Wczoraj obchodziliśmy Dzień Ziemi, co dla wielu było okazją do refleksji nad stanem planety. Do tego, aby myśleć o bezsprzecznym ludzkim wpływie na zmiany klimatu, może też zachęcić nowy raport, który obrazuje tempo zmian nie na biegunach Ziemi czy Grenlandii, ale tutaj, w Europie.
Transformacja energetyczna stawia przed sieciami dystrybucyjnymi szereg wyzwań, wynikających z rosnącej liczby OZE, wzrastających potrzeb odbiorców i rozwoju sektora eMobility. Podczas 39. Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 9. OZE POWER przedstawiciele Stoen Operator omówili specyfikę tych wyzwań w kontekście działalności operatora na terenach wielkomiejskich.
W dniach 17-18 kwietnia 2024 r. w Gdańsku odbyła się konferencja, której tematem była praktyczna realizacja celów klimatycznych w logistyce i transporcie. Wydarzenie zgromadziło liderów biznesu oraz ekspertów z branży, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami i zaprezentowali najnowsze technologie wspierające walkę z emisją gazów cieplarnianych. Partnerami konferencji były m.in. DNV, Deloitte i Grupa Unimot.
Analitycy ostrzegają, że od lipca rachunki za prąd w Polsce mogą wzrosnąć o kilkanaście procent, przynosząc dodatkowy ciężar dla konsumentów. Nowe przepisy rządowe zakładają zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł za MWh, co może jednak nie zatrzymać skokowych wzrostów. Kto będzie najbardziej dotknięty tymi zmianami i kto może liczyć na wsparcie w postaci bonu energetycznego? Oto najnowsze prognozy i kryteria uprawniające do otrzymania bonu.
Orlen powołał nowy zarząd. Spółka przekazała informacje o decyzjach kadrowych we wtorkowy wieczór 16 kwietnia, czyli w dniu powołania nowych członków. Kim jest Magdalena Bartoś i Robert Soszyński?
Wszyscy Polacy, którzy posiadają fotowoltaikę, powinni pamiętać o tej czynności. Sporo osób może sobie nie zdawać sprawy, że panele potrzebują specjalnego przygotowania na wiosnę. Co trzeba zrobić, by fotowoltaika była jak najbardziej efektywna?
Polscy konsumenci energii elektrycznej szykują się na znaczące zmiany w opłatach za prąd. Nowe regulacje wprowadzane przez rząd oraz firmy energetyczne mogą wpłynąć na wysokość rachunków i sposób ich rozliczania. Zwiększenie cen prądu oraz wprowadzenie dynamicznej taryfy to tylko niektóre z istotnych zmian, które warto mieć na uwadze.
Użytkownicy pojazdów elektrycznych zyskają dostęp do setek nowych stacji ładowania. To efekt porozumienia zawartego pomiędzy NOXO ENERGY – spółką należącą do JR HOLDING, pionierem na rynku ładowarek do aut elektrycznych – a CBRE, wiodącym graczem w dziedzinie doradztwa na rynku nieruchomości komercyjnych. Stacje ładowania zostaną zlokalizowane w pobliżu centrów handlowych, restauracji, biurowców i innych strategicznych punktów.
Gdy mówi się wiele o polskiej transformacji energetycznej i odnawialnych źródłach energii, często zapomina się o infrastrukturze. Tymczasem sieć elektryczna w kraju ma być w bardzo złym stanie. Uwagę na to zwraca Najwyższa Izba Kontroli w najnowszym raporcie - liczne błędy i niedopatrzenia ostatnich dekad wymuszają pilną konieczność inwestycji w modernizację.
Rząd zajmie się w najbliższym czasie nowymi przepisami związanymi z rozliczaniem energii elektrycznej. Odpowiedni zapis trafił już do wykazu jego prac. To pokłosie planów wprowadzenia taryf dynamicznych, które przybliżą model rozliczania się do wartości rynkowych energii. Nie każdy jednak na tym skorzysta.
Resort klimatu przygotował projekt zmian w ustawie o OZE, mający zachęcić właścicieli instalacji fotowoltaicznych do przejścia na taryfy dynamiczne. Jednak eksperci wyrażają wątpliwości co do atrakcyjności propozycji. Czy nowe regulacje będą korzystne dla prosumenckiego sektora energii?
Lodówka to nieodłączny element większości kuchni, ale jej wysokie zużycie energii może powodować wysokie rachunki za prąd. Na szczęście istnieją proste sposoby, aby zmniejszyć zużycie energii i obniżyć koszty. Ile prądu zużywa lodówka oraz jakie są skuteczne sztuczki, które pomogą ograniczyć zużycie energii?
Rosnące ceny energii elektrycznej stają się coraz bardziej uciążliwe dla każdego gospodarstwa i sprawiają, że większość z nas uważniej przygląda się zużyciu energii przez sprzęty domowe. Na co szczególnie warto zwrócić uwagę w łazience?
Wtorek 9 kwietnia przejdzie do historii polskiej transformacji energetycznej. Tego dnia udało się ustanowić rekord energii wygenerowanej ze źródeł fotowoltaicznych. Dzięki PV zasilane było ponad pół kraju.
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził nowe taryfy za dystrybucję i dostawę prądu, ustanawiając limity zużycia dla gospodarstw domowych. Jakie to limity i jak wpłyną na rachunki?
Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że codzienne urządzenia mogą pochłaniać znaczną ilość prądu, dodając niemałe koszty do rachunku za energię elektryczną. Zaskakujące wyliczenia pokazują, jakie urządzenia są największymi "pożeraczami prądu" w naszych domach, a także jakie proste kroki możemy podjąć, aby oszczędzać energię i pieniądze.
Wielu z nas popełnia ten błąd, przed którym nieustannie ostrzegają specjaliści. Częstą praktyką jest podłączanie na noc smartfonów i tabletów do ładowania. Niestety, nie jest to ani poprawne, ani bezpieczne rozwiązanie. Strażacy byli wielokrotnie wzywani do podobnych przypadków.
Lodówki należą do sprzętu, który zużywa najwięcej prądu w przeciętnym gospodarstwie domowym. Przez lata i tak udało się wprowadzić znaczne optymalizacje, niemniej są metody na to, by urządzenie zużywało jeszcze mniej energii. Dzielą się nimi sami producenci.
Lata 2022-2023 były rekordowe dla rynku odnawialnych źródeł energii. Jak wygląda sytuacja na początku 2024? Grupa SUNEX przedstawiła wyniki finansowe z I kwartału 2024 roku. Przychody firmy w tym okresie wyniosły 37,1 mln zł. Wyniki skomentował prezes Romuald Kalyciok, który ma nadzieje na ożywienie rynku, między innymi w związku z wypłatą środków z KPO.
Wokół ładowania narosło wiele mitów, część z nich bierze się z przeszłości, kiedy ładowarki nie były tak zaawansowane, jak dziś. Wielu jednak nadal zastanawia się, czy zostawianie ładowarki wpiętej do sieci, nawet gdy nie ładujemy smartfonu, ma negatywne skutki.
1 kwietnia w życie weszły nowe przepisy. Powinni o nich pamiętać przede wszystkim właściciele domów i mieszkań. Za brak tego dokumentu zapłacą nawet 5 tysięcy złotych kary.
Wyczekiwany bon energetyczny wciąż jest na etapie przygotowań. Wiemy już jednak, kiedy poznamy więcej szczegółów. Minister Klimatu zdradziła jednak, która grupa najbardziej może liczyć na wsparcie — jednoosobowe gospodarstwa emeryckie. Szefowa resortu wyjaśniła, dlaczego.
Choć coraz częściej wybiera się płyty indukcyjne, to jednak kuchenka gazowa pozostaje najczęściej standardowym wyposażeniem kuchni. Oba rozwiązania generują koszty, niemniej w przypadku kuchenek gazowych są sposoby na to, by zaoszczędzić na zużyciu gazu. Najważniejszy to zachowywanie dysz w dobrej kondycji.
Po raz pierwszy w historii spółka Polskie Sieci Elektroenergetyczna zdecydowała o wyłączeniu instalacji fotowoltaicznych w dzień powszedni. Podobne przypadki zdarzały się już wcześniej, jednak tylko w weekendy. To przykład poniekąd kuriozalnej sytuacji kiedy OZE wyłącza się na rzecz ciągłości działania elektrowni węglowych.
Dostęp do informacji o ilości energii zużytej przez gospodarstwo domowe czy przedsiębiorstwo jest kluczowy przy ustalaniu limitów zużycia i prognoz wysokości rachunków. Zwłaszcza dziś, kiedy często zachodzi konieczność równoległego śledzenia danych z OZE, warto na bieżąco być zorientowanym w ilości energii pobieranej z sieci i np. z instalacji fotowoltaicznych.
W krakowskiej Nowej Hucie podczas prac drogowych został zagubiony defektoskop – średniej wielkości urządzenie służące do pomiaru ciągłości materiałów. Niestety, jego uszkodzenie może za sprawą aktywnego promieniowania stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska wydał komunikat dotyczący zmian, jakie już od 22 kwietnia zajdą w programie „Czyste Powietrze”. Te będą gruntowne i znacznie ograniczą możliwość uzyskania dofinansowania inwestycji w pompy ciepła i niektórych rodzajów kotłów, tak aby zmniejszyć napływ na polski rynek urządzeń niskiej jakości.
O ile łatwiejsze byłyby rozmowy o transformacji energetycznej, gdybyśmy tylko dysponowali magazynami energii, które zachowywałyby 100 proc. ładunku niezależnie od upływu czasu czy warunków zewnętrznych, a przy tym były przynajmniej neutralne dla środowiska. Metody na taki wynalazek poszukują Finowie z Polar Night Energy. Poszukują w piasku.