BiznesINFO.pl
Zakażenia na Śląsku - komentarz Jacka Sasina

EAST NEWS

Sasin złożył specjalną deklarację Polakom opalającym węglem. Nie mają się czym martwić

31 Maja 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Minister aktywów państwowych Jacek Sasin obiecał w niedzielę, że rząd już szuka rozwiązań, które uchronią odbiorców indywidualnych przed wysokimi cenami węgla. Na pewno nie zamierza w najbliższych latach wygaszać kopalni i proces się znacznie opóźni.

Sasin mówił, że Polska nadal planuje dotrzymać propozycję przekazaną do Brukseli, aby od węgla odejść do 2049 r. i termin ten jest możliwy do osiągnięcia. Proces wygaszania kopalni węglowych wydłuży się jednak w czasie, bo Polska nie jest gotowa na nagłą i całkowitą rezygnację z węgla.

Energia z OZE i SMR zamiast węglowej

Strategia rządu dotycząca odejścia od węgla polegać ma na szybkim rozwoju odnawialnych źródeł energii oraz inwestycji w energię jądrową. Sasin zapewniał także, że Polska nie zamierza inwestować w rozwój elektrowni gazowych, choć jest już budowana jedna elektrownia gazowa w Ostrołęce i zostanie ona ukończona.

Polskie wielkie koncerny energetyczne coraz bardziej rozwijają pracę nad technologią SMR, czyli małych elektrowni jądrowych. Wyprodukowana w ten sposób energia mogłaby zapewnić wielkim zakładom przemysłowym takim jak huty możliwość rezygnacji z wykorzystywania węgla.

W kwietniu list intencyjny w sprawie rozwoju technologii SMR podpisały KGHM i Tauron. Wykorzystanie takiej technologii zapowiada również Orlen. Prace nad uruchamianiem technologii małych reaktorów jądrowych mają rozpocząć się jednak w Polsce dopiero w latach 30. XXI w., do tego czasu przemysł ciężki będzie miał spore trudności z zastąpieniem węgla jako źródła energii.

Sasin składa deklaracje, o tanim węglu, ale bez konkretów

Jacek Sasin mówił w Radiowej Jedynce, że rząd już pracuje nad rozwiązaniami, które zapewnią Polakom do tańszego węgla. W tym celu Polska Grupa Górnicza sprzedaje w swoim sklepie internetowym węgiel po cenie wydobycia, co daje mniej więcej 1 tys. zł za tonę ekogroszku, w porównaniu do 3 tys. zł za tonę w składach węgla.

Problem polega jednak na tym, że PGG nie wydobywa obecnie wystarczającej ilości węgla, aby zaspokoić cały popyt, a w dodatku serwery sklepu nie wytrzymują tak dużej ilości osób na stronie, z jaką mamy obecnie do czynienia. W efekcie węgiel rozchodzi się w mgnieniu oka, a większość osób musi obejść się smakiem.

 "Chcemy też opracować i pracujemy w rządzie nad systemem, który spowoduje, że te ceny nie będą rzeczywiście tak mocno uderzały w indywidualnych szczególnie odbiorców. Myślę, że wkrótce będziemy mogli już o tych rozwiązaniach informować" - brzmiały słowa ministra aktywów państwowych w radiu.

Wiceminister deklarował także, że rząd intensywnie szuka źródła zastępczego na import węgla, który do tej pory w licznie 8 mln ton rocznie trafiał do Polski z Rosji. Żadne konkretne kraje nie zostały jednak wymienione, choć Sasin zapewniał, że "będzie on już dostępny dla odbiorców indywidualnych na jesieni".

Tagi:

węgielJacek Sasin

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Energetyka

Pompy ciepła biją kolejne rekordy popularności. Widać to już nawet na giełdzie

Czytaj więcej >

Energetyka

Prezes PGE: czeka nas bardzo trudna zima. Powinniśmy oszczędzać energię

Czytaj więcej >
jacek sasin

Energetyka

Gazprom będzie rozliczony ze swoich działań. Jacek Sasin zapowiada konsekwencje

Czytaj więcej >

Energetyka

Polska i Niemcy zacieśniają współpracę energetyczną. Umowa jest gotowa

Czytaj więcej >
sejm

Energetyka

Sejm podjął decyzję, ustalona cena węgla stała się faktem. 996,60 zł za tonę

Czytaj więcej >
Raty wzrosną o 200 zł?

Energetyka

Program "Czyste Powietrze" nadal czeka na wnioski. Możesz dostać nawet 69 tys. zł

Czytaj więcej >