Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Gdzie powstanie trzecia elektrownia atomowa w Polsce
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 22.03.2023 21:52

Gdzie powstanie trzecia elektrownia atomowa w Polsce

Sasin
Domena publiczna

- Chcemy szukać partnerów do tego, aby się kapitałowo angażowali w transformację energetyczną w Polsce. Pewien sukces już mamy - mówił wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Rząd jest na etapie wyboru lokalizacji na trzecią w Polsce elektrownię atomową.

Rząd myśli nad lokalizacją pod 3 elektrownię

 - Przed nami wybór trzeciej lokalizacji. Wiele wskazuje na to, że może to być Bełchatów. Chociaż oczywiście mówię to w tej chwili z dużym wyprzedzeniem i dużym zastrzeżeniem, że to wymaga dalszych uzgodnień. Muszą być dwie lokalizacje przedstawione – mówił minister.

 „Też jakby preferujemy tę lokalizację, bo istnienie przyłączy energetycznych bardzo ułatwia tego typu inwestycję, potania ją. Mielibyśmy możliwość wykorzystania zarówno w Pątnowie, jak i Bełchatowie istniejących sieci, podłączeń sieciowych, to by ułatwiło inwestycje, skróciło też czas ich wykonania" – dodał Sasin.

Jego zdaniem energia jądrowa jest dziś najtańszą energią.

Korea zainwestuje w Polsce duże pieniądze

Sasin mówił, że chce szukać partnerów do tego, aby się kapitałowo angażowali w transformację energetyczną w Polsce. 

„Pewien sukces już mamy - biznesowy projekt budowy elektrowni jądrowej, który będzie realizowany z partnerem koreańskim, KHNP

Dodał, że rząd ma zapewnienie ze strony koreańskiej o poważnym zaangażowaniu kapitałowym. 

Elektrownia będzie budowana częściowo za pieniądze koreańskie, nie tylko nasze. I to jest dobry model. To będzie zaangażowanie, które będzie dawało udział we własności elektrowni, ale poniżej 50 proc., więc będziemy musieli wyłożyć mniej pieniędzy, a z drugiej strony polskie podmioty zachowają kontrolę nad tą elektrownią, a to będą podmioty państwowe i prywatne, czyli PGE i ZE PAK”

Projekt na długie lata

- Wolę mówić raczej o 12 latach, 2035 r. jako ten rok, kiedy moglibyśmy te dwie duże, pierwsze elektrownie uruchomić. Do tego bardzo rozwijamy działania w zakresie małych reaktorów jądrowych. One mogłyby zastępować np. w ciepłowniach bloki węglowe czy nawet gazowe. Mamy plan, chcemy go zrealizować – mówił Jacek Sasin.