Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Coraz mniej czasu na dopełnienie nowego obowiązku w ZUS. Ponad 177 tys. osób złożyło już konkretne dokumenty
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 09.05.2023 08:14

Coraz mniej czasu na dopełnienie nowego obowiązku w ZUS. Ponad 177 tys. osób złożyło już konkretne dokumenty

zus-list
Biznesinfo

Do 22 maja przedsiębiorcy muszą złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 rok – przypomina ZUS. Trzeba je dostarczyć w dokumencie za kwiecień. Na dzień 8 maja roczne rozliczenia wpłynęły już od ponad 177 tys. osób.

Nowy obowiązek w ZUS

W 2023 roku część płatników składek musi po raz pierwszy złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za ubiegły rok. Obowiązek ten tyczy się przedsiębiorców opodatkowanych na zasadach ogólnych, czyli podatkiem liniowym lub skalą podatkową albo ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Rozliczenie za 2022 rok należy przekazać w dokumencie za kwiecień 2023 roku w terminie do 22 maja.

Zdajemy sobie sprawę, że z uwagi na to, że to pierwsze tego typu rozliczenie, to mogą pojawić się pewne pytania i wątpliwości z tym związane. ZUS deklaruje wsparcie dla przedsiębiorców. Każda osoba prowadząca działalność może uzyskać pomoc podczas e- wizyty w ZUS, w Centrum Obsługi Telefonicznej (COT) pod numerem telefonu 22 560 16 00 lub e-mailem [email protected]. Wątpliwości pomogą rozwiać również doradcy płatnika składek – podkreśla Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS w komunikacie nadesłanym do redakcji Biznesinfo.

Obowiązek rozliczenia składki zdrowotnej nie dotyczy osób rozliczających się z wykorzystaniem karty podatkowej, twórców i artystów, wspólników spółki komandytowej, jednoosobowych spółek z o.o. oraz osób współpracujących.

Jakie dokumenty trzeba złożyć?

Osoby, które prowadzą jednoosobową działalność, składają roczne rozliczenie na druku ZUS DRA (blok XII). Natomiast, jeśli opłacają składki za inne osoby (np. pracowników, zleceniobiorców), dostarczają druk ZUS RCA (blok III. F). Przedsiębiorcy korzystający z programu Płatnik muszą pamiętać o aktualizacji danych. Paweł Żebrowski przypomina, że jest to konieczne w celu sporządzenia dokumentu ZUS DRA z rocznym rozliczeniem za kwiecień 2023 roku. 

Nadpłata lub niedopłata – co robić?

Jeśli z rozliczenia wychodzi nadpłata i płatnik nie ma zaległości w opłacaniu składek, to ZUS utworzy wniosek o zwrot nadpłaty na profilu płatnika na PUE ZUS. Będzie trzeba go zweryfikować, podpisać i odesłać przez PUE do 1 czerwca – wyjaśnia ZUS. Nadpłata trafi na rachunek bankowy płatnika składek w terminie najpóźniej do 1 sierpnia. Natomiast, jeśli na koncie płatnika było zadłużenie, nadpłata zostanie rozliczona na poczet zaległości. W sytuacji, w której z rozliczenia wyjdzie niedopłata, płatnik będzie miał obowiązek ją uregulować do 22 maja.

ZUS przypomina również, że jeśli przedsiębiorca chce złożyć dokumenty korygujące wysokość składki zdrowotnej za ubiegły rok, może je złożyć najpóźniej do dnia, w którym złoży wniosek o zwrot nadpłaty (czyli do 1 czerwca), a jeśli nie składa takiego wniosku, ma czas do 30 czerwca br.