w czwartek raportu na temat kosztów zdrowotnych niskiej emisji, czyli wydzielania gazów, szkodliwych dla ludzkiego zdrowia, na wysokość do 40 m. Łukasz Adamkiewicz, członek zespołu doradców w resorcie zdrowia, zwrócił uwagę, że są to zanieczyszczenia pochodzące w szczególności z domowych pieców grzewczych i przydomowych kotłowni napędzanych węglem.

Miliardy euro na walkę ze skutkami smogu

Doradca z ministerstwa zdrowia oznajmił, że koszty związane z leczeniem chorób wywołanych przez zanieczyszczenia powietrza czy ze stratą dochodów w trakcie przebywania na zwolnieniach lekarskich kosztują Polskę od 13 do 30 mld euro rocznie. W przeliczeniu na jednego mieszkańca jest to kwota od 300 do 800 euro – tłumaczy Adamkiewicz.

W trakcie konferencji ekspert nawiązał do rządowej agendy na rzecz walki ze smogiem „Czyste Powietrze”. Zgodnie z wyliczeniami resortu koszty zdrowotne przewyższają wartość programu antysmogowego dziesięciokrotnie.

Co zrobić, aby poprawić jakość powietrza?

Długofalowe działanie w zakresie eliminowania zanieczyszczeń powietrza musi opierać się także o zmiany regulacyjne m.in. wprowadzenie norm jakości dla kotłów i paliw stałych. Chcąc poprawić jakość powietrza w Polsce nie można bazować jedynie na programach finansowych – stwierdził Piotr Woźny, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Zarządca przypomniał, że 1 lipca 2020 r. wejdzie w życie przepis, który wyeliminuje z obrotu handlowego najbardziej szkodliwe miały węglowe.

W tym tygodniu rząd ogłosił zmiany w programie „Czyste Powietrze”, które mają zostać urzeczywistnione na przełomie marca i kwietnia. Zgodnie z nowymi postanowieniami ma dojść do usprawnienia procedury rozpatrywania wniosków o przyznanie dotacji na termomodernizację domów - będzie można aplikować poprzez portal gov.pl. Nakłady finansowe mają być uzależnione od efektu ekologicznego. Środki finansowe będą wyższe, jeśli obywatel zdecyduje się na zamianę pieca na pompy ciepła czy wprowadzenie paneli fotowoltaicznych.

Zanieczyszczenia problemem europejskim

W związku z tym, że polskie gospodarstwa domowe odpowiadają za spalanie 85 proc. węgla na terenie Unii Europejskiej to musi on być jak najwyższej jakości. Ma to bowiem znaczenie nie tylko dla jakości powietrza w Polsce, ale i w pozostałych państwach członkowskich. We wspólnym interesie zjednoczonej Europy leży dbanie o kondycję powietrza i niewywoływanie szkodliwych emisji.

UE stara się na bieżąco uaktualniać agendę związaną z dbaniem o środowisko naturalne. Jednak krokiem milowym w kontekście walki z zanieczyszczeniem powietrza może być środowa decyzja szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen o wpisaniu do unijnego prawodawstwa zapisu dotyczącego politycznego zobowiązania osiągnięcia przez wspólnotę neutralności klimatycznej do 2050 r. Polska jest jak dotąd jedynym państwem, które nie potwierdziło gotowości do zrealizowania tego celu – pisze Euractiv.pl.

Nowe prawo klimatyczne ma bazować m.in. na instrumentach do monitowania postępów oraz prawidłowym dobraniu wysiłków poszczególnych krajów na drodze ku neutralności.

Tagi:

smogUnia Europejska

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >