BiznesINFO.pl
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 17.04.2020. n/z Zakupy internetowe przez telefon.

East News, Arkadiusz Ziolek

Wystarczy że odbierzesz SMS, bez żadnych podejrzeń. Konsekwencje będą opłakane

5 Listopada 2020

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

SMS na twojej komórce może przysporzyć więcej kłopotów niż radości. Przekonała się o tym pewna kobieta z Suwałk, która odebrała SMS-a i finalnie straciła oszczędności swojego życia. Co takiego było w treści SMS-a?

SMS przyczyną kłopotów

SMS po raz pierwszy wysłany w grudniu 1992 r. i od tamtej pory cały świat nie wyobraża sobie, że mogłoby krótkich wiadomości zabraknąć. Z definicji SMS-y miały być krótkimi wiadomościami, jednakże z czasem ilość znaków w wiadomościach została wydłużona. SMS-y z czasem stały się powszechnym narzędziem służącym nie tylko do komunikacji.

Niestety, ale obecnie SMS nie służy już tylko do komunikacji, ale razem z e-mailami może stać się prawdziwym źródłem kłopotów. Co więcej, SMS-y wykorzystywane są także przez oszustów do wyłudzania pieniędzy. W jaki sposób się to odbywa?

Przede wszystkim oszuści wykorzystują ludzką naiwność i łatwowierność w takich sprawach. Jak się okazuje, przekonała się o tym pewna kobieta z Suwałk, która za sprawą jednego SMS-a straciła oszczędności swojego życia. 

SMS informował o konieczności dopłaty 1,49 zł do paczki kurierskiej. Niczego nieświadoma kobieta rozpoczęła płatność, jednakże finalnie straciła o wiele, wiele więcej. Jak skończyła się ta historia?

Jak podaje portal suwalki.naszemiasto.pl, kobieta w trakcie przeprowadzania transakcji otrzymała szereg smsów dotyczących płatności, a kiedy finalnie udało się jej dokonać płatności, zobaczyła, ile pieniędzy faktycznie straciła.

1. Blisko 10 tys. Polaków wkrótce może dostać specjalne wezwanie. Powód będzie zaskoczeniem2. Kościół przekazał bardzo ważny komunikat. Są oficjalne przeprosiny ws. Gulbinowicza3. Wystarczy że odbierzesz SMS, bez żadnych podejrzeń. Konsekwencje będą opłakane

SMS odebrany, a oszczędności stracone

Kobieta w efekcie została okradziona z 38 tys. zł oszczędności, zaciągnięto na nią kredyt na kwotę 17 tys. zł, a także oszust wypłacił z jej konta, aż 1022 zł. Policja apeluje o rozsądek w przypadku takich spraw.

- Nie nabierzmy się na wygląd identyczny ze stroną naszego banku, to po prostu bardzo dobrze wykonana kopia z innym adresem, który pozwala na dostęp do naszych pieniędzy przestępcom, mówi w rozmowie z portalem suwalki.naszemiasto.pl liza Sawko z KMP Suwałki.

Historii podobnych do tej, jak się okazuje, jest wiele. Portal dobreprogramy.pl informuje o oszustwie na SMS od kuriera i dopłacie za paczkę. Jest to kolejny przykład i forma wyłudzenia pieniędzy od ludzi.

Redakcja portalu zwróciła uwagę na SMS-y od rzekomego kuriera proszącego o dopłatę, a brak tego ostatniego będzie skutkował wstrzymaniem dostawy paczki. Już w tym momencie wielu klientom powinna zapalić się czerwona lampka, jednakże jest jeszcze jeden, bardzo istotny szczegół.

Treść wiadomości SMS przekierowuje na stronę ewciakurier.com, gdzie widnieje fałszywy formularz płatności. W efekcie należy podać swoje pełne dane logowania do bankowości internetowej, a oszuści otrzymują do nich dostęp.

W przypadku otrzymania takiego SMS-a należy niezwłocznie zweryfikować nadawcę oraz stronę, na którą zostaniemy przekierowani. Co więcej, kurierzy z reguły nie proszą o dopłaty do paczek, bowiem o takich sprawach informuje zazwyczaj jej nadawca. Wygląda na to, że oczy należy mieć zawsze szeroko otwarte.

Tagi:

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >