BiznesINFO.pl

Biznesinfo

Wielu Polaków może zapłacić mniej za prąd. Do 30 czerwca trzeba złożyć wniosek o wyższy limit zużycia

13 Maja 2023

Autor tekstu:

Maria Gil-Sobczyk

W 2023 roku gospodarstwom domowym z automatu przysługuje limit zużycia w wys. do 2 tys. kWh rocznie – mówi o tym ustawa o zamrożeniu cen prądu. Dla niektórych grup ten limit został podniesiony. Aby z niego skorzystać, trzeba do 30 czerwca dostarczyć swojemu dostawcy energii stosowne oświadczenie.

Kto skorzysta z niższych cen prądu?

Dzięki Tarczy Solidarnościowej ok. 8 mln gospodarstw domowych w ogóle nie odczuje wzrostu cen energii elektrycznej – podaje serwis Rzeczypospolitej Polskiej. W związku z Tarczą wprowadzone zostały limity zużycia prądu, które gwarantują utrzymanie stałej ceny. Ogólny limit dla gospodarstw domowych wynosi 2 tys. kWh rocznie – aby z niego skorzystać, nie trzeba składać żadnego wniosku.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku osób z niepełnosprawnościami, rolników oraz posiadaczy Karty Dużej Rodziny. Te grupy, w celu skorzystania z podwyższonych limitów (2,6 tys. kWh rocznie dla gospodarstw domowych zamieszkiwanych przez osoby z niepełnosprawnościami oraz 3 tys. kWh rocznie dla rodzin wielodzietnych i rolników), muszą złożyć u swoich dostawców energii stosowne oświadczenia oraz dokumenty. 

Zrzut ekranu 2023-05-13 o 12.45.27.png

Źródło grafiki: https://www.tauron.pl/zamrozenie-pradu.

Serwis Rachuneo.pl wyjaśnia, że osoby, które zmieszczą się w powyższych progach – 2 tys., 2,6 tys. oraz 3 tys. kWh, mogą liczyć na zamrożenie cen energii na poziomie z 2022 roku. Natomiast ci, którzy przekroczą limity, zgodnie z Tarczą Solidarnościową nie zapłacą za kWh więcej niż 0,693 zł netto (+ odpowiednią dla 2023 roku stawkę podatku VAT i akcyzy). Pamiętać również należy, że każdy, kto ograniczy zużycie energii o co najmniej 10 proc. w stosunku do 2022 roku, poza oszczędnościami wynikającymi z ograniczenia zużycia energii, otrzyma też 10 proc. obniżkę rachunku w 2024 roku. Jak podkreśla rząd, stanowi to podwójną zachętę do oszczędności. 

Jakie dokumenty trzeba złożyć, aby mieć wyższy limit zużycia?

W celu skorzystania z zamrożenia cen prądu na podwyższonych limitach tj. 2,6 MWh i 3 MWh rocznie uprawnione grupy beneficjentów muszą złożyć w tej sprawie oświadczenie u swojego dostawcy prądu. Należy pamiętać, że składa się je pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

Do oświadczenia trzeba dołączyć dokumenty wymagane w zależności od sytuacji wnioskodawcy. Dla rolników jest to kopia decyzji o wymierzeniu podatku rolnego za 2022 rok, a dla rodzin wielodzietnych – skan Karty Dużej Rodziny. Natomiast w przypadku gospodarstw z osobami z niepełnosprawnością, to na stronach internetowych Taurona i E.ON Polska S.A. czytamy, że dołączenie orzeczenia o niepełnosprawności nie jest wymagane.

Dożywotnie „200 plus” do emerytury. Żeby otrzymać świadczenie, trzeba spełnić warunki i złożyć wniosek.

Kiedy i jak należy złożyć te dokumenty?

Wnioski trzeba dostarczyć najpóźniej do 30 czerwca. Można je składać osobiście, za pośrednictwem poczty tradycyjnej lub poprzez ePUAP, używając wówczas profilu zaufanego. Złożenie oświadczenia po wskazanym terminie nie uprawnia już do skorzystania z wyższych limitów zużycia prądu.

Wsparcie również dla przedsiębiorstw, samorządów i podmiotów wrażliwych

W okresie od 1 grudnia 2022 roku do 31 grudnia br. z rządowego wsparcia w zakresie niższych cen prądu skorzystają również podmioty użyteczności publicznej, a więc szpitale i przychodnie, szkoły, przedszkola i uczelnie, ośrodki pomocy społecznej; samorządy; a także mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. W przypadku tych instytucji cena maksymalna wyniesie 785 zł/MWh. Oznacza to ograniczenie podwyżki cen nawet o 70 proc. Na taryfie skorzysta aż 97 proc. wszystkich mikro oraz kilkadziesiąt tysięcy małych i średnich przedsiębiorstw – czytamy na serwisie Rzeczypospolitej Polskiej.

pieniądze-gotówka

Przepracował ponad 62 lata bez zwolnień lekarskich. Teraz otrzymuje najwyższą emeryturę w Polsce

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Podobne artykuły

Finanse

553,30 zł dodatku bez względu na wiek. Trzeba spełnić warunki i złożyć wniosek
Czytaj więcej >

Finanse

ZUS zwraca pieniądze za nadpłacone składki zdrowotne. Ostatni dzwonek na złożenie wniosku
Czytaj więcej >

Finanse

Polski bank zmienia cennik. Opłaty idą do góry
Czytaj więcej >

Finanse

Poważny problem w bankach. Nie przyjmą twojej gotówki
Czytaj więcej >

Finanse

Ważne informacje dla pobierających świadczenie 500 plus
Czytaj więcej >

Finanse

Abonament RTV. Tylko co trzeci zobowiązany go płaci, ponad milion tego nie robi
Czytaj więcej >
Maria Gil-Sobczyk

Redaktor Biznesinfo, copywriter i korektor językowy. W poprzednich latach dziennikarz Grupy KRN Media oraz specjalista ds. mediów społecznościowych. Ukończyła studia magisterskie z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Szczególnie interesują ją tematy społeczne i gospodarcze, pilnie śledzi zmiany dotyczące rynku nieruchomości i finansów. Prywatnie pasjonują ją podróże, górskie wędrówki i cukiernicze rewolucje dokonywane we własnej kuchni.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Energetyka

Finanse

Paweł Makowiec

Podwyżka świadczeń dla bezrobotnych. Jest rekordowa
Czytaj więcej >
Finanse

Paweł Makowiec

Można dostać 650 zł. Kto skorzysta ze świadczenia
Czytaj więcej >
Finanse

Paweł Makowiec

Nowy dodatek dla seniorów. Wejdzie w życie już od lipca
Czytaj więcej >
Finanse

Patryk Solarczyk

Miliony złotych zablokowane na rachunkach bankowych
Czytaj więcej >
Finanse

Maria Gil-Sobczyk

Klientów banku ING czeka zmiana cennika. Podwyżki odczują miliony Polaków
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Maria Gil-Sobczyk

42 rodziny oszukane przez dewelopera, ich sytuacja była dramatyczna. W Kaliszu rusza proces w głośnej sprawie
Czytaj więcej >