Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków już działa. Czas na zgłoszenia wynosi 12 miesięcy
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 03.07.2021 02:00

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków już działa. Czas na zgłoszenia wynosi 12 miesięcy

fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. Warszawa. n/z Tlum pieszych na chodniku w maskach ochronnych.
East News, Arkadiusz Ziolek

Rejestracja w systemie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków jest obowiązkowa dla wszystkich. Za unikanie obowiązku grozi kara do 5 tys. zł.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czego dotyczy nowy rejestr

  • Kto musi się zarejestrować

  • Jakie są kary

Będą kary za brak rejestracji

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków wystartowała już 2 dni temu, 1 lipca br. Obowiązkiem podania danych dotyczących ogrzewania objęci są wszyscy Polacy - właściciele oraz zarządcy budynków.

Formularz dotyczący CEEB można wysłać za pomocą strony https://zone.gunb.gov.pl lub złożyć w gminie. Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków ma na celu skuteczniejszą walkę ze smogiem i zanieczyszczeniem powietrza.

CEEB będzie ułatwieniem w realizacji miejskiego Programu Ograniczania Niskiej Emisji - tłumaczy Biznes Interia Blanka Rdest-Dudak, zastępca dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin.

Warto wiedzieć, że miasta od dłuższego czasu walczą z zanieczyszczeniem powietrza. Zimą w Warszawie można było uzyskać dofinansowanie do wymiany tzw. kopciucha.

Kary i obowiązki związane z CEEB

Tymczasem w CEEB umieszczono m.in.: piece gazowe, kotły na paliwa stałe, grzejniki, pompy ciepła, a nawet ekologiczne rozwiązania. Do zaznaczenia będzie chociażby fotowoltaika.

W systemie CEEB umieszczone zostaną wszystkie dane osobowe właściciela lub zarządcy nieruchomości. W związku z tym za ewentualne poświadczenie nieprawdy lub niezłożenie deklaracji grozi kara.

Kara może wynieść od 500 zł do nawet 5 tys. zł w momencie, gdy sprawa trafi do sądu. Mandat wystawi policja, ale to włodarz miasta podejmie decyzję o skierowaniu jej do sądu.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]