Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Wicepremier Sasin zapowiedział nową formę wsparcia. Tym razem pieniądze popłyną do rolników
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 08.02.2023 11:51

Wicepremier Sasin zapowiedział nową formę wsparcia. Tym razem pieniądze popłyną do rolników

sasin-domena publiczna
Domena publiczna

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin zapowiedział preferencyjne kredyty dla rolników w wys. 300 tys. zł. Ich udzielaniem miałby zająć się PKO Bank Polski. Cel kredytu jest dowolny, byleby był związany z produkcją rolną — może to być zatem zakup sprzętu, nawozu lub materiałów siewnych.

Rząd zapowiada preferencyjne kredyty dla rolników

Na dzisiejszej konferencji prasowej Jacek Sasin przekazał, że PKO Bank Polski uruchomi specjalną ofertę kredytów w wys. 300 tys. zł na pięć lat. Jest to rozwiązanie skierowane do rolników, bez żadnych zabezpieczeń, na dowolny cel, który będzie służył w produkcji rolnej. W przypadku, gdy rolnik chciałby zaciągnąć wyższy kredyt — do 500 tys. zł — konieczne będą zabezpieczenia.

Wicepremier dodał, że jako dowolny cel kredytu należy rozumieć np. rozwój hodowli, zakup odpowiedniego sprzętu, materiałów siewnych czy nawozu, ogólnie rzecz biorąc wszystko, co jest niezbędne, by prowadzić gospodarstwo.

Jacek Sasin podkreślił, że w przypadku rolników uzyskanie płynności jest utrudnione, gdyż wpływy do ich budżetów nie są stałe. Nowe rozwiązanie ma zagwarantować całoroczny bufor posiadania wypłacalności.

To nie koniec wsparcia dla rolników

W ubiegłym miesiącu wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk przekazał, że resort chce wprowadzenia wakacji kredytowych dla rolników. Nie podano jednak żadnych szczegółów.

W tej sprawie niezbędna jest zgoda Komisji Europejskiej na takie samo potraktowanie gospodarstw rolnych, jak ma to miejsce w odniesieniu do gospodarstw domowych. O taką zgodę do Komisji Europejskiej wystąpimy — zapowiedział Henryk Kowalczyk.