Tylko do końca czerwca obowiązywać będą tarcze energetyczne, dzięki którym w określonych limitach zużycia można uzyskiwać niższe stawki cen energii elektrycznej. Należy jednak pamiętać, że aż trzy grupy mogą korzystać z podwyższonych limitów. Aby jednak było to możliwe, konieczne jest dopełnienie formalności.
Zwiększające się ceny energii elektrycznej zachęcają do tego, by szukać oszczędności. Mogą do tego służyć smartfony, a konkretniej zainstalowane na nich aplikacje pozwalające śledzić zużycie i analizować je w taki sposób, aby opłaty były mniejsze niż dotychczas. Przydatne są także dostępne w Polsce kalkulatory rachunków.
Samochody elektryczne cieszą się mniejszym zainteresowaniem, niż zakładali to ich producenci, a jedną z przeszkód do ich popularyzacji są braki w infrastrukturze. Zwłaszcza we wschodniej i południowej części Europy ładowarek jest zwyczajnie zbyt mało. Pomysłem na rozwiązanie tego problemu ma być szpiegowanie kierowców.
W Polsce narasta problem przymusowego odłączania farm fotowoltaicznych od sieci energetycznej. Ograniczenia w produkcji energii z odnawialnych źródeł stają się coraz bardziej powszechne, co stawia pod znakiem zapytania przyszłość branży OZE w kraju.
Wraz z rosnącą popularnością samochodów elektrycznych, darmowe ładowarki pod marketami Lidl przechodzą do historii. Decyzja o wprowadzeniu opłat za korzystanie z tych usług wywołuje dyskusję na temat przyszłości elektromobilności w Polsce. Jakie konsekwencje ma ta zmiana dla kierowców i dla samego rynku?
Coraz częściej twierdzi się, że przyszłością motoryzacji nie są napędy elektryczne, lecz wodorowe. Wykorzystanie tego pierwiastka ma eliminować problemy, z jakimi będziemy się musieli mierzyć w związku z popularyzacją samochodów elektrycznych. Orlen właśnie otrzymał akredytację, która pozwoli wykorzystać wodór w branży automotive.
W ostatnich latach ogromną popularność cieszyła się termomodernizacja z użyciem pomp ciepła, często połączona z montażem fotowoltaiki. Była to także często instalowana konfiguracja w nowo powstałych budynkach. Niestety trend się odmienił się w całej Europie, także w Polsce – pomp ciepła montuje się coraz mniej.
Ceny prądu motywują konsumentów energii do jej oszczędzania, co skłoniło Ministerstwo Klimatu i Środowiska do publikacji zaleceń i dobrych praktyk, dzięki którym można obniżyć rachunki. W natłoku mitów i półprawd, jakie są publikowane na ten temat, warto zwrócić uwagę na te zalecenia, za które odpowiedzialność bierze rząd.
Producenci paneli fotowoltaicznych prześcigają się w pracach nad zapewnieniem ich jak największej wydajności. Choć przez lata branża tkwiła w pewnym zastoju, to jednak wzrost zainteresowania fotowoltaiką doprowadził w zeszłym roku do bicia kolejnych rekordów. Cóż, właśnie ustanowiono kolejny, znaczący.
Już w lipcu tego roku w niektórych miastach zaczną obowiązywać strefy, do których bez dodatkowych opłat nie będą mogły wjeżdżać starsze samochody spalinowe. Ale to dopiero początek – wkrótce posiadacze wszystkich samochodów spalinowych zostaną zobowiązani do płacenia dwóch dodatkowych opłat.
Zawirowania wokół programu Mój Prąd i Czyste Powietrze zachęcają Polaków do tego, by opóźniać termomodernizację w kierunku OZE. Dla wielu bieżące metody rozliczeń bazujące na net-billingu są do tego, by pozostawać przy uzależnieniu od paliw kopalnych i instalacji kotłów gazowych. Może to być jednak wybór krótkowzroczny.
Popularność pomp ciepła za sprawą dofinansowań uzyskiwanych w ramach programów Czyste Powietrze czy Mój Prąd w ostatnich latach znacząca przyczyniła się wzrostu liczby termomodernizacji gospodarstw domowych. Nie każdy wie jednak, że zaniedbanie części obowiązków związanych z instalacją OZE może nas narazić na konsekwencje prawne.
Czy włączony przez większość dnia komputer gamingowy rzeczywiście powoduje wzrost rachunków za prąd? Wielu z nas obawia się, że takie urządzenia mogą stanowić znaczący drenaż kieszeni, jednak rzeczywistość może być bardziej zaskakująca. Przeanalizujmy fakty i liczby, aby zobaczyć, jak rzeczywiste koszty użytkowania komputera gamingowego wpływają na domowe finanse.
W Polsce trwa dynamiczna wymiana tradycyjnych liczników prądu na nowoczesne, inteligentne urządzenia. Pomimo planów wprowadzenia ich do 80 procent gospodarstw domowych do 2028 roku, opinie publiczne wciąż są podzielone. Badania wykazują, że większość Polaków nie do końca rozumie korzyści płynące z tej zmiany, a niektórzy wyrażają obawy co do bezpieczeństwa tych nowych urządzeń. Czy te obawy są uzasadnione?
Obecny system rozliczeń za energię pochodzącą z ogniw fotowoltaicznych może doprowadzać do sytuacji, w której prosumenci zobowiązywani są do dopłat. To się jednak wkrótce zmieni za sprawą regulacji nie tylko krajowych, lecz także wchodzących w życie dyrektyw europejskich. Co ważne, zmieni się sytuacja nie tylko posiadaczy fotowoltaiki, ale także zwykłych konsumentów energii.
Już w tym roku ruszy nowy rządowy program. Dofinansowanie może wynieść nawet 47 tysięcy złotych na osobę. Kto skorzysta? Oto szczegóły programu ”Moja elektrownia wiatrowa”.
Raport opublikowany przez Fundację Forum Energii nie pozostawia złudzeń – polskie gospodarstwa domowe mogły znaleźć się w pułapce gazowej. Spowalniają inwestycje w odnawialne źródła energii, do popularności wracają technologie bazujące na gazie. Taka migracja może się jednak okazać krótkowzroczna.
Polska stoi na progu nowej ery energetycznej, gdy rząd przygotowuje się do wprowadzenia ambitnego programu wspierającego rozwój energii odnawialnej. Z ogłoszenia Ministra Klimatu i Środowiska Pauliny Henning-Kloska wynika, że miliony złotych zostaną przeznaczone na instalację przydomowych wiatraków oraz inne innowacyjne rozwiązania. To zapowiada rewolucję w polskim sektorze energetycznym, kierując go w stronę większej samowystarczalności i zrównoważonego rozwoju.
Już za kilka miesięcy rachunki za prąd mogą nas zaskoczyć. Opłaty pójdą w górę i to ponad dwukrotnie. Wiemy, co dalej z zamrożonymi cenami i kto na podwyżkach ucierpi najbardziej.
W 2024 roku zmienia się część programów dofinansowań na montaż fotowoltaiki. To ważna wiadomość także dla osób planujących zainstalować w swoich gospodarstwach domowych pompę ciepła, gdyż to w takiej połączonej konfiguracji dokonuje się w ostatnim czasie termomodernizacji budynków. Fotowoltaika to także zdecydowana większość inwestycji w OZE dokonywanych przez Polaków.
Już niebawem Polacy mogą stanąć przed ciężkim wyborem. Wszystko to dlatego, że Bruksela chce rewolucyjnych zmian związanych z ograniczeniem emisji dwutlenku węgla. Okazuje się, że wybór odpowiedniego źródła ciepła stanie się o wiele trudniejszy.
Amerykańskie National Ignition Facility świętuje kolejny ważny sukces w pracach nad fuzją jądrową. Po osiągnięciu rentowności energetycznej w 2022 r., kiedy z fuzji udało się uzyskać po raz pierwszy więcej energii, niż trzeba jej było dostarczyć, dziś mamy do czynienia z kolejnym krokiem milowym.
Często na fali zachwytów nowymi osiągnięciami techniki zapominamy o ich kosztach energetycznych. Tak jest dzisiaj ze sztuczną inteligencją, ale nie należy zapominać także o niezwykle zasobożernych kryptowalutach. Zużyciu energii przez kopalnie kryptowalut przyjrzała się amerykańska Energy Information Agency – niestety potwierdziły się pesymistyczne prognozy.
Rewolucja na polskim rynku energetycznym: od połowy roku dynamiczne taryfy prądu dla zwykłych konsumentów. Ceny energii będą się zmieniać co 15 minut, dając klientom możliwość oszczędności, ale też niosąc ryzyko. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki ostrzega: to rozwiązanie nie dla każdego. Czy Polacy są gotowi na tę nową formę płacenia za energię?
Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta, podjął decyzję zobowiązujące wobec spółki ENEA. Dochodzenie w jej sprawie wykazało, że dokonywano niesłusznych pobrań opłat, naruszając tym samym prawa klientów. Teraz ENEA będzie musiała zwrócić niesłusznie pobrane pieniądze.
Francuska inicjatywa zdobyła polskie serca, a tym razem nie chodzi o modę. Francja wykazuje konkretne zainteresowanie uczestnictwem w polskim programie energetyki jądrowej, kładąc podwaliny pod elektrownię atomową. Ta współpraca może oznaczać nową erę w krajobrazie energetycznym Polski.
W ciągu ostatnich miesięcy kilka dużych koncernów motoryzacyjnych, m.in. Volkswagen czy Toyota, ogłosiły postępy w pracach nad bateriami ze stałym elektrolitem, które docelowo mogą całkowicie zastąpić ciekłe ogniwa litowo-jonowe. Według ekspertów takie założenia mogą być jednak zbyt optymistyczne.
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin zapowiedział zmiany na polskim rynku energii, jakie mogą nastąpić jeszcze w tym roku. Ich nadrzędnym celem ma być zwiększenie konkurencyjności rynku w taki sposób, aby korzystali na tym końcowi odbiorcy energii elektrycznej.