Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Mieszkańcy bloków i kamienic będą wytwarzać własną energię? Trwają prace nad ustawą
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 17.06.2021 02:00

Mieszkańcy bloków i kamienic będą wytwarzać własną energię? Trwają prace nad ustawą

Biznes Info
Biznes Info

Energetyka w Polsce przechodzi właśnie transformację i jak się okazuje, w końcu nadchodzi szansa dla mieszkańców bloków i kamienic. Dzięki implementacji dyrektywy RED II, nawet budynki wielomieszkaniowe będą mogły wytworzyć energię z odnawialnych źródeł.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czego dotyczy dyrektywa RED II

  • W jaki sposób może pomóc Polakom mieszkającym w kamienicach i blokach

Energetyka ze zmianami

Polska nie da rady wdrożyć w wyznaczonym terminie dyrektywy RED II będącej częścią Czysta energia dla wszystkich Europejczyków. Jak wyjaśnia "Dziennikowi Gazecie Prawnej" Anna Frączyk, analityk prawny z ClientEarth, jest to szansa dla wszystkich Polaków na obniżenie rachunków za energię.

Jednym z celów wyznaczonych w dyrektywie jest umożliwienie wszystkim konsumentów wytwarzania energii pochodzącej z odnawialnych źródeł. Dotychczas w Polsce, głównie za sprawą instalacji fotowoltaicznych, mogli i nadal mogą właściciele domów jednorodzinnych.

Ekspertka wskazuje, że polski rząd musi stworzyć takie warunki, aby mieszkańcy bloków i kamienic mogli korzystać z OZE. Chodzi o stworzenie takiej zbiorowości, która wykorzysta np.: instalacje fotowoltaiczne i będzie wspólnie korzystać z wyprodukowanej energii.

Odnawialne źródła energii dla blokowisk i kamienic

"DGP" podkreśla, że dyrektywa wprowadza także możliwość wytworzenia tzw. prosumenta wirtualnego. Polega to na stworzeniu instalacji odnawialnych źródeł energii w znacznej odległości, gdzie prosument mógłby wykupić lub wydzierżawić udział w takiej instalacji.

Wiceminister rozwoju Anna Kornecka już w kwietniu br. zapowiadała wdrożenie takich rozwiązań. Z kolei wiceszef resortu klimatu i środowiska, Ireneusz Kikś w rozmowie z dziennikiem tłumaczy, że rozwiązania z dyrektywy już są powoli wdrażane w nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii.

W nowelizacji przewidziano m.in.: uproszczenie przepisów związanych z uzyskaniem koncesji na instalacje OZE czy zmianę zagospodarowania przestrzennego. Z kolei drugi projekt nowelizacji zakłada m.in.: zwiększenie udziału OZE w energetyce.

Co więcej, nowelizacja zakłada zwiększenie udziału OZE w energetyce do 32 proc. Zdaniem ekspertki, rozwój prosumeryzmu w Polsce może doprowadzić do zmniejszenia opłat za prąd mieszkańców bloków i kamienic.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]