Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Tadeusz Rydzyk otrzymał od Sasina miecz warty 250 tys. zł. Teraz minister się tłumaczy
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 13.07.2023 17:40

Tadeusz Rydzyk otrzymał od Sasina miecz warty 250 tys. zł. Teraz minister się tłumaczy

Tadeusz Rydzyk, Jacek Sasin
Twitter/Jacek Sasin

W ostatnią niedzielę o. Tadeusz Rydzyk otrzymał od ministra aktywów państwowych Jacka Sasina i prezesa Grupy Enea Pawła Majewskiego historyczny miecz, warty 250 tysięcy złotych. Zapytany o tę sprawę w Sejmie szef ministerstwa tłumaczył się z prezentu dla dyrektora Radia Maryja.

Prezent dla Rydzyka

Cała historia zaczęła się w niedzielę 9 lipca. W trakcie 32. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę, dyrektor rozgłośni o. Tadeusz Rydzyk otrzymał od ministra Jacka Sasina oraz prezesa Grupy Enea Pawła Majewskiego historyczny miecz.

Jak podaje za Wirtualną Polską portal Gazeta.pl, miecz został zakupiony ze zbiorów antykwarycznych za cenę 250 tys. zł. Jego nabywcą była Fundacja Enea.

Emeryci mają powód do świętowania. Będzie nowy dodatek

Pytania w Sejmie

Dwa dni później, podczas obrad Sejmu, sprawę przekazania miecza poruszyli posłowie opozycji. Według informacji Gazety.pl, poseł Paweł Zalewski (popierający Polskę 2050 Szymona Hołowni) mówił o “dzieleniu Polaków i wzbudzaniu wrogości”, zaś Magdalena Sroka z Porozumienia mówiła o “braku przypuszczeń” dot. wartego ćwierć miliona złotych podarunku.

Sam minister aktywów państwowych zabrał głos podczas tego samego posiedzenia. Z opisu Gazety.pl wynika, że Sasin komentarze posłów na temat wydarzenia nazwał “pajacowaniem”, mówiąc również o wspieraniu organizacji pomagających rodzinom i zwalczających przemoc.

O obsesjach i możliwościach

Minister Sasin stwierdził również w wypowiedzi cytowanej przez Gazetę.pl, że spółki zarządzane przez Skarb Państwa mogą sobie pozwolić na wspieranie “inicjatyw ważnych dla społeczeństwa”, ponieważ są dobrze zarządzane. Z kolei opozycja ma tej “nowej jakości” nie rozumieć.

Gazeta.pl zauważa jednak, że w jednej ze swoich wypowiedzi Sasin wspomniał, iż miecz przekazano fundacji Pamięć i Tożsamość, która ma nie być instytucją ojca Rydzyka. Pamięć i Tożsamość należy jednak do Fundacji Lux Veritatis, która jednocześnie jest nadawcą TV Trwam, a jej współzałożycielem 25 lat temu był ojciec Rydzyk.