Węgiel transformacja energetyczna
Wikimedia Commons Mariuszjbie CC2.5
Autor Konrad Karpiuk - 6 Grudnia 2020

Wiadomo już kiedy węgiel ostatecznie zniknie z Polski. Potwierdził sam wiceminister

Węgiel od lat był ważną częścią polskiej gospodarki. Dyskusja na temat rezygnacji z tego surowca przybiera jednak na sile. Wiceminister aktywów państwowych podał, kiedy możemy się spodziewać zakończenia wydobycia "czarnego złota" w Polsce.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 • Do kiedy Polska planuje rezygnację z węgla
 • Jakie rząd ma plany wobec górników
 • Jakie porozumienie zawali górnicy

Kończymy wydobywać węgiel, wiceminister potwierdza

Spór o węgiel trwa już od lat, a o planowanym przejściu "na atom" mówi się od dłuższego czasu. Górnicy jednak stanowczo protestowali ze względu na ryzyko utraty miejsc pracy. Reforma polskiej energetyki to jednak kwestia czasu i jedyne co mogą zrobić to odroczyć zmiany.

Wiceminister aktywów państwowych, Artur Soboń był gościem Polskiego Radia w dniu Barbórki. W programie Sygnały Dnia przedstawiciel resortu przyznał, że planowane są rozmowy ze związkami zawodowymi. Zakończenie negocjacji z planowane jest na styczeń 2021 roku.

Lider zespołu „Boys” rozmawia z nami o trudnym czasie pandemii, zarobkach w branży i fenomenie muzyki disco poloLider zespołu „Boys” rozmawia z nami o trudnym czasie pandemii, zarobkach w branży i fenomenie muzyki disco poloCzytaj dalej

- Do końca listopada pracowaliśmy w głównych grupach węglowych. Obecnie zebraliśmy ich analizy. Dostaliśmy również raport ekspertów - mówił wiceminister Soboń.

Rząd zapowiada, że ostatnia tona węgla wyjedzie z polskiej kopalni w 2049 roku. Wnioski górników pracujących w głównych grupach węglowych w kraju (m.in. w Polskiej Grupie Węglowej), mają być już przygotowane do dialogu społecznego.

- Pokażemy ten mechanizm 15 grudnia i wrócić do rozmów ze stroną społeczną. Słyszałem zapowiedzi jej przedstawicieli, że podpisanie umowy może nastąpić pod koniec stycznia. Jest to dla mnie ważne, gdyż chcielibyśmy ją przedstawić Komisji Europejskiej, aby móc już korzystać ze środków unijnych i zacząć stopniowo wprowadzać zakładane zmiany - powiedział na antenie Polskiego Radia Artur Soboń.

Biedronka podjęła fenomenalną decyzję przed świętami. Nawet 60 tys. osób otrzyma rabaty 1000 złBiedronka podjęła fenomenalną decyzję przed świętami. Nawet 60 tys. osób otrzyma rabaty 1000 złCzytaj dalej

Teksty wybrane specjalnie dla Ciebie:

 1. Tylko u nas: Lider "Boys" o branży disco polo i kryzysie
 2. TVN niechcący zdradził, kto wygra show? Nagranie zastanawia
 3. Stary dokument, który załatwi Ci dużo. Premie potwierdzone

Restrukturyzacja górnictwa. Rząd przedstawił swój pomysł

W związku z rezygnacją z węgla rząd przedstawił plan transformacji polskiego górnictwa. Jak mówi wiceminister Soboń ci, którzy nie będą mogli pracować w danym zakładzie górniczym, będą relokowani do innej kopalni.

W planach jest także wprowadzenie programów społecznych, które pomogą na zmianę branży górnikom i zatrudnienie ich w innym sektorze gospodarki. Kompletny projekt przekształceń ma być przedstawiony do końca roku.

Nikt Ci nie przypomni, a opłata 125,40 zł jest absolutnie obowiązkowa. Co gorsza w 2021 roku będzie jeszcze wyższaNikt Ci nie przypomni, a opłata 125,40 zł jest absolutnie obowiązkowa. Co gorsza w 2021 roku będzie jeszcze wyższaCzytaj dalej

- Na spółkach energetycznych dzisiaj będzie ciążył największy obowiązek inwestycji w energetyce, stąd transformacja musi, w pierwszej kolejności, uwzględniać ich potencjał - mówił Soboń.

Wiele ma zależeć również od samych górników. Jeszcze jakiś czas temu wiceprzewodniczący "Solidarności" w Polskiej Grupie Węglowej, Artur Braszkiewicz zdradził, że związkowcy mają porozumienie z rządem, na mocy którego będą mogli pracować w kopalniach aż do emerytury.

Zmniejszenie emisji i rezygnacja z węgla może być dla Polski konieczna ze względu na wytyczne Unii Europejskiej. Wspólnota chce, aby do 2050 roku wszystkie państwa członkowskie były "neutralne klimatycznie" co niejako wymusza reformę energetyki.

Waloryzacja rent i emerytur nadciąga wielkimi krokami. Wiadomo, ile na pewno dostanieszWaloryzacja rent i emerytur nadciąga wielkimi krokami. Wiadomo, ile na pewno dostanieszCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Nowa groźna odmiana grypy na Mazowszu. Próbki trafiły do laboratorium
 2. Jak zadbać o serce przy pomocy diety? Najważniejsze rady, które mogą przynieść wspaniałe efekty
 3. Na ogrzewaniu można oszczędzić. Pamiętaj o kilku kwestiach
 4. Nie musisz mieć przy sobie prawa jazdy. Jest też nowa kara
 5. Polacy oszaleli na ich punkcie. Zakup, który podbiła pandemia
 6. Nie żyje uwielbiana dziennikarka. Do końca walczyła z ciężką chorobą
 7. Nie żyje słynny piłkarz. Strzelił gola w finale mistrzostw Europy
Na ogrzewaniu można sporo oszczędzić. Pod warunkiem, że nie popełnia się kilku prostych błędówNa ogrzewaniu można sporo oszczędzić. Pod warunkiem, że nie popełnia się kilku prostych błędówCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News