BiznesINFO.pl

pxhere.com, CC0

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków już działa. Polacy złożyli już ponad 18 tys. deklaracji

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Redakcja BiznesInfo

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków wyruszyła 1 lipca 2021 roku. Choć nowy rejestr od początku sprawia problemy techniczne, to do tej pory Polacy zdążyli już złożyć ponad 18 tysięcy deklaracji. 

Z tego artykułu dowiesz się: 

  • Kto musi złożyć deklarację

  • Ile czasu jest na złożenie dokumentu

  • Jakie grożą kary za niedopełnienie obowiązku

Nowy rejestr już działa

Powstanie CEEB ma na celu zebranie danych na temat budynków w obszarze źródeł energii elektrycznej, ciepła i zasilania z sieci ciepłowniczej i dotyczących spalania paliw o nominale mocy cieplnej niższej niż 1 MW. Dzięki temu będzie można dostosować programy i strategię modernizacji budownictwa w naszym kraju. W rejestrze pojawią się dane dotyczące przed wszystkim domów obywateli. Uwzględnione zostaną także lokale usługowe i budynki publiczne. Jak podaje portal GLOBenergia.pl łącznie zebrane informacje mają dotyczyć ok. 5 mln budynków. 

Deklaracje można złożyć zarówno w wersji papierowej (trzeba złożyć dokument do właściwego dla budynku urzędu), jak i elektronicznej za pośrednictwem strony internetowej zone.gunb.gov.pl. Procedura jest bezpieczna i odbywa się przy wykorzystaniu Profilu Zaufanego.

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego do 5 lipca 2021 roku w systemie pojawiło się ok. 18 561 deklaracji. Warto przypomnieć, że już pierwszego dnia działania CEEB, bazę spotkały problemy natury technicznej. Okazało się, że serwery nie wytrzymały ogromnego obciążenia, co potwierdziła wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka. Następnego dnia udało się rozwiązać problem.

Złożenie deklaracji CEEB obowiązkowe dla wszystkich

Wszyscy właściciele i zarządcy budynków, np. domu, muszą wypełnić deklarację z danymi o źródle ciepła i spalania paliw. Warto zaznaczyć, że jeśli mieszkamy w bloku, to nie musimy samodzielnie się rejestrować - tu obowiązek stoi po stronie zarządcy budynku, który musi zgłosić wspólne źródło ciepła. Jednak jeśli w lokalu znajduje się indywidualne źródło ciepła, np. kominek to wtedy musimy złożyć taką deklarację samodzielnie. A czy najemcy musza zgłaszać źródła ciepła? Nie, to leży po stronie właściciela lub zarządcy budynku.

W przypadku budynków już istniejących na złożenie deklaracji jest 12 miesięcy. Jeżeli budynki są jeszcze w trakcie budowy, to po jej skończeniu termin ten wynosi zaledwie 14 dni od momentu uruchomienia nowego źródła ciepła albo spalania paliw. 

Przypomnijmy, że udział w CEEB jest obowiązkowy. Za brak deklaracji kara może wynieść od 500 zł do nawet 5 tys. zł, jeśli sprawa trafi do sądu. Mandat może wystawić policja, jednak to włodarz miasta zdecyduje o skierowaniu sprawy do sądu.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi:

energetykaPolacyNieruchomości

Podobne artykuły

Polska i Świat

Spora grupa Polaków może liczyć na dodatkowy dzień wolny. Jest jeden warunek
Czytaj więcej >

Finanse

Koniec Credit Suisse. W Polsce bank zatrudnia ponad 6 tys. osób, pracownicy już dostali listy
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Upada znana burgerownia. „Smażymy do 31 marca”
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Upadła jedna z największych firm drobiarskich w Polsce. Setki osób zostanie bez pracy
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Domeny rządowe odsyłają na strony dla dorosłych
Czytaj więcej >

Finanse

Pakiet darmowych badań dla każdego ubezpieczonego w NFZ. Sprawdzamy, kiedy obowiązuje refundacja
Czytaj więcej >
Redakcja BiznesInfo

Redakcja BiznesInfo

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]