Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Enea domaga się wsparcia z państwowego funduszu. Podąża za PGE
Joanna Leja
Joanna Leja 24.01.2022 01:00

Enea domaga się wsparcia z państwowego funduszu. Podąża za PGE

Piotr Molecki/East News
Piotr Molecki/East News

Enea złożyła wniosek do prezesa Rady Ministrów o objęcie przez Skarb Państwa nie mniej niż 45,5 mln i nie więcej niż 88,3 mln nowych akcji serii D. Chce pozyskać do 900 mln zł w zamian za wkład pieniężny pochodzący ze środków Funduszu Reprywatyzacji. Ostatnio informowaliśmy, że PGE zawnioskowało o wsparcie finansowe Skarbu Państwa. Takie działania energetycznych gigantów mogą być zwiastunem ich kłopotów. Enea tłumaczy, że emituje nowe akcje, bo potrzebuje pieniędzy na inwestycje.

Enea poinformowała w komunikacie, że chce wyemitować maksymalnie 88,3 mln akcji serii D z wyłączeniem prawa poboru (tzn. emisja kierowana będzie tylko do wąskiego grona wybranych inwestorów). Nowe akcje mają stanowić do 20 proc. akcji spółki. Celem emisji jest finansowanie projektów inwestycyjnych w obszarze dystrybucji grupy.

Inwestorzy biorący udział w procesie budowania księgi popytu, którzy będą posiadali udział przekraczający 0,1 proc. ogólnej liczby akcji Enei w kapitale zakładowym w dniu rejestracji uczestnictwa w planowanym NWZ, będą mieli pierwszeństwo przed pozostałymi inwestorami do uzyskania przydziału takiej liczby akcji serii D, która umożliwi im utrzymanie ich obecnego udziału w kapitale zakładowym spółki. W razie podjęcia decyzji o objęciu akcji spółki zgodnie z wnioskiem, prezes Rady Ministrów, reprezentujący Skarb Państwa, zawrze ze spółką umowę inwestycyjną regulującą m.in. zasady dysponowania przez spółkę środkami pozyskanymi od Skarbu Państwa.

Analiza planów emisji akcji

Ministerstwo Aktywów Państwowych analizuje plany emisji akcji przez PGE i Eneę. Resort jest przekonany, że z oferty skorzystają również inni uprawnieni akcjonariusze. Skarb Państwa ma ok. 51,5 proc. udziału w kapitale zakładowym Enei.