Sukcesem zakończyło się uruchomienie reaktora JT-60SA, największego reaktora fuzyjnego na świecie, który znajduje się w Japonii. To krok milowy w pracach nad wykorzystywaniem tego rodzaju jednostek w systemach energetycznych – choć na razie nie są one wystarczająco efektywne, w przyszłości mogą zastąpić inne rodzaje reaktorów jądrowych.
Wysokie ceny energii oraz niskie temperatury zachęcają do szukania oszczędności. Miejsca na optymalizację często szukamy na oślep, nierzadko posługując się tokiem myślenia, w którym jeśli coś jest większe, to pobiega więcej energii. W praktyce bardzo często jest zupełnie inaczej.
Płacenie niższych rachunków za prąd jest marzeniem wielu mieszkańców Polski - zwłaszcza w obecnej sytuacji ekonomicznej. Mało kto jednak ma świadomość, że jest to całkowicie realna możliwość. Trzeba jednak spełnić warunki.
Firmy i instytucje są dla hakerów atrakcyjniejszym celem niż prywatne urządzenia internautów. Sparaliżowanie infrastruktury czy kradzież danych może mieć daleko dalej idące negatywne konsekwencje, co wykorzystuje się w ataku ranosmware. Ich ofiarą stała się szczególnie ważna w Polsce spółka Naftor.
Osobom zmagającym się z wysokimi kwotami rachunków może wydatnie pomóc obniżka oferowana przez jednego z dostawców. Kwota do zapłaty jest bowiem niższa o ponad sto złotych. Co ważne, dla uzyskania obniżki nie trzeba składać żadnych wniosków.
Rząd zainicjował projekt ogólnopolskiej wymiany liczników prądu w 2021 roku. Powód? Klasyczne spisywanie było nie tylko czasochłonne, ale wiązało się też z przypadkowym podaniem błędnego odczytu. Rozwiązaniem mają być więc inteligentne liczniki, które z automatu przekażą dane do firm energetycznych. Tylko do końca tego roku urządzenia te pojawią się u 15 proc. odbiorców, a później, zgodnie z przyjętym kalendarium, obejmą kolejne miejsca. Czy nowe liczniki są bezpieczne, ile będzie nas to kosztować i jakich innych skutków możemy się spodziewać?
Zbliżający się wielkimi krokami koniec roku kalendarzowego nasuwa pytanie co do zamrożenia cen prądu w 2024 roku. Wypowiedź Andrzeja Domańskiego, doradcy ekonomicznego Donalda Tuska, może napawać optymizmem. Tym bardziej, że według posła-elekta zamrożenie cen objęłoby również gaz.
Tylko do końca listopada trwa program dofinansowań, skierowany do właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych. Można uzyskać nawet 2 tys. zł dopłaty. Oto co trzeba zrobić.
Już w najbliższy wtorek, 7 listopada dni z bazy sił kosmicznych USA w Vandenberg w Kalifornii ma wyruszyć w swoją misję kolejna rakieta Falcon 9. Przedsięwzięcie będzie o tyle wyjątkowe, że dostarczy ona na orbitę satelitę obserwacyjnego STORK-7 – pierwszego w historii, który będzie wykorzystywać ogniwa perowskitowe.
Mogłoby się wydawać, że przy ustawianiu głowic kaloryferów nie czekają nas żadne zaskoczenia – ot, kilka poziomów oznaczonych kolejnymi cyframi, które odpowiadają rosnącej temperaturze. A jednak logika zostająca za kolejnymi oznaczeniami jest inna, o czym nie wszyscy wiedzą.
W całej Polsce trwa akcja wymiany liczników, w wyniku której docelowo do milionów gospodarstw trafią nowe urządzenia pozwalające na zdalny odczyt danych. Właściciele domów i mieszkań mają pytania co do przebiegu akcji oraz jedno zasadnicze pytanie – kto zapłaci za wymianę?
Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe poinformowała o zakończeniu kolejnego etapu prac nad budową pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Choć ma ona charakter administracyjny, to jednak jest ważnym krokiem do tego, by w polskim miksie energetycznym w końcu pojawiła się tak potrzebna energia jądrowa.
Wygląda na to, że pierwotne doniesienia o uszkodzeniu gazociągu Balticonnector i ich relatywnie uspokajający ton były przedwczesne. Dziś wiemy już o znacznie większej skali i skutkach incydentu. Także tych militarnych.
Ogólnopolski rządowy program „Czyste Powietrze” zakłada dopłaty do wymiany starych pieców i docieplenia domów jednorodzinnych. Jego celem jest oczywiście walka ze smogiem, w wyniku którego każdego roku umierają dziesiątki tysięcy Polaków. Dziś Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (w skrócie: NFOŚiGW) poinformował, że dla uczestników m.in. tego programu otwiera się furtka do dodatkowych pieniędzy. O co dokładnie chodzi?
Po kilku miesiącach deklaracji i zapowiedzi w końcu pojawiły się informacje dotyczące dodatku węglowego. Rząd podjął bowiem ostateczną decyzję w tej kwestii.
W najbliższym czasie mają w Polsce ruszyć inwestycje, które tylko na początku rozwoju zaoferują pracę ponad 30 tysiącom osób. Z czasem liczba etatów ma się zwiększyć do ok. 70 tysięcy. Wielu zatrudnionych będzie mogło liczyć na zarobki wyższe niż w branży IT.
Posiadacze instalacji fotowoltaicznych powinni uważać, czy są one zgodne z przepisami oraz deklaracjami. Ruszyły bowiem kontrole, które w najgorszym wypadku mogą skończyć się karami od Urzędu Regulacji Energetyki.
Wybuch wojny w Ukrainie był dla bezpieczeństwa energetycznego państw Unii Europejskiej jak kubek zimnej wody. Zaprzestano prac nad Nord Stream 2, zintensyfikowano import i poszukiwania źródeł gazu alternatywnych dla pochodzącego z Rosji, przyśpieszyły procesy na rzecz transformacji energetycznej. Zachodzące zmiany potwierdzają badania, według których państwa Wspólnoty w coraz większym stopniu uniezależniają się od paliw kopalnianych.
Dotychczas kwestia fotowoltaiki w blokach była raczej kwitowana “chłodnym uśmieszkiem”. Okazuje się jednak, że można w tym celu otrzymać niemały grant - a do tego jeszcze zacząć na tym zarabiać.
W ubiegłym tygodniu świat nauki obiegła wiadomość o niezwykłe ważnym odkryciu, jakiego mieli dokonać badacze z Uniwersytetu Koreańskiego w Seulu. Twierdzili oni, że wynaleźli materiał, który ma szansę de facto wywrócić do góry nogami to, jak myślimy dziś o przesyłaniu energii. Dziś na temat tego odkrycia wiemy już więcej – po początkowych wielkich nadziejach przyszedł czas na chłodzenie entuzjazmu.
Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową przy jednoczesnej konieczności ograniczania zużycia nieodnawialnych źródeł energii oraz redukcji śladu węglowego to z roku na rok coraz bardziej paląca kwestia. Problem jest szczególnie dotkliwy w przypadku centrów danych, których administratorzy prześcigają się w pomysłach na pasywne systemy chłodzenia i osiąganie neutralności węglowej. Inny pomysł rozwiązania tej kwestii ma brytyjski startup Heata.
Nowoczesne i komfortowe, przyjazne dla zdrowia, ale i środowiska – coraz częściej Polacy oczekują, żeby takie było ich miejsce do życia. Tak się składa, że na Śląsku powstaje obecnie pierwsze w naszym kraju rozwiązanie miejskie budowane w całości według zasad zrównoważonego rozwoju.
Fotowoltaika i OZE to szereg nowych możliwości na oszczędność kosztów i optymalizację firmy oraz gospodarstwa rolnego. Jak odpowiednio wykorzystać Odnawialne Źródła Energii? Z jakich dofinansowań można skorzystać? Sprawdź, jak przełożyć moc OZE na rozwój biznesu!
„Polska Grupa Energetyczna kupiła 400 tys. liczników zdalnego odczytu, które zamontuje u odbiorców” - poinformowała w poniedziałek, 24 lipca PGE. W ciągu najbliższych kilku miesięcy spółka chce zainstalować je u 15 proc. odbiorców końcowych.
Osoby, które dostały od swojego dostawcy gazu prognozy opłat na 2024 rok, mogą się cieszyć. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo Obrót Detaliczny zaczęło już wysyłać faktury z niższymi prognozami na przyszły rok.
Prezes Orlenu Daniel Obajtek powiedział dzisiaj w Toruniu, podczas konferencji „Trzy Filary Bezpieczeństwa Polski – militarny, energetyczny, żywnościowy”, że tylko silna gospodarka powoduje odpowiednie sojusze.
Obiekt zajmuje 8,5 ha działki należącej do kościoła. Do budowy ogromnej farmy solarnej diecezja płocka specjalnie powołała spółkę OmnInvest. Prezesem został ekonom diecezji, ks. Roman Bagiński.
Biorąc pod uwagę nowe wytyczne Unii Europejskiej, ponad milion budynków w Polsce kwalifikuje się obecnie do zakazu sprzedaży i wynajmu. Dotyczy to zarówno domów, bloków, jak i kamienic. Chodzi o klasę energetyczną nieruchomości.