Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > PGE planuje budowę nowych elektrowni w Polsce
Joanna Leja
Joanna Leja 21.12.2021 01:00

PGE planuje budowę nowych elektrowni w Polsce

mapa polska 1
Biznesinfo

Polska Grupa Energetyczna planuje budowę elektrowni szczytowo-pompowych. PGE obecnie analizuje potrzebę i opłacalność budowy elektrowni Młoty o mocy ok. 750 MW. 22 października 2021 r. podpisano list intencyjny w tej sprawie – podaje portal WNP. Ministerstwo Klimatu i Środowiska, NFOŚiGW oraz PGE podejmą wspólne działania na rzecz rozwoju elektrowni szczytowo-pompowych poinformował portal WNP.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska podkreśla, że elektrownie szczytowo-pompowe to technologia wielkoskalowego magazynowania energii elektrycznej, która funkcjonuje w Polsce już od wielu lat.

PGE do 2030 roku chce dysponować co najmniej 800 MW nowych mocy w magazynach energii elektrycznej. Pomóc w tym może budowa elektrowni szczytowo-pompowych.

Młoty z najbardziej zaawansowanymi planami

Polska Grupa Energetyczna posiada projekt elektrowni szczytowo-pompowej Młoty o mocy ok. 750 MW w woj. dolnośląskim. Projekt tej elektrowni jest na najbardziej zaawansowanym poziomie.

Rzeczniczka prasowa Grupy PGE w rozmowie z WNP.pl podkreśliła, że analiza tego przedsięwzięcia pozostaje procesem ciągłym, toczącym się od wielu lat. Jest to spowodowane wieloma czynnikami, wśród nich są m.in.: zmieniająca się sytuacja rynkowa czy skala projektu.

W całej Polsce wytypowano kilka miejsc z warunkami sprzyjającymi budowie elektrowni szczytowo-pompowych.

PGE największym operatorem elektrowni szczytowo-pompowych w Polsce

Obecnie spółka PGE Energia Odnawialna posiada cztery elektrownie szczytowo-pompowe o łącznej mocy 1 542,635 MW. Tym samym jest największym operatorem elektrowni szczytowo-pompowych w Polsce, z około 90-procentowym udziałem. Elektrownie szczytowo-pompowe zbudowane są pomiędzy dwoma zbiornikami wodnymi – górnym i dolnym. W okresie niskiego zapotrzebowania na energię elektryczną np. w nocy lub latem woda pompowana jest ze zbiornika dolnego do górnego. W godzinach szczytu następuje odwrócenie procesu. Główną zaletą elektrowni szczytowo-pompowych jest wyrównywanie bilansu mocy w systemie elektroenergetycznym. Jest to o tyle ważne, że nie zawsze można precyzyjnie przewidzieć, jakie będzie na nie zapotrzebowanie. Co istotne, tego typu elektrownie są w stanie błyskawicznie – w ciągu 2-3 minut – reagować na nagłe zmiany w KSE. Potrafią odebrać moc z systemu w czasie jej nadpodaży oraz dostarczyć ją w czasie zwiększonego zapotrzebowania.