BiznesINFO.pl
Ogrzewanie kosztuje coraz więcej. Jak oszczędzić? Jest kilka prostych trików

Pixabay/ri

Na ogrzewaniu można dużo zaoszczędzić. Szczególnie, jeśli zastosujemy jeden prosty trik

11 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Ogrzewanie mieszkania kosztuje średnio 2,2 - 2,7 tys. zł, jednak w przypadku domów jednorodzinnych ten koszt może wynieść nawet ponad 10 tys. zł. Sezon grzewczy już wystartował, zatem co możemy zrobić, by jak najbardziej zminimalizować te koszty? Jest kil

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  • Ile płacimy za ogrzewanie mieszkania,

  • Jak oszczędzić na ogrzewaniu.

Kosztowne ogrzewanie

Co roku koszty ogrzewania znacząco przyczyniają się do uszczuplania zasobów naszych portfeli. Według danych portalu Business Insider Polacy wydają na ogrzewanie średnio od ok. 2,2 tys. zł do 2,7 tys. zł. Jednak jeśli pod lupę weźmiemy koszty ogrzewania w standardowym domu jednorodzinnym o pow. 150 mkw., te koszty rosną do poziomu co najmniej 4,5 tys. zł. Mało tego - jeśli ktoś ogrzewa prądem, stawka skacze nawet do 19 tys. zł rocznie.

Za koszty ogrzewania odpowiada wiele czynników, m.in.: poziomu ocieplenia budynku i konkretnej sytuacji specyficznej dla różnych lokalizacji nieruchomości. Ważne jest także to, że koszty ogrzewania rosną każdego roku ze względu na to, że w tym celu wykorzystuje się dzięki procesowi wytwarzania ciepła przez paliwa kopalne, na które nakładanych jest coraz więcej opłat.

Zimy mniej srogie, ale i tak płacimy więcej

W pierwszym roku z łagodną zimą na przełomie 2016/17 Polacy zapłacili za ogrzewanie 8 proc. mniej niż w analogicznym okresie w poprzednim roku. To niestety nie ratuje nas przed wyższymi cenami, ponieważ te rosną w zawrotnym tempie.

- Łagodna aura pogodowa to tylko jedna strona medalu. Jak podał URE po zatwierdzeniu 165 taryf ogrzewania, średni wzrost cen w 2020 roku wynosi ok. 10 proc. Tak więc jest wielce prawdopodobne, że za ciepłe kaloryfery zapłacimy więcej niż w zeszłym roku. Nawet jeżeli zima będzie tak łagodna, jak poprzednia - stwierdził cytowany przez portal Bartłomiej Baranowski, ekspert serwisu Domiporta.pl.

Opłaty za ogrzewanie to potężna część domowego budżetu

Według danych portalu, opłaty związane z ogrzewaniem stanowią rocznie średnio około 16 proc. kosztów utrzymania całej nieruchomości. Składa się na to całkowita opłata za ogrzewanie, zatem zarówno mieszkania jak i części wspólnych.

- Z naszych statystyk wynika, że miesiącem newralgicznym i generującym najwyższe opłaty za ogrzewanie jest styczeń. Faktury za ciepło w tym okresie stanowią 60 proc. kosztów całego utrzymania nieruchomości - przekazał cytowany przez BI Mariusz Łubiński z firmy specjalizującej się w zarządzaniu nieruchomościami - Admus.

Co zrobić, żeby płacić mniej?

Jeśli chcemy zaoszczędzić na ogrzewaniu mieszkań, musimy pochylić się nad kilkoma kwestiami. Przede wszystkim: jaka jest klasa energetyczna budynku, w którym mieszkamy? Składa się na to m.in.: izolacja cieplna, szczelność okien, odpowiednia regulacja węzłów cieplnych i kotłowni oraz zastosowanie nowoczesnej automatyki sterującej ogrzewaniem, przypomina prezes spółki Admus.

W związku z powyższym powinniśmy przy wyborze mieszkania kierować się także kwestiami związanymi z ich efektywnością energetyczną. Jeśli stoimy przed decyzją o zakupie mieszkania, jest to kwestia, którą także powinniśmy wziąć pod uwagę, ponieważ ceny włączania grzejników stale rosną.

Jeśli mamy już swoje mieszkanie i chcemy zmniejszyć koszty ogrzewania, powinniśmy postawić na jak najlepsze uszczelnienie wszelkich miejsc tak, aby ciepło nie uciekało z domu. Po odkręceniu kaloryferów warto też pozamykać pokoje - mniejsze przestrzenie nagrzeją się o wiele szybciej.

Warto też zwrócić uwagę, czy nie zasłaniamy kaloryferów. Ręczniki wiszące na grzejnikach blokują równomierne rozchodzenie się ciepła po mieszkaniu, oddając swoją temperaturę jedynie leżącym na nich rzeczom. Najlepiej każdego ranka odsłaniać też zasłony, wpuszczając jak najwięcej słońca, które naturalnie ogrzeje mieszkanie.

Wyjeżdżając na weekend, warto zmniejszyć temperaturę w mieszkaniu. Trzeba pamiętać, by całkowicie nie wychłodzić mieszkania, jednak podczas naszej nieobecności nie muszą być one odkręcone na maksymalne grzanie.

Jest też jeden niezwykle prosty trik, do którego potrzeba jedynie tektury i folii aluminiowej: tekturę należy dokładnie owinąć folią aluminiową, następnie wsunąć ją za kaloryfer. Ważne, by folia była skierowana do grzejnika błyszczącą stroną, podaje portal parenting.pl. Dzięki temu folia będzie odbijać ciepło i uniemożliwi jego ucieczkę przez zewnętrze ściany budynku.

Tagi:

Wiktoria PękalakAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >