Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Ranking najbardziej smogowych miejscowości w Polsce. Nowa Ruda na pierwszym miejscu
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 03.11.2022 11:43

Ranking najbardziej smogowych miejscowości w Polsce. Nowa Ruda na pierwszym miejscu

Polska smog
Domena publiczna

Polski Alarm Smogowy opublikował najnowszy raport najbardziej smogowych miejscowości w Polsce. Na pierwszym miejscu znalazła się Nowa Ruda.

Najbardziej smogowe miejscowości w Polsce

 Z raportu Polskiego Alarmu Smogowego wynika, że najbardziej smogową miejscowością jest Nowa Ruda. Miejscowość ta zajmuje pierwsze miejsce w 3 kategoriach - najwyższego stężenia pyłów PM10, najwyższego stężenia benzo[a]pirenu i liczby smogowych dni.

Na podium znalazł się również Nowy Targ oraz Sucha Beskidzka (obie te miejscowości znajdują się w województwie małopolskim), a także Wodzisław Śląski i Pszczyna (województwo śląskie). 

Co ciekawe, na liście smogowych rekordzistów trafiły również miejscowości uzdrowiskowe. Przykładowo Rabka - Zdrój, która znalazła się w rankingu wysokiego stężenia benzo(a)pirenu, aż 8 razy przekracza normy tego rakotwórczego związku. Natomiast w Szczawnie- Zdroju norma tego zanieczyszczenia jest przekroczona siedmiokrotnie.

Jak czytamy na stronie polskiego alarmu smogowego, problem zanieczyszczenia powietrza dotyczy nie tylko dużych miejscowości.

– Opublikowany przez nas ranking pokazuje Polskę w pigułce. Zanieczyszczenie powietrza mamy zarówno w większych miastach (Zabrze, Rybnik), średniej wielkości (Nowa Ruda, Nowy Targ) czy wreszcie wsiach: Zabierzów czy Godów, w którym mieszka zaledwie 1900 osób – mówi Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego.

 Dane do rankingu pochodzą z pomiarów Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska za rok 2021. 

Eksperci Polskiego Alarmu Smogowego obawiają się, że w związku z dopuszczeniem do sprzedaży miału i węgla kamiennego dla odbiorców indywidualnych jakość powietrza w Polsce się pogorszy.

Walka o czyste powietrze

W Polsce funkcjonuje program “Czyste powietrze” jako program walki o jakość powietrza. Zdaniem minister klimatu Anny Moskwy, Polacy są przekonani do tego programu - korzystają z dopłat i wymieniają piece. 

Minister poinformowała również, że zainteresowanie miałem węglowym czy węglem brunatnych przez odbiorców indywidualnych jest niewielkie. Przypomnijmy, rząd czasowo zniósł zakaz palenia tymi surowcami w związku z kryzysem energetycznym.