Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Będą niższe ceny gazu. Już potwierdzone, dostawca wysyła korekty
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 20.07.2023 14:09

Będą niższe ceny gazu. Już potwierdzone, dostawca wysyła korekty

Gaz na kuchence
Iberion

Osoby, które dostały od swojego dostawcy gazu prognozy opłat na 2024 rok, mogą się cieszyć. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo Obrót Detaliczny zaczęło już wysyłać faktury z niższymi prognozami na przyszły rok.

Będą niższe ceny gazu

Na początku lipca PGNiG OD zdecydowało się obniżyć cenę gazu, która jest używana do wyliczania prognoz na kolejny rok. Jak wynika z danych portalu Interia, przed obniżką cena wynosiła 516,73 zł/MWh, obecnie jest to 200,17 zł.

Przyczyną takiej decyzji, jak wynika z cytowanego przez Interię komunikatu PGNiG, jest sytuacja na rynku. Chodzi głównie o utrzymujący się pozytywny trend w kontekście przyszłorocznych cen.

Klienci otrzymają korekty

W tym miejscu pojawia się jednak pewien problem. Część klientów otrzymała bowiem faktury z prognozami płatności na przyszły rok przed aktualizacją ceny przez PGNiG OD. Niektórzy mogą więc uznać, że nie są w komfortowej sytuacji.

Jak jednak informuje Interia, tacy klienci nie muszą się martwić z tego powodu. PGNiG OD wyśle im bowiem korekty faktur z nowymi stawkami na przyszły rok. Wcześniejsze dokumenty nie będą już uznawane za ważne.

Wpływ przejęcia przez Orlen

W swoim komunikacie cytowanym przez Interię, PGNiG OD podało również, że oprócz korzystnej sytuacji rynkowej na cenę gazu miał wpływ jeszcze jeden czynnik. Chodzi bowiem o włączenie spółki do Grupy Orlen, co zwiększyło elastyczność działania firmy.

Interia.pl zauważa również, że obecna cena gazu wykorzystywana w prognozach na ten i przyszły rok przez PGNiG OD wynika z ustawy o ochronie odbiorców tego surowca w 2023 roku. Z ceny tej mogą skorzystać m.in. gospodarstwa domowe, wspólnoty mieszkaniowe czy szpitale.