Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Polska osiągnęła cel 15 proc. OZE na koniec 2020 roku. Rząd podał optymistyczne dane
Joanna Leja
Joanna Leja 19.12.2021 01:00

Polska osiągnęła cel 15 proc. OZE na koniec 2020 roku. Rząd podał optymistyczne dane

mapa polska (1)
Biznesinfo

Zgodnie z dyrektywą unijną z 2009 roku obowiązkowe cele krajowe państw członkowskich składają się na 20 proc. udział energii z OZE w końcowym zużyciu energii brutto. Dla Polski cel ten został ustalony na poziomie 15 proc. na 2020 rok. Jak poinformował GUS, udało nam się przekroczyć ten próg.

– Wygląda na to, że 15 proc. cel OZE nie tylko osiągnęliśmy, ale przekroczyliśmy. Dane na koniec roku to 16 proc. – powiedziała ministra klimatu Anna Moskwa podczas konferencji Ministerstwa Klimatu i Środowiska dot. efektów polityki rządu w obszarze OZE.

Według danych GUS w 2020 r. wskaźnik udziału energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto wyniósł 16,13 proc. Tym samym Polska osiągnęła 15 proc. cel, zgodny z dyrektywą RED z 2009 r. Z danych Ministerstwa Klimatu wynika, że moc zainstalowana w energii odnawialnej wzrosła od 2015 roku do 15,7 GW.

Rozwój OZE w Polsce

Jak zaznaczyła szefowa resortu klimatu i środowiska, inwestycje w OZE to dostęp do taniej energii i poprawa jakości powietrza. – Aby umożliwić mieszkańcom Polski obniżenie rachunków za energię i oddychanie czystszym powietrzem, realizujemy programy tj.: „Mój Prąd”, „Czyste Powietrze”, „Energia Plus” czy „Moje Ciepło”, których celem jest m.in. wsparcie indywidualnych źródeł energii. Można uzyskać wsparcie np. na zakup instalacji PV – 3000 zł. W trzech edycjach programu „Mój Prąd” na ten cel przeznaczyliśmy ponad 1,8 mld zł, a złożonych zostało ponad 440 tys. wniosków – wyjaśniła Anna Moskwa. Fotowoltaika, obok lądowej energetyki wiatrowej, jest najszybciej rozwijającą się technologią OZE w Polsce. Ich łączna moc zainstalowana na koniec października 2021 r. wyniosła 6 687 MW wobec zaledwie 108 MW w 2015 r., z czego większość stanowiły mikroinstalacje PV, a ich moc przekroczyła 5 000 MW.

– Obecnie mamy już ponad 744 tys. prosumentów. Nie byłoby tego sukcesu bez programu „Mój Prąd”, cieszącego się ogromną popularnością wśród Polaków. Dlatego też w I kwartale 2022 r. planujemy uruchomić jego czwartą edycję, która oprócz instalacji PV będzie wspierała zakup magazynów energii, ciepła oraz systemów zarządzania energią – podkreśliła ministra. Minister Moskwa zaznaczyła, że wprowadzony został również system rozliczeń net-billingu, dzięki któremu prosumenci będą mogli zaoszczędzić nawet 1,7 tys. zł na rachunkach za prąd. – Stwarzamy warunki do nieograniczonego rozwoju energetyki obywatelskiej, aby jak najwięcej Polaków mogło zostać prosumentami. Dzięki wprowadzeniu mechanizmu rozliczeń tzw. net-billingu, który będzie obowiązywał prosumentów przyłączonych do sieci po 1 kwietnia 2022 r. oraz instytucji prosumenta zbiorowego i wirtualnego, miliony Polaków uzyskają dostęp do taniej energii z OZE – powiedziała. Minister podkreśliła jednak, że OZE to nie tylko fotowoltaika – Polska wspiera wiele gałęzi przemysłu, tj. pompy ciepła, biogazownie rolnicze czy offshore. Liczba zainstalowanych pomp ciepła wzrosła ponad 3-krotnie w ciągu ostatnich pięciu lat. Dodatkowo, dynamicznie rozwijającym się sektorem w Polsce są też biogazownie rolnicze. Z 78 w 2015 r. do 126 w listopadzie 2021 r.

Na 2030 rok cel Polski to 23 proc. energii odnawialnej w końcowym zużyciu energii.