BiznesINFO.pl
Biznes Info

Biznes Info

Mieszkańcy bloków i kamienic będą wytwarzać własną energię? Trwają prace nad ustawą

17 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Energetyka w Polsce przechodzi właśnie transformację i jak się okazuje, w końcu nadchodzi szansa dla mieszkańców bloków i kamienic. Dzięki implementacji dyrektywy RED II, nawet budynki wielomieszkaniowe będą mogły wytworzyć energię z odnawialnych źródeł.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czego dotyczy dyrektywa RED II

  • W jaki sposób może pomóc Polakom mieszkającym w kamienicach i blokach

Energetyka ze zmianami

Polska nie da rady wdrożyć w wyznaczonym terminie dyrektywy RED II będącej częścią Czysta energia dla wszystkich Europejczyków. Jak wyjaśnia "Dziennikowi Gazecie Prawnej" Anna Frączyk, analityk prawny z ClientEarth, jest to szansa dla wszystkich Polaków na obniżenie rachunków za energię.

Jednym z celów wyznaczonych w dyrektywie jest umożliwienie wszystkim konsumentów wytwarzania energii pochodzącej z odnawialnych źródeł. Dotychczas w Polsce, głównie za sprawą instalacji fotowoltaicznych, mogli i nadal mogą właściciele domów jednorodzinnych.

Ekspertka wskazuje, że polski rząd musi stworzyć takie warunki, aby mieszkańcy bloków i kamienic mogli korzystać z OZE. Chodzi o stworzenie takiej zbiorowości, która wykorzysta np.: instalacje fotowoltaiczne i będzie wspólnie korzystać z wyprodukowanej energii.

Odnawialne źródła energii dla blokowisk i kamienic

"DGP" podkreśla, że dyrektywa wprowadza także możliwość wytworzenia tzw. prosumenta wirtualnego. Polega to na stworzeniu instalacji odnawialnych źródeł energii w znacznej odległości, gdzie prosument mógłby wykupić lub wydzierżawić udział w takiej instalacji.

Wiceminister rozwoju Anna Kornecka już w kwietniu br. zapowiadała wdrożenie takich rozwiązań. Z kolei wiceszef resortu klimatu i środowiska, Ireneusz Kikś w rozmowie z dziennikiem tłumaczy, że rozwiązania z dyrektywy już są powoli wdrażane w nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii.

W nowelizacji przewidziano m.in.: uproszczenie przepisów związanych z uzyskaniem koncesji na instalacje OZE czy zmianę zagospodarowania przestrzennego. Z kolei drugi projekt nowelizacji zakłada m.in.: zwiększenie udziału OZE w energetyce.

Co więcej, nowelizacja zakłada zwiększenie udziału OZE w energetyce do 32 proc. Zdaniem ekspertki, rozwój prosumeryzmu w Polsce może doprowadzić do zmniejszenia opłat za prąd mieszkańców bloków i kamienic.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Biznes Info

Orlen Oil nowym sponsorem Wisły Kraków. Obajtek: to była szybka decyzja

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

energetykaprądmieszkanie

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Pewnie masz gdzieś na dnie szuflady monety z PRL-u. Za niektóre zgarniesz olbrzymie sumy

Czytaj więcej >
 ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polska i Świat

Emerytura Anny Grodzkiej. Była posłanka przyznaje, że kwota jest niska

Czytaj więcej >

Polska i Świat

W niemieckich szkołach brakuje nauczycieli

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Opłaty za wodę i ścieki. Wyższe taryfy w podwarszawskich gminach

Czytaj więcej >
Budowa domu z państwową pomocą

Polska i Świat

Ważny dokument dla właścicieli nieruchomości. Za jego brak zapłacisz krocie, a czas ucieka

Czytaj więcej >
Bill Gates

Polska i Świat

Niespodziewane słowa Gates'a. Mówi na kiedy najlepiej zaplanować rodzenie dzieci

Czytaj więcej >