BiznesINFO.pl

Domena publiczna

Tauron sprzedaje kopalnie. Skarb Państwa będzie mieć 100 procent akcji

22 Października 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Tauron zawarł z Ministerstwem Aktywów Państwowych warunkową umowę sprzedaży 100 procent akcji spółki Tauron Wydobycie. 

Tauron sprzedaje kopalnie 

W piątkowym komunikacie Tauron poinformował o umowie zawartej ze Skarbem Państwa. Dotyczy ona warunkowej sprzedaży akcji spółki zależnej Tauron Wydobycie.

W komunikacie podano, że umowę w tej sprawie podpisali wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin oraz prezes grupy Tauron Paweł Szczeszek i wiceprezes Tomasz Szczegielniak. 

"Zawarcie warunkowej umowy sprzedaży ze Skarbem Państwa przybliża nas do zakończenia procesu wydzielenia aktywów wydobywczych z grupy Tauron. To jeden z najważniejszych procesów restrukturyzacyjnych prowadzonych w grupie w ostatnich latach. Jego finalizacja przybliży nas do osiągnięcia założeń Zielonego Zwrotu Tauron poprzez odblokowanie potencjału inwestycyjnego grupy" - powiedział Paweł Szczeszek, prezes zarządu Tauron Polska Energia, cytowany w komunikacie.

Cena zbycia 1 zł została ustalona w następstwie wyceny akcji spółki wydobywczej przez zewnętrzny, niezależny podmiot doradczy. Uwzględnia ona długoterminowe projekcje finansowe obejmujące lata 2022-2049, poinformowała spółka. 

Do transakcji dojdzie nie wcześniej niż 31 grudnia 2022 roku, muszą zostać jeszcze spełnione warunki zawieszające. Są nimi niewykonanie przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) prawa pierwokupu akcji i podwyższenie kapitału zakładowego Tauron Wydobycie, które zostanie dokonane przez emitenta w celu spłaty zadłużenia spółki Tauron Wydobycie wobec emitenta.

Ofertę przeprowadzenia transakcji na takich zasadach ministerstwo aktywów państwowych złożyło Tauronowi już 13 września br.

Tauron Wydobycie 

Dominującą spółką w Grupie Tauron jest Tauron Polska Energia. Spółka dysponuje kapitałem własnym w wysokości ponad 19 mld złotych oraz zatrudnia ponad 25 tys. pracowników. 

Tauron Wydobycie to spółka w 100 procentach zależna od Tauron Polska Energia. Zajmuje się wydobyciem, wzbogacaniem i sprzedażą węgla, jej kopalnie to Sobieski w Jaworznie, Janina w Libiążu oraz Brzeszcze w Brzeszczach. 

Tagi:

umowaJacek Sasinenergetyka

Podobne artykuły

Energetyka

Gdzie powstanie trzecia elektrownia atomowa w Polsce
Czytaj więcej >

Energetyka

Koniec dotacji z programu “Mój prąd”. Są jednak i dobre wiadomości
Czytaj więcej >

Finanse

Zrobisz remont domu i odliczysz w PIT nawet 53 tys. zł. Sprawdzamy założenia ulgi termomodernizacyjnej
Czytaj więcej >

Energetyka

Ograniczyłeś zużycie prądu, to teraz dostaniesz pieniądze. Rząd szykuje spory prezent
Czytaj więcej >

Energetyka

Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę w Polsce brakuje stali. Rząd sam chce ją wytworzyć
Czytaj więcej >

Energetyka

Tysiące osób zrezygnowało z zakupu węgla z kopalni JSW. „To ogromny problem organizacyjny”
Czytaj więcej >
Magdalena Madoń

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]