BiznesINFO.pl
Biznesinfo

Biznesinfo

Zmiany w rozliczeniach za fotowoltaikę. Czy rząd odstraszy Polaków od inwestycji w panele?

8 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Fotowoltaika cieszy się coraz większą popularnością wśród Polaków. Jednak nowy system rozliczania może odstraszyć właścicieli, którzy dopiero planowali zainwestować w panele słoneczne. Przeciętne gospodarstwo domowe będzie musiało przekazać nawet 1 tys. zł rocznie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na czym mają polegać zmiany w rozliczeniach za panele słoneczne

  • Ile na tym stracą właściciele

  • Jaką moc w Polsce produkuje fotowoltaika

Fotowoltaika do zmiany. Resort ściągnie opłatę za panele słoneczne

Fotowoltaika może przestać się opłacać. Poważne zmiany w systemie rozliczeń zapowiada bowiem Ministerstwo Klimatu. Wszystko za sprawą nowelizacji ustawy Prawo energetyczne.

Co proponuje resort? Likwidację zniżek na nowe panele słoneczne. To poważny cios dla osób, które dopiero planują zainstalować fotowoltaikę. Portal money.pl donosi, że przeciętne gospodarstwo domowe będzie musiało zapłacić ok. 1 tys. zł rocznie.

Dotychczasowe zasady zdecydowanie zachęcały do inwestycji w panele słoneczne. Gospodarstwo, którego źródłem energii elektrycznej jest fotowoltaika, oddaje bowiem nadwyżkę wyprodukowanej energii.

W nocy, gdy panele słoneczne są wyłączone z użytku i brakuje prądu, gospodarstwo może za darmo pobrać maksymalnie 80 proc. oddanej wcześniej energii. Właśnie na ten proces resort chce nałożyć opłatę.

Mniejszy zysk za nadwyżkę energię z fotowoltaiki

Panele słoneczne zainstalowane od początku przyszłego roku będą funkcjonowały na wolnym rynku producentów energii. W praktyce oznacza to, że gospodarstwo będzie zużywało wyprodukowaną energię od razu. Nadwyżka będzie sprzedawana, a braki trzeba będzie uzupełnić wydając dodatkowe pieniądze.

Zmienią się jednak stawki. Za nadwyżkę energii wyprodukowaną w słoneczny dzień gospodarstwa będą otrzymywały mniej niż muszą zapłacić za prąd wieczorem lub w nocy, gdy fotowoltaika nie jest w stanie pracować.

Projekt zmian zakłada, że nadwyżka energii ma być skupowana po średniej cenie energii na rynku z kwartału poprzedniego. Tego typu szacunki publikuje Urząd Regulacji Energetyki (URE). Aktualnie stawka wynosi 256,22 zł/MWh energii wyprodukowanej przez panele słoneczne. Po zachodzie słońca trzeba płacić 667 zł/MWh.

Fotowoltaika podbija serca Polaków

Czy zmiany w prawie sprawią, że fotowoltaika nie będzie już aż tak kuszącym rozwiązaniem? Zdaniem ekspertów panele słoneczne nie będą przybywały aż tak szybko, ale zainteresowanie w dalszym ciągu będzie spore.

Boom na fotowoltaikę jest niepodważalny. Z najnowszych danych Agencji Rynku Energii wynika, że pod koniec marca 2021 r. moc zainstalowana fotowoltaiki w Polsce wynosiła prawie 4,5 GW. Portal rynekelektryczny.pl donosi, że jest to wzrost aż o 134,1 proc. w porównaniu do analogicznego miesiąca w roku ubiegłym. Tylko w jednym miesiącu powstało w sumie 24 865 nowych instalacji PV.

Tym samym fotowoltaika pnie się ku górze w kontekście całego sektora odnawialnych źródeł energii (OZE). Choć nadal przodują elektrownie wiatrowe to fotowoltaika wypracowała udział rzędu 34 proc.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Niewiele brakowało a Joe Biden wycofałby się z polityki na samym początku kariery

Polska i świat

Kim jest Joe Biden? Przez tragiczną, osobistą historię prawie wycofał się z polityki, teraz ma być prezydentem USA

Czytaj więcej >
Joe Biden

Polska i świat

CNN: Joe Biden 46. prezydentem USA. Zwycięstwo w Pensylwanii pomogło mu zdobyć wymagane 270 głosów elekcyjnych

Czytaj więcej >
Poczta Polska dostarczy pulsoksymetry

Polska i świat

Poczta Polska zobowiązana do przekazywania istotnych przesyłek Polakom. Czekaj na paczkę

Czytaj więcej >
Fot. Jakub Kaminski/East News, Warszawa, 30.04.2020. Pobieranie i badanie wymazow pod katem SARS-CoV-2 w Pracowni Immunologii w szpitalu MON przy ul. Szaserow.

Polska i świat

Koronawirus nie jest już jedynym zmartwieniem. Coraz bliżej Polski kolejne wyzwanie epidemiczne, idzie z zachodu

Czytaj więcej >
Pilne Biznesinfo COVID-19

Polska i świat

Brytyjscy naukowcy odkryli ważną zależność. Jeden typ chorób zwiększa ryzyko śmierci na COVID-19

Czytaj więcej >
NFZ ma pełne ręce roboty

Polska i świat

Szef NFZ w ważnym piśmie zdradza, w jakiej sytuacji jest polska służba zdrowia. Sprawa jest jeszcze bardziej poważna

Czytaj więcej >