Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Jacek Sasin

Jacek Sasin

screen Twitter
12.11.2023 09:28 Miecz od Sasina dla ojca Rydzyka. Eksperci mają wątpliwości co do jego autentyczności

W lipcu Jacek Sasin i prezes Grupy Enea wręczyli Tadeuszowi Rydzykowi miecz. Wówczas pojawiło się wiele wątpliwości co do tego, czy artefakt jest autentyczny. “Gazeta Wyborcza” powołuje się na opinię specjalistów od średniowiecznej broni, którzy zalecają dodatkowe badania miecza.

Tadeusz Rydzyk, Jacek Sasin
13.07.2023 17:40 Tadeusz Rydzyk otrzymał od Sasina miecz warty 250 tys. zł. Teraz minister się tłumaczy

W ostatnią niedzielę o. Tadeusz Rydzyk otrzymał od ministra aktywów państwowych Jacka Sasina i prezesa Grupy Enea Pawła Majewskiego historyczny miecz, warty 250 tysięcy złotych. Zapytany o tę sprawę w Sejmie szef ministerstwa tłumaczył się z prezentu dla dyrektora Radia Maryja.

Sasin
14.06.2023 20:22 Sasin: Polska zaczyna deptać po piętach najbogatszym, największym europejskim gospodarkom

- Świat nie tylko nam nie ucieka, ale dosyć sprawnie ten świat gonimy. Biorąc pod uwagę, że 30 lat temu startowaliśmy z bardzo trudnego położenia. Kraj, który był rządzony przez komunistów, funkcjonował w ramach systemu, który się nie sprawdził, był zrujnowany po II wojnie światowej - mówił Jacek Sasin podczas spotkania w Łodzi.

Sasin
22.03.2023 21:52 Gdzie powstanie trzecia elektrownia atomowa w Polsce

- Chcemy szukać partnerów do tego, aby się kapitałowo angażowali w transformację energetyczną w Polsce. Pewien sukces już mamy - mówił wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Rząd jest na etapie wyboru lokalizacji na trzecią w Polsce elektrownię atomową.

Jacek Sasin
07.03.2023 21:48 Sasin zapewnia, że wszystko jest pod kontrolą. Szacuje, że inwestycja pochłonie około 100 mld zł

Budowa elektrowni jądrowej w Pątnowie wzbudza wielkie emocje. Minister aktywów państwowych i wicepremier Jacek Sasin podał szacunkowy koszt jej budowy. Inwestycja ma kosztować miliardy złotych. 

Wicepremier Jacek Sasin
02.03.2023 13:28 Rząd uznał, że Polacy mają za dużo pieniędzy. Sasin obiecał nowy podatek

Wicepremier i minister aktywów państwowych, Jacek Sasin, poinformował, że rząd pracuje nad nowym podatkiem. Projekt regulacji zostanie przedstawiony już w marcu. Będzie on pobierany od nadmiarowych zysków od spółek górniczych i paliwowych. 

Jacek Sasin
22.02.2023 12:52 Sasin prosi o pomoc. Europejskie regulacje niosą katastrofalne skutki dla polskich kopalń

Wicepremier Sasin apeluje w sprawie rozporządzenia UE dotyczącego redukcji metanu. Alarmuje, że nowe regulacje mogą się przyczynić do likwidacji polskich kopalń.  

elektrownia-jadrowa-pxhere-cc0
10.02.2023 10:43 Trzecia elektrownia jądrowa w Polsce. Jacek Sasin podał prawdopodobną lokalizację

Jacek Sasin przyznał, że decyzja w sprawie lokalizacji trzeciej elektrowni jądrowej zapadnie już jesienią tego roku.

sasin-domena publiczna
08.02.2023 11:51 Wicepremier Sasin zapowiedział nową formę wsparcia. Tym razem pieniądze popłyną do rolników

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin zapowiedział preferencyjne kredyty dla rolników w wys. 300 tys. zł. Ich udzielaniem miałby zająć się PKO Bank Polski. Cel kredytu jest dowolny, byleby był związany z produkcją rolną — może to być zatem zakup sprzętu, nawozu lub materiałów siewnych.

podatek en dpics-east news
01.02.2023 21:03 Powrót niesławnego podatku. Pierwsze konsultacje już się odbyły

Według medialnych doniesień, odbyły się już pierwsze nieoficjalne konsultacje dotyczące nowego podatku od zysków firm naftowych i węglowych. Miałby on dotknąć kilku polskich firm, wśród których znalazły się m.in. Orlen oraz JSW.Według szczegółów przytoczonych przez Interię za portalem WysokieNapiecie.pl, podatek miałby objąć firmy, których 75 proc. zysku pochodzi z ropy, węgla i koksu. Jego wysokość ma natomiast wynosić 33 proc. od dochodu.

Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 07.05.2021. Ministerstwo Aktywow Panstwowych. Briefing dotyczacy wsparcia polskiej siatkowki przez spolki Skarbu Panstwa, z udzialem przedstawicieli klubu Grupa Azoty ZAKSA Kedzierzyn-Kozle. N/z: Jacek Sasin
08.11.2022 09:29 Jacek Sasin o pomyśle połączenia PGE z Grupą Tauron i Grupą Enea. Na razie nie ma takiego planu

Prezes PGE ocenił, że plan połączenia PGE z Grupą Tauron i Grupą Enea to dobry pomysł. Jacek Sasin podaje, że na razie nie ma planu połączenia tych spółek energetycznych. Kilka dni wcześniej PKN Orlen oficjalnie połączył się z PGNiG.

Sasin Moskwa USA
24.10.2022 20:14 Jacek Sasin i Anna Moskwa w USA. Ważą się losy budowy elektrowni jądrowej w Polsce

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin są w Waszyngtonie. Spotkali się tam z sekretarz energii Stanów Zjednoczonych Jennifer Granholm.

Tauron żegna prezesa
22.10.2022 13:11 Tauron sprzedaje kopalnie. Skarb Państwa będzie mieć 100 procent akcji

Tauron zawarł z Ministerstwem Aktywów Państwowych warunkową umowę sprzedaży 100 procent akcji spółki Tauron Wydobycie.

Elektrownia atomowa, pole.
19.10.2022 21:53 Sasin: Polska potrzebuje nie jednej, a kilku elektrowni atomowych

Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin komentarzem na swoim koncie w serwisie twitter wraca do tematu elektrowni atomowych w Polsce.„Dawno nie czytałem tylu bzdur co wczoraj. Polska potrzebuje nie jednej a kilku elektrowni atomowych” – stwierdził Sasin.Mówiąc o bzdurach, Sasin miał na myśli jego rzekomy konflikt z Mateuszem Morawieckim dotyczący właśnie tematu elektrowni jądrowych w Polsce. Informacje o nim pojawiły się na portalu strefainwestorow.pl.- Wspólnie z premierem Mateuszem Morawieckim pracujemy, by zapewnić Polakom bezpieczeństwo energetyczne. Widać, że jest ono wielu nie na rękę – doda minister.

06.08.2020 Warszawa Inauguracja II kadencji prezydenta Zamek Krolewski Uroczystosc inwestytury prezydenta RP Andrzeja Dudy na Wielkiego Mistrza Orderu Orla Bialego i Orderu Odrodzenia Polski fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER n/z: Jacek Sasin
13.10.2022 22:40 Sasin: Węgiel będzie kosztował około 1000 zł za tonę po odliczeniu dodatku węglowego

Jacek Sasin - wicepremier i minister aktywów państwowych, podczas najnowszego wywiadu twierdzi, że może on zagwarantować, że Polakom nie zabraknie węgla tej zimy.

PKS Jacek Sasin
06.10.2022 21:07 Sasin: Samorządowe ciepłownie kupowały rosyjski węgiel

Najnowszy twitterowy wpis wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina dotyczący węgla, wywołał spore kontrowersje. Wielu komentatorów uważa, że Sasin problemy z dostępnością węgla zrzuca na samorządy.„Luka węglowa wynika z tego, że samorządowe ciepłownie kupowały rosyjski węgiel. Spółki państwowe nie miały na ten rok zakontraktowanej ani tony rosyjskiego węgla! Dziś musimy się razem zmierzyć z tym problemem. Dziękuję wszystkim samorządom, które włączyły się w pomoc mieszkańcom” – napisał dzisiaj na swoim twitterowym koncie Sasin.Luka węglowa wynika z tego, że samorządowe ciepłownie kupowały rosyjski węgiel. Spółki państwowe nie miały na ten rok zakontraktowanej ani tony rosyjskiego węgla! Dziś musimy się razem zmierzyć z tym problemem.Dziękuję wszystkim samorządom, które włączyły się w pomoc mieszkańcom.— Jacek Sasin (@SasinJacek) October 6, 2022

Jacek Sasin
05.10.2022 19:04 Sasin: Ceny energii elektrycznej, a także importowanego węgla zostaną obniżone

Zapowiadają się kolejne obniżki. Tak zapowiada popularny w mediach w ostatnim czasie Jacek Sasin - wiceprezes rady ministrów, minister aktywów państwowych.Sasin poinformował dzisiaj w Sejmie, że już niedługo zostaną zaprezentowane kolejne pomysły na obniżenie cen za energię elektryczną.

Jacek Sasin
05.10.2022 13:34 Marszałek Senatu Tomasz Grodzki o dystrybucji węgla przez samorządy. Wyraz kapitulacji rządu

Wicepremier Jacek Sasin wezwał samorządy, by pomogły w dystrybucji węgla. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki uznał, że to próba złapania samorządów w pułapkę, aby odpowiadały za sprzedaż czegoś, czego nie ma.

jacek sasin
15.08.2022 14:12 Jacek Sasin zapewnia, że prądu w gniazdkach nie zabraknie. Zaleca także ostrożny optymizm

Jacek Sasin w wywiadzie dla tygodnika "Sieci" zapewnił Polaków, że prądu w gniazdkach tej zimy nie zabraknie. Minister aktywów państwowych zalecił także ostrożny optymizm. We fragmencie wywiadu opublikowanym przez portal wpolityce.pl Jacek Sasin wylicza rządowe działania, które mają na celu pomoc Polakom w przetrwaniu kryzysu energetycznego.

flaga polska-flaga polski-flaga polska chmury-iberion
22.06.2022 18:06 Będzie olbrzymie przejęcie nadajników w Polsce. Ministerstwo dało zielone światło

Największa sieć nadajników radia i telewizji w Polsce ma zostać przejęta przez brytyjski fundusz Cordiant Digital Infrastructure. Ministerstwo Aktywów Państwowych kierowane przez Jacka Sasina dało już zgodę na zmianę właściciela, teraz potrzebna jeszcze zgoda MSWiA. Cordiant Digital Infrastructure ma przejąć największą sieć nadajników radia i telewizji w Polsce wraz z Emitelem, spółką do której obecnie należą. Emitel obecnie należy do funduszu Alinda Capital Partners.

fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 08.06.2019. n/z Stos wegla przygotowany na sprzedaz.
09.06.2022 14:41 Rząd zapowiedział rozwiązania dla obniżenia ceny węgla. KPRM już zaczyna działać

Szef KPRM Michał Dworczyk przekazał w czwartek, że we wtorek odbędzie się specjalne spotkanie Rady Ministrów, gdzie rząd ma podjąć decyzję co zrobić, aby obniżyć ceny węgla. W skład grupy roboczej wejdzie nie kto inny jak minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Co może się nie udać? Po nałożeniu embarga na rosyjski węgiel rząd znalazł się w niełatwej sytuacji. Cena węgla na składach opału przekracza poziom 3 tys. zł za tonę. Z kolei sklep internetowy PGG sprzedający węgiel w zbliżonej do 1 tys. zł za tonę albo jest zbyt przeciążony, żeby obsłużyć klientów, albo po prostu towaru nie posiada.

Zakażenia na Śląsku - komentarz Jacka Sasina
31.05.2022 14:37 Sasin złożył specjalną deklarację Polakom opalającym węglem. Nie mają się czym martwić

Minister aktywów państwowych Jacek Sasin obiecał w niedzielę, że rząd już szuka rozwiązań, które uchronią odbiorców indywidualnych przed wysokimi cenami węgla. Na pewno nie zamierza w najbliższych latach wygaszać kopalni i proces się znacznie opóźni. Sasin mówił, że Polska nadal planuje dotrzymać propozycję przekazaną do Brukseli, aby od węgla odejść do 2049 r. i termin ten jest możliwy do osiągnięcia. Proces wygaszania kopalni węglowych wydłuży się jednak w czasie, bo Polska nie jest gotowa na nagłą i całkowitą rezygnację z węgla.

EN 01508640 0232
22.03.2022 09:31 Polski gigant miedziowy będzie miał własne reaktory jądrowe. Sasin: to historyczne wydarzenie

Polski gigant miedziowy podpisał umowę w sprawie rozpoczęcia prac nad wdrożeniem zaawansowanych małych reaktorów modułowych (SMR) w Polsce. Historyczne porozumienie podpisano w Waszyngtonie 14 lutego 2022 roku w obecności wicepremiera Jacka Sasina i przedstawiciela amerykańskiej administracji. – Polska podjęła realizację wielkiego wyzwania, jakim jest transformacja energetyczna. To dla nas wyzwanie ważne, ale i niezwykle trudne. Polska energetyka jest w dalszym ciągu w ogromnej mierze oparta o węgiel – powiedział wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Wicepremier uczestniczy w podpisaniu przez KGHM umowy w sprawie budowy w Polsce małych reaktorów atomowych. – To nie tylko ważne wydarzenie dla tych dwóch wspaniałych firm. To także historyczne wydarzenie dla przyszłości Polski. To kolejny krok w kierunku energetyki jądrowej w naszym kraju – powiedział Jacek Sasin.Przedstawiciele KGHM oraz NuScale Power ogłosili na konferencji w USA przyjęcie wspólnego zobowiązania do rozwoju technologii SMR w Polsce. KGHM i amerykańska NuScale Power wybudują w Polsce małe reaktory jądrowe. Chodzi o cztery reaktory modularne typu SMR. Każdy z nich będzie miał moc 77 MWe, a zasilą zakłady produkcyjne należące do KGHM i zagwarantują im w ten sposób stabilne źródło energii. W ramach umowy NuScale podejmie współpracę z KGHM w celu wsparcia wdrożenia tej technologii. Jednocześnie obie spółki podejmą kroki w celu uruchomienia pierwszej elektrowni NuScale VOYGR™ w Polsce już w 2029 roku, co pomoże Polsce uniknąć emisji do 8 mln ton CO2 rocznie. Budowa elektrowni VOYGR do 2029 roku jest bezpośrednio związana z polityką klimatyczną KGHM Polska Miedź i nowym kierunkiem strategicznym spółki – energetyką.– Polska podjęła realizację wielkiego wyzwania, jakim jest transformacja energetyczna. To dla nas ważne, ale i niezwykle trudne. Podjęliśmy ten wielki wysiłek, by nasza gospodarka mogła konkurować i dawać Polakom poczucie bezpieczeństwa, dlatego zdecydowaliśmy, że paliwem, który uzupełni paliwa z OZE, będzie energia jądrowa – dodał Sasin.

EN 01503353 0019 (1)
04.03.2022 01:00 Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego staje się faktem

Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego ma przejąć bloki energetyczne oparte na węglu oraz kopalnie węgla brunatnego. Rząd przyjął we wtorek dokument o transformacji sektora elektroenergetycznego.Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego staje się faktem - poinformował na swoim Twitterze minister aktywów państwowych Jacek Sasin.Przyjęliśmy na Radzie Ministrów bardzo ważny dokument dla transformacji sektora elektroenergetycznego w Polsce. Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego staje się faktem.— Jacek Sasin (@SasinJacek) March 1, 2022 – Przyjęliśmy na Radzie Ministrów bardzo ważny dokument dla transformacji sektora elektroenergetycznego w Polsce – napisał na Twitterze Sasin. – Unijna polityka klimatyczna powinna dążyć do sprawiedliwej i mądrej, a nie dzikiej transformacji energetycznej. Powinna uwzględniać dywersyfikację i wykorzystanie zasobów naturalnych z pominięciem rosyjskiej strefy wpływów – czytamy w komunikacie PGE. Polska od wielu miesięcy konsekwentnie realizowała tę strategię, dlatego też 1 marca został przyjęty przez rząd Program Transformacji Energetyki. Niestety, dopiero tak brutalne wydarzenie, jak agresja Rosji na Ukrainę, skłoniły europejskich partnerów do refleksji i potwierdzenia słuszności drogi objętej przez Polskę. W tym kontekście widać, jak ważną decyzją było uruchomienie procesu utworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego i konsekwentne dążenie do realizacji tego planu, który umożliwi budowę podstawy zabezpieczającej stabilną pracę polskiego systemu energetycznego. W swoim założeniu NABE ma poprawić bezpieczeństwo energetyczne Polski - zapewni bowiem stabilne źródła energii, a firmy będą mogły rozwijać swoje inwestycje w OZE. Program przyjęty przez rząd został uzupełniony w porównaniu do projektu, jednak wciąż jest dość niejasny, a jego twórcy podają, że kluczowe kwestie będą „przedmiotem dalszych analiz”.

Sasin zapewnia, że Polska nie ma powodów do obaw. Padły odważne deklaracje
20.02.2022 01:00 Sasin zapewnia, że Polska ma odpowiednie zapasy gazu

Minister aktywów państwowych Jacek Sasin w Programie Pierwszym Polskiego Radia stwierdził, że Polska poradzi sobie na wypadek odciętych dostaw gazu z Rosji.Jesteśmy przygotowani na ewentualność odcięcia przez Rosję dostaw gazu, nasze magazyny są wypełnione w 80-90 proc. – powiedział w niedzielę wicepremier Jacek Sasin. Zaznaczył, że w perspektywie najbliższego roku Polska będzie w stanie prawie w całości uniezależnić się od rosyjskiego gazu.

EN 01508640 0232
13.02.2022 01:00 Sasin leci do USA. Chodzi o małe reaktory atomowe w Polsce

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin w poniedziałek będzie uczestniczyć w podpisaniu umowy między polskim KGHM i amerykańskim NuScale Power w sprawie budowy małych reaktorów atomowych – podała ambasada RP w Waszyngtonie. Wicepremier ma spotkać się również z szefową MFW Kristaliną Georgiewą i minister energii USA Jennifer Granholm. Jak podała polska ambasada, Jacek Sasin wyleci do Waszyngtonu w niedzielę13.02, ale pierwszy oficjalny i główny punkt wizyty nastąpi w poniedziałek, kiedy wicepremier weźmie udział w uroczystości podpisania umowy między KGHM a NuScale. W poniedziałek ma dojść do sfinalizowania transakcji na budowę małych reaktorów modularnych. Mowa o budowie czterech jednostek NuScale, o mocy 77 MWe każda. Zgodnie z Polityką Energetyczną Polski do 2040 r. budowa pierwszego reaktora atomowego w Polsce powinna ruszyć najpóźniej w 2026 r. W efekcie w 2033 r. w Polsce ma działać jeden blok elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. W sumie, w odstępstwie kolejnych 2-3 lat, powstać ma sześć takich bloków, o łącznej mocy 6-9 GW. Polski Instytut Ekonomiczny wylicza, że nakłady na budowę kolejnych reaktorów atomowych do 2040 r. wyniosą ok. 105 mld zł z blisko w sumie 350 mld zł przeznaczonych w PEP2040 na stworzenie nowych mocy wytwórczych, które za chwile mają być w naszym kraju niezbędne.

Piotr Molecki/East News
24.01.2022 01:00 Enea domaga się wsparcia z państwowego funduszu. Podąża za PGE

Enea złożyła wniosek do prezesa Rady Ministrów o objęcie przez Skarb Państwa nie mniej niż 45,5 mln i nie więcej niż 88,3 mln nowych akcji serii D. Chce pozyskać do 900 mln zł w zamian za wkład pieniężny pochodzący ze środków Funduszu Reprywatyzacji. Ostatnio informowaliśmy, że PGE zawnioskowało o wsparcie finansowe Skarbu Państwa. Takie działania energetycznych gigantów mogą być zwiastunem ich kłopotów. Enea tłumaczy, że emituje nowe akcje, bo potrzebuje pieniędzy na inwestycje. Enea poinformowała w komunikacie, że chce wyemitować maksymalnie 88,3 mln akcji serii D z wyłączeniem prawa poboru (tzn. emisja kierowana będzie tylko do wąskiego grona wybranych inwestorów). Nowe akcje mają stanowić do 20 proc. akcji spółki. Celem emisji jest finansowanie projektów inwestycyjnych w obszarze dystrybucji grupy.Inwestorzy biorący udział w procesie budowania księgi popytu, którzy będą posiadali udział przekraczający 0,1 proc. ogólnej liczby akcji Enei w kapitale zakładowym w dniu rejestracji uczestnictwa w planowanym NWZ, będą mieli pierwszeństwo przed pozostałymi inwestorami do uzyskania przydziału takiej liczby akcji serii D, która umożliwi im utrzymanie ich obecnego udziału w kapitale zakładowym spółki. W razie podjęcia decyzji o objęciu akcji spółki zgodnie z wnioskiem, prezes Rady Ministrów, reprezentujący Skarb Państwa, zawrze ze spółką umowę inwestycyjną regulującą m.in. zasady dysponowania przez spółkę środkami pozyskanymi od Skarbu Państwa.

  • 1
  • 2