BiznesINFO.pl
Daniel-Obajtek-domena-publiczna

domena publiczna

Orlen wybuduje w Polsce reaktor jądrowy. Daniel Obajtek podał datę

1 Grudnia 2022

Autor tekstu:

Maria Gil-Sobczyk

W czwartek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zdradził, że za trzy lata zamierza rozpocząć budowę pierwszego w Polsce modułowego reaktora jądrowego tzw. SMR (Small Modular Reactor). O regulacjach prawnych dotyczących atomistyki prezes Orlenu miał rozmawiać z premierem oraz przedstawicielami rządu.

Krok w stronę zeroemisyjności

Planujemy za trzy lata zacząć budować pierwszy SMR w Polsce. Jak się uda, w 2028 r. (...) musimy ten pierwszy SMR zbudować– powiedział Daniel Obajtek podczas VII Kongresu Polskiego Kapitału.

Prezes PKN Orlen tłumaczył, że wykorzystywanie nowych technologii jest obecnie konieczne z uwagi na bezpieczeństwo naszego kraju, rozwijanie biznesu i dbałość o ekologię. Tym bardziej, że zgodnie z założeniami unijnej polityki Zielonego Ładu, PKN Orlen do 2050 roku zamierza osiągnąć neutralność klimatyczną. Spółka ogłosiła to w 2020 roku.

Zdaniem Daniela Obajtka pójście w stronę energetyki jądrowej na szczeblu państwowym to dobry kierunek, ale potrzebne są również działania rozproszone tj. budowa reaktorów MMR i SMR. Kilka miesięcy temu Orlen Synthos Green Energy zgłosił się do Państwowej Agencji Atomistyki z prośbą o ocenę technologii SMR.

Orlen inwestuje kapitał

Nie możemy cofnąć procesów inwestycyjnych.(...) Trzeba patrzeć, ile biznes inwestuje w nowoczesne technologie. Mówimy o dochodach Orlenu w ciągu tych 6 lat i trzech kwartałów – było to 50 mld zł, ale zainwestowaliśmy też około 50 mld zł. Nie kumulujemy kapitału, my ten kapitał inwestujemy i to nie tylko dla własnego biznesu, ale dla budowy zeroemisyjności – tłumaczył Daniel Obajtek podczas VII Kongresu Polskiego Kapitału.

Przypomnijmy, że w 2019 roku Synthos i GE-Hitachi Nuclear Energy (GEH) nawiązały współpracę przy badaniu szans budowy elektrowni atomowej z reaktorami BWRX-300. Niecały rok później Synthos Green Energy została Partnerem Strategicznym GEH w obrębie rozwoju i budowy wspomnianych reaktorów. Natomiast w 2021 roku firmy ogłosiły, że rozpoczynają prace nad wspólnym projektem, który zakłada powstanie od 4 do 6 reaktorów na terenie, na którym kiedyś wydobywano węgiel brunatny.

Z początkiem grudnia Synthos Green Energy i PKN Orlen zawarli umowę inwestycyjną, dzięki której wybudują reaktory i rozwiną tym samym technologię jądrową w naszym kraju.

Tagi:

Orlenenergetyka

Maria Gil-SobczykAutor

Wydawca Biznesinfo

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Farma fotowoltaiczna na wzgórzach.

Energetyka

Ministerstwo Klimatu rozdaje miliony na OZE dla wsi. Wystarczy złożyć wniosek

Czytaj więcej >
Przewrotny komentarz Donalda Tuska po meczu Polska - Arabia Saudyjska. Lider PO igra ze słowami

Energetyka

Platforma Obywatelska chce złożyć projekt ustawy. Chodzi o 5 proc. stawkę VAT na gaz

Czytaj więcej >

Energetyka

Eksperci radzą, jak zredukować zużycie prądu. Zaoszczędzić można nawet 200 zł w ciągu roku

Czytaj więcej >
Król Karol III, fot. ANDREW MILLIGAN/AFP/East News

Energetyka

Karol III chce, aby zyski z królewskich farm wiatrowych trafiły do Brytyjczyków

Czytaj więcej >

Energetyka

Miliony dolarów dziennie. Ogromne straty Rosji

Czytaj więcej >

Energetyka

Ważny projekt trafił do Sejmu. Rząd chce ograniczyć wzrost cen dla odbiorców ciepła

Czytaj więcej >