Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Orlen wybuduje w Polsce reaktor jądrowy. Daniel Obajtek podał datę
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 01.12.2022 15:38

Orlen wybuduje w Polsce reaktor jądrowy. Daniel Obajtek podał datę

Daniel-Obajtek-domena-publiczna
domena publiczna

W czwartek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zdradził, że za trzy lata zamierza rozpocząć budowę pierwszego w Polsce modułowego reaktora jądrowego tzw. SMR (Small Modular Reactor). O regulacjach prawnych dotyczących atomistyki prezes Orlenu miał rozmawiać z premierem oraz przedstawicielami rządu.

Krok w stronę zeroemisyjności

Planujemy za trzy lata zacząć budować pierwszy SMR w Polsce. Jak się uda, w 2028 r. (...) musimy ten pierwszy SMR zbudować– powiedział Daniel Obajtek podczas VII Kongresu Polskiego Kapitału.

Prezes PKN Orlen tłumaczył, że wykorzystywanie nowych technologii jest obecnie konieczne z uwagi na bezpieczeństwo naszego kraju, rozwijanie biznesu i dbałość o ekologię. Tym bardziej, że zgodnie z założeniami unijnej polityki Zielonego Ładu, PKN Orlen do 2050 roku zamierza osiągnąć neutralność klimatyczną. Spółka ogłosiła to w 2020 roku.

Zdaniem Daniela Obajtka pójście w stronę energetyki jądrowej na szczeblu państwowym to dobry kierunek, ale potrzebne są również działania rozproszone tj. budowa reaktorów MMR i SMR. Kilka miesięcy temu Orlen Synthos Green Energy zgłosił się do Państwowej Agencji Atomistyki z prośbą o ocenę technologii SMR.

Orlen inwestuje kapitał

Nie możemy cofnąć procesów inwestycyjnych.(...) Trzeba patrzeć, ile biznes inwestuje w nowoczesne technologie. Mówimy o dochodach Orlenu w ciągu tych 6 lat i trzech kwartałów – było to 50 mld zł, ale zainwestowaliśmy też około 50 mld zł. Nie kumulujemy kapitału, my ten kapitał inwestujemy i to nie tylko dla własnego biznesu, ale dla budowy zeroemisyjności – tłumaczył Daniel Obajtek podczas VII Kongresu Polskiego Kapitału.

Przypomnijmy, że w 2019 roku Synthos i GE-Hitachi Nuclear Energy (GEH) nawiązały współpracę przy badaniu szans budowy elektrowni atomowej z reaktorami BWRX-300. Niecały rok później Synthos Green Energy została Partnerem Strategicznym GEH w obrębie rozwoju i budowy wspomnianych reaktorów. Natomiast w 2021 roku firmy ogłosiły, że rozpoczynają prace nad wspólnym projektem, który zakłada powstanie od 4 do 6 reaktorów na terenie, na którym kiedyś wydobywano węgiel brunatny.

Z początkiem grudnia Synthos Green Energy i PKN Orlen zawarli umowę inwestycyjną, dzięki której wybudują reaktory i rozwiną tym samym technologię jądrową w naszym kraju.