Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Dopłaty do prądu już w styczniu. Dostaną 3 mln Polaków
Joanna Leja
Joanna Leja 21.11.2021 01:00

Dopłaty do prądu już w styczniu. Dostaną 3 mln Polaków

prąd-ceny prądu-akar-listwa-kontakt-iberion
Biznesinfo

Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk, poinformował, że rządowe wsparcie za rosnące ceny energii Polacy dostaną dopiero od przyszłego roku. Dodał, że według szacunków, dopłatami w związku ze wzrostem cen energii elektrycznej, mogłoby zostać objęte około 3 mln osób.

– Rekompensaty za drogi prąd mogą zacząć być wypłacane od początku roku, ale równie dobrze można je wprowadzić i w lutym lub marcu z mocą od 1 stycznia – podkreślił Kowalczyk.

Rekompensaty wypłacane przez 6 miesięcy

Resort poinformował, że dodatki przyznawane będą na okres sześciu miesięcy, a do ich otrzymania wystarczy przedstawienie faktury - zamiast kopii umowy sprzedaży energii elektrycznej albo umowy kompleksowej.

Projekt nowelizacji Prawa energetycznego

Ministerstwo wyjaśniło, że główną zmianą, jaką niesie ze sobą nowelizacja, jest rozszerzenie grupy uprawnionych do pobierania dodatku energetycznego (według kryterium dochodowego nieprzekraczające 1563 zł w gospodarstwie 1-osobowym i 1115 zł/os. w gospodarstwie wieloosobowym).

Ministerstwo wyjaśniło, że główną zmianą, jaką niesie ze sobą nowelizacja, jest rozszerzenie grupy uprawnionych do pobierania dodatku energetycznego.

Przyszła nowela zakaże także wstrzymania dostaw energii elektrycznej odbiorcy wrażliwemu w okresie od 1 listopada do 31 marca oraz w soboty, w dni uznane ustawowo za wolne od pracy.

Rząd szykuje tzw. tarczę antyinflacyjną

Rząd zapowiedział również stworzenie tarczy antyinflacyjnej, która ma wesprzeć najbardziej potrzebujące osoby w walce z rosnącymi cenami. Szef rządu Mateusz Morawiecki, jednak nie wyjaśnił , na czym ma polegać ten system pomocowy dla Polaków.

Rzecznik rządu Piotr Müller zapewnił, że tarcza dotyczyć będzie "sektora paliowego i energetycznego", a także "różnych rozwiązań, które mają obniżyć nieco ceny kluczowych produktów".