BiznesINFO.pl
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 17.04.2020. n/z Zakupy internetowe przez telefon.

East News, Arkadiusz Ziolek

Wystarczy że odbierzesz SMS, bez żadnych podejrzeń. Konsekwencje będą opłakane

5 Listopada 2020

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

SMS na twojej komórce może przysporzyć więcej kłopotów niż radości. Przekonała się o tym pewna kobieta z Suwałk, która odebrała SMS-a i finalnie straciła oszczędności swojego życia. Co takiego było w treści SMS-a?

SMS przyczyną kłopotów

SMS po raz pierwszy wysłany w grudniu 1992 r. i od tamtej pory cały świat nie wyobraża sobie, że mogłoby krótkich wiadomości zabraknąć. Z definicji SMS-y miały być krótkimi wiadomościami, jednakże z czasem ilość znaków w wiadomościach została wydłużona. SMS-y z czasem stały się powszechnym narzędziem służącym nie tylko do komunikacji.

Niestety, ale obecnie SMS nie służy już tylko do komunikacji, ale razem z e-mailami może stać się prawdziwym źródłem kłopotów. Co więcej, SMS-y wykorzystywane są także przez oszustów do wyłudzania pieniędzy. W jaki sposób się to odbywa?

Przede wszystkim oszuści wykorzystują ludzką naiwność i łatwowierność w takich sprawach. Jak się okazuje, przekonała się o tym pewna kobieta z Suwałk, która za sprawą jednego SMS-a straciła oszczędności swojego życia. 

SMS informował o konieczności dopłaty 1,49 zł do paczki kurierskiej. Niczego nieświadoma kobieta rozpoczęła płatność, jednakże finalnie straciła o wiele, wiele więcej. Jak skończyła się ta historia?

Jak podaje portal suwalki.naszemiasto.pl, kobieta w trakcie przeprowadzania transakcji otrzymała szereg smsów dotyczących płatności, a kiedy finalnie udało się jej dokonać płatności, zobaczyła, ile pieniędzy faktycznie straciła.

1. Blisko 10 tys. Polaków wkrótce może dostać specjalne wezwanie. Powód będzie zaskoczeniem2. Kościół przekazał bardzo ważny komunikat. Są oficjalne przeprosiny ws. Gulbinowicza3. Wystarczy że odbierzesz SMS, bez żadnych podejrzeń. Konsekwencje będą opłakane

SMS odebrany, a oszczędności stracone

Kobieta w efekcie została okradziona z 38 tys. zł oszczędności, zaciągnięto na nią kredyt na kwotę 17 tys. zł, a także oszust wypłacił z jej konta, aż 1022 zł. Policja apeluje o rozsądek w przypadku takich spraw.

- Nie nabierzmy się na wygląd identyczny ze stroną naszego banku, to po prostu bardzo dobrze wykonana kopia z innym adresem, który pozwala na dostęp do naszych pieniędzy przestępcom, mówi w rozmowie z portalem suwalki.naszemiasto.pl liza Sawko z KMP Suwałki.

Historii podobnych do tej, jak się okazuje, jest wiele. Portal dobreprogramy.pl informuje o oszustwie na SMS od kuriera i dopłacie za paczkę. Jest to kolejny przykład i forma wyłudzenia pieniędzy od ludzi.

Redakcja portalu zwróciła uwagę na SMS-y od rzekomego kuriera proszącego o dopłatę, a brak tego ostatniego będzie skutkował wstrzymaniem dostawy paczki. Już w tym momencie wielu klientom powinna zapalić się czerwona lampka, jednakże jest jeszcze jeden, bardzo istotny szczegół.

Treść wiadomości SMS przekierowuje na stronę ewciakurier.com, gdzie widnieje fałszywy formularz płatności. W efekcie należy podać swoje pełne dane logowania do bankowości internetowej, a oszuści otrzymują do nich dostęp.

W przypadku otrzymania takiego SMS-a należy niezwłocznie zweryfikować nadawcę oraz stronę, na którą zostaniemy przekierowani. Co więcej, kurierzy z reguły nie proszą o dopłaty do paczek, bowiem o takich sprawach informuje zazwyczaj jej nadawca. Wygląda na to, że oczy należy mieć zawsze szeroko otwarte.

Podobne artykuły

pixabay, Chronomarchie

Twój portfel

Potężny cios w samozatrudnionych. Ich składki wzrosną o ponad 1000 zł

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 16.07.2019. n/z Niemowlak trzyma banknot 500 zl.

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat

Czytaj więcej >
Polacy wycofują oszczędności z banków

Twój portfel

Oszczędności w banku? Nie, teraz stawiamy na alternatywy

Czytaj więcej >
pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw na stacjach robią wrażenie. Cieszyć się mogą tylko tankujący gaz

Czytaj więcej >
pieniadze-pixabay-jarmoluk

Twój portfel

Opłata opakowaniowa już budzi kontrowersje. Branża nie przebiera w słowach

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonamentu RTV wciąż unika masa Polaków. A kontrolerzy i tak wystawiają mandaty na 735 zł

Czytaj więcej >