Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nadchodzi nowy podatek od ogrzewania. Ile wyniesie i jak go uniknąć?
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 27.01.2024 09:25

Nadchodzi nowy podatek od ogrzewania. Ile wyniesie i jak go uniknąć?

pieniądze
Pixabay/jarmoluk

Zgodnie z decyzją Unii Europejskiej już niedługo zacznie obowiązywać podatek od ogrzewania węglem i gazem. Czym jest system ETS 2? Ile wyniesie podatek i czy można go uniknąć? UE przewiduje jeden sposób.

ETS 2 - co to?

EU ETS - unijny system handlu prawami do emisji - działa już od 2005 roku. Ma on na celu ograniczenie emisji CO2, a także sfinansowanie tego procesu.
Teraz przepis ma zostać rozszerzony. ETS 2 ma objąć również transport i budownictwo, jego konsekwencją będzie podatek od ogrzewania paliwami kopalnymi, czyli węglem i gazem. To efekt postanowień zawartych w Dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/959 z dnia 10 maja 2023 r. a zmieniająca dyrektywę 2003/87/WE.
 

Kolejna opłata pójdzie mocno w górę. Prawie milion Polaków zapłaci więcej

Podatek od ogrzewania węglem i gazem

Już teraz prawo do emisji kosztuje 100 euro za tonę dwutlenku węgla. Kiedy jednak zaczną obowiązywać zmiany - a zatem od 1 stycznia 2027 roku - będzie się to wiązało z nowym podatkiem. Dla gospodarstwa domowego średniej wielkości wyniesie on około 1200 złotych rocznie, przynajmniej według obecnych ustaleń. Tona CO2 ma kosztować podatników 45 euro. Kolejne opłaty obejmą również właścicieli spalinowych środków transportu.
Nowy podatek zostanie wliczony w cenę paliw kopalnych, co oczywiście oznacza ich ponowny wzrost. W przypadku gazu ma być to nawet 20%.
Według danych Centralnej Emisyjności Budynków z ubiegłego roku, nowe przepisy obejmą ponad 7,5 miliona gospodarstw domowych.
 

Co zrobić, by zostać zwolnionym z tego podatku?

Choć może się wydawać, że do 2027 roku pozostało jeszcze sporo czasu, warto już teraz zainteresować się przepisami wynikającymi z ETS 2. Jest bowiem sposób, by uniknąć podatku; ten nie dotknie gospodarstw nieemisyjnych, warto zatem zainwestować w transformację energetyczną. A na to jest nie tylko czas, ale również środki. 
Tylko w ramach programu Czyste Powietrze w ramach wsparcia finansowego czeka kilkanaście miliardów złotych, a do tego 3,5 mln euro w Krajowym Planie Odbudowy. Polacy mają więc sporą szansę na to, by nowy podatek wcale ich nie dotknął.

źródło: muratorplus.pl