BiznesINFO.pl
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Poczatek sezonu grzewczego N/Z Regulacyjne pokretlo do grzejnika pozwalajace na zwiekszenie lub zmiejszenie przepywu ciepla

Marek BAZAK/East News

Kaloryfery nie będą tylko grzać? Grzejniki Polaków mają działać inaczej

6 Października 2020

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Udostępnij:

Grzejniki służą nam głównie w trakcie zimnych, zimowych dni, ogrzewając nasze domy i mieszkania. PGE zamierza jednak wykorzystać najnowsze technologie po to, aby można było nimi schładzać parne pomieszczenia.

Grzejniki będą wytwarzać chłód? Nowa elektrociepłownia PGE ma także schładzać budynki

Grzejniki wytwarzające chłód mogą niedługo stać się faktem. Polska Grupa Energetyczna planuje wykorzystanie zjawiska trigeneracji. Business Insider tłumaczy, że zjawisko polega na wykorzystaniu ciepła i prądu do zasilania generatorów zimna, dzięki czemu można skutecznie chłodzić pomieszczenia. Co więcej, taka metoda jest znacznie tańsza niż w przypadku tradycyjnej klimatyzacji.

W jaki sposób grzejniki będą chłodzić? Ciepłownia, wykorzystując ciepło powstające przy produkcji prądu do zasilania kaloryferów, będzie wysyłać rurami energię do generatorów zimna zamontowanych w budynkach. Business Insider podaje, że w podobny sposób wykorzystuje się latem ciepłą wodę, która jest przesyłana jedynie do mycia.

Taki sposób chłodzenia budynków będzie wykorzystywany przez nową elektrociepłownię PGE, która powstanie na potrzeby budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Nowa infrastruktura PGE ma kosztować ok. 300 mln zł i generować moc w przedziale 60-100 MW.

PGE dumne ze swojej inwestycji. Po raz pierwszy grzejniki w Polsce będą także chłodzić

- To będzie pierwsza tak duża instalacja generacji chłodu w Polsce realizowana całkowicie od podstaw. Ciepło, chłód i energia elektryczna, powstające w procesie trigeneracji, oznaczają wykorzystanie nowatorskich rozwiązań w infrastrukturze PGE - chwaliłsię przes PGE, Wojciech Dąbrowski.

Elektrociepłownia ma być zasilana gazem ziemnym, planowana jest także instalacja fotowoltaiczna. W budynku znajdować ma się także inteligentna sieć ciepłownicza, która ma wykorzystać ciepło z infrastruktury IT, np. z serwerowni. Dzięki temu nowa elektrociepłownia ma być znacznie bardziej przyjazna środowisku.

Tagi:

energetykaceny energii

Konrad KarpiukAutor

Redaktor Biznesinfo. Najchętniej pisze na tematy polityczne, społeczne i związane z kierowcami. Były redaktor portalu "Świat na Kołach". Absolwent Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Hobbystycznie zajmuję się muzyką i starymi samochodami, głównie krajowej produkcji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Fajerwerki w Warszawie

Polska i Świat

Największe polskie miasta odwołują imprezy sylwestrowe. Chcą zaoszczędzić

Czytaj więcej >
Ceny węgla rosną

Polska i Świat

Dłuższy termin wymiany pieców w województwie małopolskim. Do końca kwietnia 2024 roku

Czytaj więcej >
Senat przyjął rezolucję ws. Białorusi

Polska i Świat

Nowa strona internetowa Senatu pochłonie prawie milion złotych

Czytaj więcej >
Niemcy planują kolejne zakazy. Tym razem wszystko dotyczy podróży.

Polska i Świat

Niemcy szykują nowy rodzaj sankcji. Uderzą we własnych obywateli

Czytaj więcej >
Podkomisja smoleńska słono kosztuje polskiego podatnika. W 3 miesiące wydano ponad pół miliona złotych

Polska i Świat

Antoni Macierewicz, Piotr Naimski i Mirosław Chojecki odznaczeni Orderem Orła Białego

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Niemcy za przyjęciem obywateli Rosji, którzy uciekają z Rosji

Czytaj więcej >