Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Ceny węgla w 2024 roku. Tyle teraz trzeba zapłacić za tonę opału
Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska 25.01.2024 09:53

Ceny węgla w 2024 roku. Tyle teraz trzeba zapłacić za tonę opału

węgiel
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Na rynkach światowych ceny węgla nieznaczenie spadły. Jak sytuacja wygląda w Polsce? Ile musimy teraz zapłacić za tonę tego surowca? Wiele osób w Polsce, które właśnie teraz zamierzają uzupełnić zapasy opału, może się zdziwić. Kto liczył na spektakularne obniżki cen, niestety się przeliczył.

 

Cena węgla spada

Eksperci wskazują, że po potężnym wstrząsie na rynku i wielkich wahaniach cen węgla, które obserwowaliśmy jeszcze dwa lata temu, obecnie ceny tego opału się względnie ustabilizowały. Na rynku światowym można nawet mówić o spadku cen.  W portach Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia jeszcze w kwietniu 2023 r. cena wynosiła 120 dolarów, obecnie węgiel wyceniany jest tam na około 107 dolarów. Zmiany cen na rynkach światowych, w dłuższej perspektywie, oznaczają też spadki na rynku krajowym, w sprzedaży indywidualnej. Czy już teraz możemy zauważyć pozytywną zmianę na naszym, rodzimym rynku?

 

Ile trzeba zapłacić za tonę węgla w Polsce?

Dziennikarze Interii.pl przyjrzeli się cenom węgla w Polsce i wskazują, że choć rzeczywiście można mówić o pewnym ustabilizowaniu się sytuacji cenowej, to raczej nie o spektakularnych obniżkach.  Na przykład w sklepie Polskiej Grupy Górniczej za ekogroszek workowany - Karlik, Karolinka, Pieklorz - zapłacimy około 1550 zł za tonę (węgiel luzem można kupić 1300 zł). Z kolei Południowy Koncern Węglowy S.A. (dawniej Tauron Wydobycie) ma w ofercie ekogroszek luzem Sobieski oraz Jaret Plus, za które trzeba zapłacić odpowiednio 1549 zł i 1499 zł. Natomiast węgiel orzech kosztuje 1339 zł, kostka - 1399 zł, a groszek od 1129 do 1299 zł. Dziennikarze podkreślają, że są to na razie ceny bez widocznych obniżek. Węglokoks Kraj S.A. - jak zauważa Interia.pl - również utrzymuje stałe ceny (workowany ekogroszek Skarbek premium - 1845 zł, orzech luz - 1599 zł).

Zobacz też: Kolejna opłata pójdzie mocno w górę. Prawie milion Polaków zapłaci więcej
 

Ceny węgla można łatwo porównać

Dodajmy też, że osoby, które są zainteresowane kupnem węgla, mogą łatwo porównać ceny węgla oferowane przez różnych dostawców w Polsce. Jest to możliwe za pośrednictwem strony rządowej https://cieplo.gov.pl/, która zawiera informacje cenowe z około 5 tys. punktów sprzedaży. 

źródło: Interia.pl

 

 

 

Tagi: węgiel Ceny