BiznesINFO.pl
EN 01497403 0040

Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Sasin: Polska będzie musiała zapłacić porażającą cenę. Mówi o katastrofalnym błędzie

11 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Joanna Leja

Według ekspertów z Banku Pekao SA 2,4 bln zł do 2030 r. Polska zapłaci za pakiet Fit for 55. – Jest to aż o 900 mld zł więcej wobec scenariusza redukcji emisji o 40 proc. (Fit for 40) – powiedział Sasin. – Dodam, że łączny koszt na każdego obywatela Polski wyniesie ok. 64 tys. zł.

– Liczę na oprzytomnienie europejskich elit w sprawie transformacji. Unijni technokraci muszą zrozumieć, że forsowanie pakietu klimatycznego to katastrofalny błąd – powiedział w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" Jacek Sasin.

Liczniki prądu do wymiany. Prezydent podpisał ustawę

Licznik prądu do wymiany, Duda podpisał ustawę. Obowiązek obejmie wszystkich, a koszt to 360 zł

CZYTAJ DALEJ

Jak podkreślił Sasin raport przygotowany przez ekspertów z Banku Pekao SA potwierdza najgorsze obawy.

– Raport jak na dłoni pokazuje, jaką cenę Polska będzie musiała zapłacić za pakiet Fit for 55, który jest głównym narzędziem, służącym do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. do 2030 r. względem poziomu emisji z 1990 roku, a także do osiągnięcia neutralności klimatycznej w perspektywie 2050 r. Ten koszt jest porażający, może sięgnąć nawet 2,4 bln zł do 2030 r. Jest to aż o 900 mld zł więcej wobec scenariusza redukcji emisji o 40 proc. (Fit for 40). Aby jeszcze lepiej zobrazować te dane, dodam, że łączny koszt na każdego obywatela Polski wyniesie ok. 64 tys. zł. (...) Zdajemy sobie sprawę z tego, że rosnące ceny energii to jeden z kosztów naszego członkostwa w Unii Europejskiej. Ale dziś ta cena jest za bardzo wyśrubowana – zaznaczył Sasin.

Polska stoi przed ogromnym wyzwaniem

W rozmowie z dziennikiem podkreślił również, że Polska będzie musiała zmierzyć się z wyzwaniem związanym z przebudową elektroenergetyki.

policja-wypadek-zatrzymanie-iberion

Wszystko już przygotowane. Kierowcy będą tracić samochody za szczególne przewinienie

CZYTAJ DALEJ

– Dziś nasza energetyka jest oparta na węglu w 70 proc. Tymczasem UE oczekuje od nas nie jakichś kosmetycznych zmian, ale gigantycznej i niezwykle kosztownej rewolucji. Moim zdaniem koszt pakietu klimatycznego jest nie do udźwignięcia przez Polaków – podkreślił Sasin.

Powiedział, że z danych Pekao "jasno wynika, że w przeliczeniu na czteroosobową rodzinę koszt dekarbonizacji w latach 2021–2030 wyniesie ok. 256 tys. zł".

– Za takie pieniądze można kupić na rynku wtórnym mieszkanie w średniej wielkości mieście w Polsce. Te wyliczenia każą nam zweryfikować dotychczasowe stanowisko – zaznaczył.

Mniej ideologii, a więcej pragmatyki


Pytany o to, jak te wyliczenia mogą wpłynąć na strategię negocjacyjną Polski w sprawie Fit for 55, Sasin odparł: "nie ulega wątpliwości, że stanowisko Brukseli musi być zweryfikowane".

– Nie ulega wątpliwości, że stanowisko Brukseli musi być zweryfikowane. Radziłbym naszym partnerom w Brukseli – mniej ideologii, a więcej pragmatyki i zrozumienia postulatów, jakie od dawna zgłaszamy – powiedział wicepremier Jacek Sasin.

Tagi:

Jacek SasinOrlenceny paliwPaliwo

Joanna LejaAutor

Redaktorka Biznesinfo. Wcześniej związana z takimi redakcjami jak bankier.pl, money.pl i wroclaw.pl. Poza śledzeniem najważniejszych wydarzeń, fotografuje z ziemi i z przestrzeni powietrznej. Absolwentka komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Dziennikarstwa i public relations na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Farma fotowoltaiczna na wzgórzach.

Energetyka

Ministerstwo Klimatu rozdaje miliony na OZE dla wsi. Wystarczy złożyć wniosek

Czytaj więcej >
Przewrotny komentarz Donalda Tuska po meczu Polska - Arabia Saudyjska. Lider PO igra ze słowami

Energetyka

Platforma Obywatelska chce złożyć projekt ustawy. Chodzi o 5 proc. stawkę VAT na gaz

Czytaj więcej >

Energetyka

Eksperci radzą, jak zredukować zużycie prądu. Zaoszczędzić można nawet 200 zł w ciągu roku

Czytaj więcej >
Król Karol III, fot. ANDREW MILLIGAN/AFP/East News

Energetyka

Karol III chce, aby zyski z królewskich farm wiatrowych trafiły do Brytyjczyków

Czytaj więcej >

Energetyka

Miliony dolarów dziennie. Ogromne straty Rosji

Czytaj więcej >

Energetyka

Ważny projekt trafił do Sejmu. Rząd chce ograniczyć wzrost cen dla odbiorców ciepła

Czytaj więcej >