TO GO WITH AFP STORY IN FRENCH BY DIDIER BEYNAC: "A Civaux, un zoo ?. crocodile chauffe par la centrale nuclaire"- View taken on September 24, 2008 in Civaux shows the animal park "La Planete des crocodiles" (crocodiles planet) and the Civaux nuclear power plant. The park, which opened last August, presents 200 species of crocodiles gathered in pools heated up by the cooling waters of the nuclear power plant. AFP PHOTO ALAIN JOCARD
East News, ALAIN JOCARD
Autor Kamila Jeziorska - 18 Października 2020

Elektrownia atomowa w Polsce już pewna. W poniedziałek rząd podpisuje umowę

Elektrownia atomowa w Polsce stanie się w końcu rzeczywistością. Dziennik Gazeta Prawna informuje, że już w poniedziałek Stany Zjednoczone podpiszą z Polską umowę o współpracy w zakresie energetyki jądrowej. Wszystko w cieniu spotkania na szczycie.

Elektrownia atomowa w Polsce już niedługo

Elektrownia atomowa to temat od dłuższego czasu przewijający się w polskiej przestrzeni publicznej. Odejście od węgla i wygaszanie kopalni wypełni się do 2049 r., dlatego rządzący poszukują alternatywnych możliwości w kwestii energetyki. Jak się okazuje, ostatecznie stanęło na elektrowni atomowej. W tej sprawie już w poniedziałek USA podpiszą z Polską umowę o współpracy w zakresie energetyki jądrowej, informuje Dziennik Gazeta Prawna powołując się na słowa szefa gabinetu prezydenta, Krzysztofa Szczerskiego.

Umowa dot. elektrowni atomowej w Polsce ma zostać podpisana w cieniu szczytu Trójmorza, który odbędzie się już w poniedziałek w Tallinie w Estonii. DGP informuje, że owa umowa jest efektem rozmów Piotra Naimskiego, pełnomocnika rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej z amerykańskim sekretarzem energii Danem Brouillette. Umowa oficjalnie zacznie obowiązywać dopiero po wymianie not dyplomatycznych, w których oba kraje stwierdzą, że wypełniły wszystkie warunki wymagane do jej wejścia w życie.

Elektrownia atomowa w cieniu spotkania na szczycie

Do zbudowania elektrowni atomowej w Polsce jest jeszcze długa droga, ponieważ dopiero w ciągu półtora roku od wejścia w życie umowy, oba kraje zobowiązane są do przygotowania raportu przeważającego na wyborze przez Polskę partnera do realizacji programu atomowego. Jednoczenie w Stanach Zjednoczonych kluczowe firmy z sektora energetyki jądrowej przygotują kluczowe informacje o budowie elektrowni jądrowej w Polsce.

Umowa o współpracy w kwestii energetyki jądrowej została parafowana przez ministra Naimskiego i sekretarza stanu Mike'a Pompeo w trakcie jego sierpniowej wizyty w Polsce. Pakt ma umożliwić Polsce korzystanie z wiedzy ekspertów w zakresie elektrowni atomowych i energetyki jądrowej z USA, a także pomóc w rozwoju polskiego programu. Program polskiej energetyki jądrowej zakłada utworzenie od 6 do 9 GW mocy jądrowej, przypomina Dziennik Gazeta Prawna.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News