Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Dodatek węglowy w 2023 roku? Jest decyzja rządu
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 21.10.2023 16:56

Dodatek węglowy w 2023 roku? Jest decyzja rządu

dodatek-weglowy-minister-anna-moskwa-pieniadze
Piotr Molecki/East News/Biznesinfo

Dodatek węglowy wprowadzono w Polsce w 2022 roku. Jednorazowa pomoc w wys. 3 tys. zł  była wypłacana tym gospodarstwom domowym, dla których główne źródło ogrzewania stanowił: kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – opalane węglem kamiennym, brykietem bądź peletem, zawierającymi minimum 85 proc. węgla kamiennego. Choć w wielu miejscach w naszym kraju wciąż utrzymują się dość wysokie temperatury, jak na październik, to wiele osób zastanawia się już, czy i w tym roku może liczyć na wsparcie finansowe w ogrzewaniu domu węglem.

Dodatek węglowy 2022. Zainteresowanie było ogromne

Wprowadzony w ubiegłym roku dodatek węglowy miał stanowić jednorazową pomoc finansową w sezonie grzewczym i złagodzić skutki wzrostu cen węgla. Chętnych na dodatkowe pieniądze – rzecz jasna – nie brakowało. Interia informowała, że zdarzały się nawet gminy, w których pracy w związku z dystrybucją dodatku było tak dużo, że urzędnicy nie mieli czasu porozmawiać na ten temat z przedstawicielami mediów (tak było w sierpniu 2022 roku w Sulejówku, Jabłonnie czy Słupcy).

Odprawa Daniela Obajtka może być wysoka. Nie wiadomo jednak, czy prezes Orlenu ją dostanie Co dalej z 13. i 14. emeryturą? "Pieniędzy nie ma i nie będzie"

Węgla w Polsce nie zabraknie

Głos w tej sprawie zabrała niedawno minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Na antenie Radia Zet uspokajała, że w tym roku węgla nie zabraknie, bo zostały zapasy z ubiegłego roku. W podobnym tonie wypowiedział się miesiąc temu, dla “Rzeczpospolitej”, Marek Wesoły, pełnomocnik rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego:

Sytuacja nie jest może idealna, bo wciąż trwamy w niepewności wywołanej agresją Rosji na Ukrainę. Jednak o ile w ubiegłym roku o tej porze martwiliśmy się o to, że zabraknie nam węgla na zimę, o tyle teraz sytuacja jest opanowana. Tej zimy węgla nie zabraknie – ocenił minister.

Czy będzie dodatek węglowy 2023? Anna Moskwa odpowiada

Nie planujemy dodatku węglowego, bo ceny węgla się stabilizują. Gdyby do jakichś zaburzeń na tym rynku doszło – będziemy interweniować. Na dzisiaj ten rynek się stabilizuje – przekazała Anna Moskwa.