BiznesINFO.pl
kolaż: flickr.com/European Parliament (Orban) & ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER (Solorz-Żak)

kolaż: flickr.com/European Parliament (Orban) & ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER (Solorz-Żak)

Elektrownia atomowa w Rosji na korzyść Polski. Solorz-Żak i Orban w zaskakującym projekcie

6 Lipca 2021

Autor tekstu:

Przemysław Terlecki

Udostępnij:

Elektrownia atomowa budowana na rosyjskiej ziemi rękoma polsko-węgierskiego sojuszu reprezentowanego przez właściciela Polsatu Zygmunta Solorza-Żaka i premiera Węgier Viktora Orbana brzmi egzotycznie, prawda? Taka jednak jest rzeczywistość przedstawiona przez dziennikarza Polityki Insight, Roberta Tomaszewskiego. Dlaczego polski bogacz wchodzi w konszachty w węgierskim premierem?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest Bałtycka Elektrownia Jądrowa

  • Kiedy o projekcie pierwszy raz była mowa

  • Jaki cel ma Solorz-Żak w projekcie

Elektrownia atomowa w Polsce jeszcze nie powstała, a Polacy biorą się z Węgrami do budowania reaktora na terenie Obwodu Kaliningradzkiego w Rosji. Jak doniósł bowiem Robert Tomaszewski z Polityki Insight, należący do jednego z najbogatszych Polaków Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK) oraz węgierska grupa MVM Hungarian Electricity mają stać się udziałowcami ambitnego projektu atomowego.

Elektrownia atomowa w Obwodzie Kaliningradzkim już raz być miała

Mowa o Bałtyckiej Elektrowni Jądrowej, która ma powstać na terenie Obwodu Kaliningradzkiego. Co ciekawe, pomysł nie jest nowy. Projekt elektrowni atomowej umieszczonej w tym miejscu był już przedtem, ale z racji braku zainteresowania odbiorców energii, zawieszono go w 2013 roku.

Projekt po raz pierwszy zaproponowano w 2008 roku. W 2010 roku Władimir Putin, jeszcze jako premier, wydał rozporządzenie o budowie BEJ w Obwodzie Kaliningradzkim położonej 13 kilometrów na północ od miejscowości Nieman, która znajduje się nad rzeką Niemen.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W ramach projektu udało się nawet stworzyć rosyjsko-francuskie konsorcjum. Plany zakładały stworzenie dwóch bloków energetycznych o mocy 1150 MW. Pierwszy miał powstać do 2025 roku, drugi najpóźniej do 2027 roku. Rosjanie zakładali, że 2/3 energii wytwarzanej w BEJ trafiać będzie do Litwy, Polski i Niemiec. Jednak to właśnie brak zainteresowania ze strony Polaków i Litwinów sprawił, że projekt okazał się nieopłacalny, a w efekcie go zawieszono.

Bałtycka Elektrownia Jądrowa powraca

Zgodnie z doniesieniami wspomnianego już Roberta Tomaszewskiego, ZE PAK należący do Zygmunta Solorza-Żaka jest zainteresowany zakupem udziałów w projekcie BEJ od Rosatomu, który pozostaje jego właścicielem. Ramię w ramię z firmą ZE PAK stanąć miałoby węgierska grupa MVM, która na Węgrzech zajmuje się obsługą sieci energetycznej i ma umowę na rozbudowę elektrowni Paks. Ta zaś jest jedyną elektrownią atomową na Węgrzech.

Wedle nieoficjalnych doniesień właściciel Cyfrowego Polsatu miał już rozmawiać w sprawie zaangażowania w budowę elektrowni z Mateuszem Morawieckim oraz Jackiem Sasinem. Naciski wywierane na stronę Polską nie są bezpodstawne. Od zainteresowania Polski w dużej mierze zależy, czy elektrownia powstanie. To w końcu Polska byłaby jednym z głównych zagranicznych odbiorców energii BEJ.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Przemysław Terlecki

Wydawca Biznesinfo. Dziennikarz z wykształcenia i z zamiłowania. Baczny obserwator polityki, nocnego nieba, a także rozwoju rynku piw kraftowych. Z mediami związany od lat, zwykle zaangażowany w komentowanie świata polityki.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Obliczanie domowego budzetu, miesieczne koszty utrzymania

Finanse

ZUS przerażony ilością wniosków o ponowne przeliczenie emerytury. W większości odmowy

Czytaj więcej >
Bukmacherzy w Polsce

Finanse

Bukmacherzy w Polsce

Czytaj więcej >
Zarobki w Polsce

Finanse

Zarobki w Polsce: jaka jest średnia i czy płace wzrosną?

Czytaj więcej >
Jak napisać rezygnację z ubezpieczenia na życie?

Finanse

Jak napisać rezygnację z ubezpieczenia na życie?

Czytaj więcej >
ubezpieczenie kredytu hipotecznego

Finanse

Na czym polega ubezpieczenie kredytu hipotecznego?

Czytaj więcej >
Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy?

Finanse

Ile trzeba zarabiać, aby dostać kredyt gotówkowy?

Czytaj więcej >