Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Przepracował ponad 62 lata bez zwolnień lekarskich. Teraz otrzymuje najwyższą emeryturę w Polsce
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 10.05.2023 08:19

Przepracował ponad 62 lata bez zwolnień lekarskich. Teraz otrzymuje najwyższą emeryturę w Polsce

pieniądze-gotówka
Biznesinfo

Przeciętna emerytura wynosi ok. 3 tys. zł brutto. Mieszkaniec województwa śląskiego otrzymuje od ZUS każdego miesiąca kilkanaście razy wyższą kwotę. Mężczyzna przepracował ponad 62 lata bez zwolnień lekarskich. Po marcowej waloryzacji otrzymuje świadczenie w wysokości ponad 43,4 tys. zł.

Najwyższa emerytura w kraju

Rekordowe świadczenie wynosi po marcowej waloryzacji przeszło 43,4 tys. zł i jest wypłacane przez oddział ZUS w Zabrzu mieszkańcowi województwa śląskiego. Żaden inny oddział ZUS-u w Polsce nie wypłaca wyższego świadczenia niż 40 tys. zł. Mężczyzna przeszedł na emeryturę w wieku 86 lat i ma za sobą ponad 62 lata i 5 miesięcy „czystej” pracy, bez zwolnień chorobowych i innych nieskładkowych okresów – tłumaczy Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa w województwie śląskim w komunikacie nadesłanym do redakcji Biznesinfo. 

Rzeczniczka podaje przykłady świadczące o tym, że w obrębie województwa śląskiego nie brakuje seniorów otrzymujących emerytury w wys. ponad 20 tys. zł. Oddział ZUS w Bielsko-Białej wypłaca co miesiąc ponad 20,3 tys. zł kobiecie, która skończyła karierę zawodową w wieku prawie 73 lat, mając za sobą 52 lata pracy. Z kolei w oddziale ZUS w Chorzowie najwyższa emerytura wynosi 21,7 tys. zł. Otrzymuje ją pracownik naukowy, który przepracował 56 lat i przeszedł na emeryturę wieku 77 lat i 6 miesięcy. Natomiast oddział ZUS w Sosnowcu wypłaca najwyższe świadczenie w kwocie ponad 22 tys. zł. Trafia ono do mężczyzny mającego za sobą przeszło 40 lat okresów składkowych i nieskładkowych, w tym 5 lat studiów. Na emeryturę przeszedł, mając 70 lat i 6 miesięcy.

Wysokie emerytury nie tylko w obrębie Śląska

Beata Kopczyńska zauważa, że w skali kraju nie brakuje seniorów, którzy co miesiąc dostają świadczenie wys. przeszło kilkunastu tysięcy złotych, czy nawet 20 tys. lub 30 tys. zł. Kolejnymi rekordowymi szczęśliwcami z wysokimi uposażeniami emerytalnymi są: mieszkaniec Warszawy, którego świadczenie przekracza 36 tys. zł, klient Oddziału ZUS w Poznaniu z emeryturą w wysokości blisko 32 tys. zł, czy kobieta, której emeryturę wypłaca bydgoski ZUS, w wysokości ponad 30 tys. zł – wskazuje rzeczniczka.

ZUS: dłuższa praca się opłaca

Rzeczniczka przypomina, że im dłużej pracujemy, tym więcej odprowadzimy składek, a wskutek tego podwyższymy swoją emeryturę. Każdego roku dojadą również waloryzacje składek i kapitału początkowego, co spowoduje wzrost podstawy obliczenia emerytury. Oczywiście ważne też są zarobki. Im wyższe zarobki, tym wyższe składki i w konsekwencji wyższa emerytura. Ponadto późniejsze przejście na emeryturę daje nam, że statystycznie średnie dalsze trwanie życia ulegnie zmniejszeniu. Zatem podstawę obliczenia emerytury będziemy dzielić przez mniejszą liczbę miesięcy, co daje nam wyższy emeryturę – wyjaśnia Beata Kopczyńska.