BiznesINFO.pl
Repolonizacja aktywów energetycznych

Piotr Molecki/East News

Sasin będzie repolonizował. Dziarsko przeszedł do akcji, jest już po wstępnych rozmowach z Finami

5 Listopada 2020

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Udostępnij:

Repolonizacja zbliża się wielkimi krokami, zajmować się będzie nią szef resortu aktywów państwowych, Jacek Sasin. Minister jest już po rozmowie z Finami.

Repolonizacja w toku, zajmie się nią Jacek Sasin

Pojawiła się okazja na repolonizację aktywów ciepłowniczych. Minister Jacek Sasin przeprowadził już wstępne rozmowy z ambasadorem Finlandii. Powodem rozmowy była chęć sprzedaży aktywów fińskiego koncertu energetycznego Fortum.

Jak informuje portal forsa.pl, Ministerstwo Aktywów Państwowych szuka okazji na wykup aktywów, stąd też chęć zawarcia transakcji z Finami. Ze wstępnych rozmów miał być wyraźnie zadowolony minister Jacek Sasin, którego zadaniem jako ministra jest zwiększenie niezależności polskiego państwa.

- To okazja, by polskie firmy działające w tym sektorze wzmocniły swą pozycję i wzięły udział w konsolidacji polskiego sektora ciepłowniczego - mówi Jacek Sasin.

Jak podaje MAP, fińska firma energetyczna planuje wyjść z polskiego rynku i to właśnie w związku z tym szuka nabywców. Dla samego przedsiębiorstwa bardzo korzystne byłoby sprzedanie aktywów Polskiej spółce, co też szybko wychwyciło ministerstwo. 

Jednocześnie jak zaznacza sam resort, obecnie Skarb Państwa ma w zanadrzu kilka firm dostarczających energię ciepłowniczą. Jednak za cel postawiono rozwinięcie działalności, aby zapewnić Polsce bezpieczeństwo energetyczne i większą niezależność względem zagranicznych koncernów. 

1. Blisko 10 tys. Polaków wkrótce może dostać specjalne wezwanie. Powód będzie zaskoczeniem2. Polska w kryzysie, ludzie tracą oszczędności życia, a co robi rząd? Wydają na najdroższe mięsiwo, przepiórcze jaja i żywność, jak dla szlachty3. Wystarczy że odbierzesz SMS, bez żadnych podejrzeń. Konsekwencje będą opłakane

PGE i PGNiG wkraczają do gry

Jak pisze forsal.pl, w poprzednim tygodniu PGNiG i PGE potwierdziły, że złożyły pierwszą ofertę do spółki Fortum. Propozycję składano wspólnie z Polskim Funduszem rozwoju. W jej ramach uwzględniono repolonizację aktywów ciepłowniczych i chłodniczych.

Co ciekawe, oferta nie dotyczy wykupu jedynie aktywów w Polsce, ale również tych znajdujących się w innych krajach bałtyckich. W celu złożenia oferty koncernowi Fortum zawiązano konsorcjum, w którego skład oprócz polskich podmiotów wszedł australijski fundusz IFM Investors Play Ltd. 

Sam Fortum w 50 proc. należy do fińskiego rządu. Spółka działa również w Szwecji, Norwegii, Rosji, Indiach, oraz oczywiście w Polsce i krajach bałtyckich. Ich elektrociepłownie stoją m.in. w Częstochowie, Bytomiu i Zabrzu. Spółka zajmuje się wytwarzaniem ciepła, chłodu i energii elektrycznej.

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >