Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Rząd szykuje tzw. tarczę antyinflacyjną. Na dniach podadzą szczegóły
Joanna Leja
Joanna Leja 14.11.2021 01:00

Rząd szykuje tzw. tarczę antyinflacyjną. Na dniach podadzą szczegóły

portfel-pieniądze-biznesinfo
Biznesinfo

Rząd zapowiada, że w przyszłym roku mają pojawić się rozwiązania, które bezpośrednio pomogą w walce z inflacją. Mateusz Morawiecki w rozmowie z Polską Agencją Prasową ogłosił, że w ciągu najbliższych dni przedstawiony zostanie „pakiet antyinflacyjny”.

Wiceminister finansów Piotr Patkowski przyznał, że jeszcze w tym roku możliwa jest inflacja na poziomie 7-8 proc. Rząd pracuje nad rozwiązaniem, które ma pomóc najbardziej potrzebującym uporać się z rosnącymi wciąż cenami dosłownie wszystkiego.

– W ciągu kilku dni chcemy zaprezentować pakiet rozwiązań wspierających Polaków, zwłaszcza mniej zamożną część społeczeństwa. To ma być tarcza, która częściowo zamortyzuje wzrost cen ciepła, gazu, paliw czy żywności – powiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla PAP.

Rekompensata wzrostu cen energii

Morawiecki zapowiedział, że w przypadku rekompensat za wzrost ceny energii rządzący przyjmą kryterium dochodowe. Właśnie na jego podstawie będą przyznawane środki.

– Jeśli chodzi o ochronę w związku ze wzrostem cen energii, będziemy stosować kryterium dochodu na osobę w gospodarstwie domowym. Warto też zaznaczyć że ceny energii bardzo znacząco przekładają się na wzrost cen ogółem. A przyczyną wzrostu cen energii są manipulacje cenowe i szantaż gazowy Rosji oraz polityka klimatyczna UE, która wywindowała koszty uprawnień do emisji CO2 – podkreślił Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki był pytany w rozmowie z PAP, czy aktualne są zapowiedzi, że rząd po weekendzie ma przedstawić tzw. tarczę antyinflacyjną.

– Tak. W ciągu kilku dni chcemy zaprezentować pakiet rozwiązań wspierających Polaków, zwłaszcza mniej zamożną część społeczeństwa. To ma być tarcza, która częściowo zamortyzuje wzrost cen ciepła, gazu, paliw czy żywności – poinformował szef rządu.

Pakiet antyinflacyjny ma zostać zaprezentowany w ciągu najbliższych dni. Morawiecki nie wyjaśnił jednak, na czym ma polegać ten system pomocowy dla Polaków.

Tagi: