BiznesINFO.pl
Rusza rejestr źródeł ciepła

Obraz BARBARA808 z Pixabay

Rejestr źródeł ciepła rusza 1 lipca. Musisz zgłosić dom, inaczej narazisz się na karę

3 Marca 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Szykuje się nowy obowiązek dla właścicieli i zarządców budynków. Jak poinformowała na Twitterze Dorota Cobańska p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, 1 lipca ruszy rejestr źródeł ciepła. W ciągu roku trzeba będzie złoży

Z tego artykułu dowiesz się:

  • 1 lipca rusza rejestr źródeł ciepła w budynkach

  • Kto i w jaki sposób będzie musiał złożyć deklarację odnośnie tego czym używa budynki

  • Ile budynków trafi do rejestru

Za cztery miesiące rusza rejestr źródeł ciepła w budynkach

Okazuje się, że są rozwiązania, które startują nie na początku a na półmetku roku. Chodzi o rejestr źródeł ciepła w budynkach, który ruszy 1 lipca tego roku. Poinformowała o tym w poniedziałek na Twitterze Dorota Cobańska, pełniąca obowiązki Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

- Podajemy oficjalną datę uruchomienia składania deklaracji źródeł ciepła w budynkach. Zgodnie z ustaleniami Komitetu Sterującego ZONE (Zintegrowany System Ograniczania Niskiej Emisji - red.) narzędzie startuje od 1 lipca 2021 - napisała na Twitterze Cobańska.

Uruchomienie rejestru źródeł ciepła jak przypomina Interia.pl będzie się wiązało z nowym obowiązkiem dla właścicieli i zarządców budynków, którzy będą mieli 12 miesięcy na złożenie deklaracji czym je ogrzewają.

Portal przypomina, że zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, właściciele i zarządcy budynków będą mogli składać wspomniane deklaracje, wypełniając prosty, elektroniczny formularz, który będzie dostępny w internecie.

W przypadku nowo powstałych obiektów będzie to konieczne w ciągu 14 dni po uruchomieniu rejestru.

Złożenie deklaracji odnośnie tego czym ogrzewane są budynki będzie obowiązkowe. Jeśli informacje  na ten temat nie zostaną podane, wówczas należy liczyć się z karą. Z danych przytoczonych przez Interię wynika, że docelowo w rejestrze ma się znaleźć ok. 5 mln budynków.

Do rejestru muszą zostać wpisane budynki mieszkalne, usługowe, ale i budynki użyteczności publicznej z nominalną mocą źródła spalania paliw w budynku do 1 MW.

[EMBED-11]

Nie chodzi o karanie za niewłaściwe ogrzewanie?

Jak wyjaśniała w rozmowie z Money.pl Anna Kornecka, wiceminister rozwoju, pracy i technologii za sprawą nowego rejestru uda się uzyskać informacje odnośnie tego, jakie działania należy podjąć, by doprowadzić budynek do pożądanego stanu efektywności energetycznej.

– Jeśli wpiszemy, jakie mamy parametry naszego budynku, jaki sposób ogrzewania, w kolejnych etapach - jakie mamy drzwi i okna itd., to wówczas możemy uzyskać informację, jakie działania musimy podjąć, żeby nasz budynek doprowadzić do pożądanego stanu jego efektywności energetycznej. To nie jest mechanizm karania za niewłaściwy sposób ogrzewania domu – podkreśla wiceszefowa resortu rozwoju, pracy i technologii.

Pozytywnie o rozwiązaniu mówią również cytowani przez Interię przedstawiciele Stowarzyszenia Krakowski Alarm Smogowy, podkreślając, że brak wiedzy o tzw. kopciuchach był jednym z powodów dla których „nie dało się zarządzać  jakością powietrza i walczyć ze smogiem”.

Tagi:

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Pilna sesja Rady Bezpieczeństwa ONZ dotycząca Nord Stream. Na życzenie Rosji

Czytaj więcej >
Rondo. Czy przed skrzyżowaniem należy włączać lewy kierunek?

Polska i Świat

Wielu kierowców jeszcze nie wie o zmianie przepisów. Na skrzyżowaniu mogą zgarnąć 1000 zł mandatu

Czytaj więcej >
Wielkopolskie: Nie żyje 60-latek, który wypadł z drezyny. W akcji straż, pogotowie, policja i służby kolejowe

Polska i Świat

Wybuch w zakładzie PKN Orlen. Są zabici

Czytaj więcej >
Fajerwerki w Warszawie

Polska i Świat

Największe polskie miasta odwołują imprezy sylwestrowe. Chcą zaoszczędzić

Czytaj więcej >
Ceny węgla rosną

Polska i Świat

Dłuższy termin wymiany pieców w województwie małopolskim. Do końca kwietnia 2024 roku

Czytaj więcej >
Senat przyjął rezolucję ws. Białorusi

Polska i Świat

Nowa strona internetowa Senatu pochłonie prawie milion złotych

Czytaj więcej >