BiznesINFO.pl
mapa polska (1)

Biznesinfo

Polska osiągnęła cel 15 proc. OZE na koniec 2020 roku. Rząd podał optymistyczne dane

19 Grudnia 2021

(Ostatnia zmiana: 31 Grudnia 2021)

Autor tekstu:

Joanna Leja

Udostępnij:

Zgodnie z dyrektywą unijną z 2009 roku obowiązkowe cele krajowe państw członkowskich składają się na 20 proc. udział energii z OZE w końcowym zużyciu energii brutto. Dla Polski cel ten został ustalony na poziomie 15 proc. na 2020 rok. Jak poinformował GUS, udało nam się przekroczyć ten próg.

– Wygląda na to, że 15 proc. cel OZE nie tylko osiągnęliśmy, ale przekroczyliśmy. Dane na koniec roku to 16 proc. – powiedziała ministra klimatu Anna Moskwa podczas konferencji Ministerstwa Klimatu i Środowiska dot. efektów polityki rządu w obszarze OZE.

biznesinfo-1

ZUS przygotował prezent dla emerytów. Nie muszą obawiać się o brak pieniędzy na święta

CZYTAJ DALEJ

Według danych GUS w 2020 r. wskaźnik udziału energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto wyniósł 16,13 proc. Tym samym Polska osiągnęła 15 proc. cel, zgodny z dyrektywą RED z 2009 r.

Z danych Ministerstwa Klimatu wynika, że moc zainstalowana w energii odnawialnej wzrosła od 2015 roku do 15,7 GW.

Rozwój OZE w Polsce

Jak zaznaczyła szefowa resortu klimatu i środowiska, inwestycje w OZE to dostęp do taniej energii i poprawa jakości powietrza.

– Aby umożliwić mieszkańcom Polski obniżenie rachunków za energię i oddychanie czystszym powietrzem, realizujemy programy tj.: „Mój Prąd”, „Czyste Powietrze”, „Energia Plus” czy „Moje Ciepło”, których celem jest m.in. wsparcie indywidualnych źródeł energii. Można uzyskać wsparcie np. na zakup instalacji PV – 3000 zł. W trzech edycjach programu „Mój Prąd” na ten cel przeznaczyliśmy ponad 1,8 mld zł, a złożonych zostało ponad 440 tys. wniosków – wyjaśniła Anna Moskwa.

Fotowoltaika, obok lądowej energetyki wiatrowej, jest najszybciej rozwijającą się technologią OZE w Polsce. Ich łączna moc zainstalowana na koniec października 2021 r. wyniosła 6 687 MW wobec zaledwie 108 MW w 2015 r., z czego większość stanowiły mikroinstalacje PV, a ich moc przekroczyła 5 000 MW.

biznesinfo-1

ZUS właśnie potwierdził. Będą dodatkowe pieniądze na dziecko, w tym na pierwsze

CZYTAJ DALEJ

– Obecnie mamy już ponad 744 tys. prosumentów. Nie byłoby tego sukcesu bez programu „Mój Prąd”, cieszącego się ogromną popularnością wśród Polaków. Dlatego też w I kwartale 2022 r. planujemy uruchomić jego czwartą edycję, która oprócz instalacji PV będzie wspierała zakup magazynów energii, ciepła oraz systemów zarządzania energią – podkreśliła ministra.

Minister Moskwa zaznaczyła, że wprowadzony został również system rozliczeń net-billingu, dzięki któremu prosumenci będą mogli zaoszczędzić nawet 1,7 tys. zł na rachunkach za prąd.

– Stwarzamy warunki do nieograniczonego rozwoju energetyki obywatelskiej, aby jak najwięcej Polaków mogło zostać prosumentami. Dzięki wprowadzeniu mechanizmu rozliczeń tzw. net-billingu, który będzie obowiązywał prosumentów przyłączonych do sieci po 1 kwietnia 2022 r. oraz instytucji prosumenta zbiorowego i wirtualnego, miliony Polaków uzyskają dostęp do taniej energii z OZE – powiedziała.

Minister podkreśliła jednak, że OZE to nie tylko fotowoltaika – Polska wspiera wiele gałęzi przemysłu, tj. pompy ciepła, biogazownie rolnicze czy offshore. Liczba zainstalowanych pomp ciepła wzrosła ponad 3-krotnie w ciągu ostatnich pięciu lat. Dodatkowo, dynamicznie rozwijającym się sektorem w Polsce są też biogazownie rolnicze. Z 78 w 2015 r. do 126 w listopadzie 2021 r.

Na 2030 rok cel Polski to 23 proc. energii odnawialnej w końcowym zużyciu energii.

Joanna LejaAutor

Redaktorka Biznesinfo. Wcześniej związana z takimi redakcjami jak bankier.pl, money.pl i wroclaw.pl. Poza śledzeniem najważniejszych wydarzeń, fotografuje z ziemi i z przestrzeni powietrznej. Absolwentka komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Dziennikarstwa i public relations na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Energetyka

Gazprom opublikował porażający dokument. Rosjanie wybrali kierunek przeciwny od Europy

Czytaj więcej >

Energetyka

150. dostawa skroplonego gazu sprowadzona przez PGNiG dotarła do Polski

Czytaj więcej >

Energetyka

Tauron zakończył budowę elektrowni fotowoltaicznej Choszczno II

Czytaj więcej >

Energetyka

Niewielkie podkręcenie gałki kaloryfera może dać wielkie oszczędności. Ekspert zdradził dlaczego

Czytaj więcej >

Energetyka

Nowy system rozliczania, tzw. net-billing już od 1 kwietnia

Czytaj więcej >

Energetyka

Gazprom chce więcej pieniędzy. Pozywa PGNiG do arbitrażu

Czytaj więcej >