Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nawet 58 tys. zł dofinansowania. Od 20 października ważne zmiany w rządowym programie
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 20.10.2023 22:14

Nawet 58 tys. zł dofinansowania. Od 20 października ważne zmiany w rządowym programie

Pieniądze-banknoty-200-biznesinfo
Biznesinfo

Ogólnopolski rządowy program „Czyste Powietrze” zakłada dopłaty do wymiany starych pieców i docieplenia domów jednorodzinnych. Jego celem jest oczywiście walka ze smogiem, w wyniku którego każdego roku umierają dziesiątki tysięcy Polaków. Dziś Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (w skrócie: NFOŚiGW) poinformował,  że dla uczestników m.in. tego programu otwiera się furtka do dodatkowych pieniędzy. O co dokładnie chodzi?

Dla kogo nawet 58 tys. zł dofinansowania?

Od 20 października beneficjenci programu „Czyste Powietrze” lub innych programów związanych z dofinansowaniem fotowoltaiki (np. gminnych) będą mogli skorzystać z programu „Mój prąd”. W praktyce oznacza to, że mogą otrzymać dodatkowe pieniądze, by uczynić swój dom jeszcze bardziej oszczędnym pod względem energetycznym.

Dofinansowaniem są objęte nie tylko instalacje fotowoltaiczne, ale też różne urządzenia takie jak kolektory słoneczne, pompy ciepła, magazyny energii i ciepła oraz systemy zarządzania energią. Im więcej chcemy zrobić, tym wyższą kwotę może nam wypłacić NFOŚiGW. Maksymalna dotacja sięga 58 tys. zł:

  • do 28,5 tys. zł na pompę ciepła, w zależności od jej rodzaju,
  • do 16 tys. zł na magazyn energii,
  • do 5 tys. zł na magazyn ciepła,
  • do 3,5 tys. zł na kolektory słoneczne
  • i do 3 tys. zł na system zarządzania energią (EMS lub HEMS).
Dodatkowe 1544,88 zł dla seniorów. “Wnioski wciąż spływają” Polacy mogą zapłacić nawet 70 proc. więcej za prąd. Eksperci nie mają wątpliwości

Większy budżet w programie „Mój Prąd”

Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom rynku i naszych potencjalnych beneficjentów. Budżet „Mojego Prądu” zwiększyliśmy o 450 mln zł, czyli w sumie – w całym programie, który realizowany jest od roku 2019 – przeznaczamy już ponad 3 mld zł na rozwój fotowoltaiki w Polsce – powiedział Paweł Mirowski, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. programu „Czyste Powietrze” i efektywności energetycznej budynków oraz wiceprezes NFOŚiGW.

Niezbędne jest złożenie wniosku

Od dziś osoby, które uzyskały dofinansowanie dla mikroinstalacji fotowoltaicznych z programu „Czyste Powietrze” lub programów organizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego, mogą za pośrednictwem Generatora Wniosków o Dofinansowanie NFOŚiGW złożyć wniosek o dotację na zakup dodatkowych urządzeń właśnie w ramach „Mojego Prądu”.