Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Eko > PKN Orlen z nową inwestycją. "To paliwo przyszłości"
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 16.09.2020 02:00

PKN Orlen z nową inwestycją. "To paliwo przyszłości"

Orlen inwestuje w wodór
Pxfuel/DMCA license

Orlen dąży do osiągnięcia neutralności klimatycznej w zakresie paliw alternatywnych. Rozpoczęto właśnie proces wyłaniania wykonawcy sztandarowej inwestycji, która pozwoli na przybliżenie się do tego celu. Chodzi o budowę hubu wodorowego we Włocławku.

Orlen idzie w wodór

Orlen ogłasza, że hub wodorowy, który powstanie we Włocławku ma docelowo produkować nawet 600 kg na godzinę doczyszczonego wodoru. Inwestycja ma być kompletna – obejmie instalację produkcyjną, infrastrukturę transportową oraz dystrybucyjną. Jak wskazuje portal Rynek Infrastruktury hub Orlenu ma być jednym z bardziej istotnych elementów pomagających osiągnąć polskiemu koncernowi osiągnięcie nautralności klimatycznej w segmencie paliw alternatywnych. Daniel Objatek, prezes PKN Orlen wskazuje, że wodór to paliwo jutra, a polski koncern chce ostro konkurować w tym zakresie z międzynarodowymi spółkami.

– Wodór to paliwo przyszłości, które będzie znajdować szerokie zastosowanie nie tylko w transporcie, ale również w energetyce. Już teraz intensyfikujemy prace nad rozwojem technologii wodorowych, tak by od 2022 roku zajmować silną pozycję konkurencyjną w tym segmencie. W pełnym wykorzystaniu szans rynkowych związanych z popularyzacją paliw alternatywnych wesprze nas także ogłoszone niedawno przystąpienie koncernu do Europejskiego Sojuszu na rzecz Czystego Wodoru – komentuje decyzję o inwestycji Objatek.

Włocławska inwestycja Orlenu

Nowy hub wodorowy powstanie na terenie należących do koncernu PKN Orlen zakładów ANWIL we Włocławku. W specyfikacji można przeczytać, że przez pierwszy okres użytkowania hub ma pozwalać na produkcję 170 kg wodoru na godzinę, jednak elastyczna konstrukcja modułowa ma pozwolić na zwiększenie produkcji do 600 kg na godzinę. Produkowany przez Orlen wodór ma być doczyszczany tak, by osiągnąć poziom paliwa transportowego. Cały proces produkcji dzięki zastosowaniu energii odnawialnej ma być zeroemisyjny. 

Odbiorcami polskiego wodoru od Orlenu na pierwszym etapie mają być samorządy. Rynek Infrastruktury wskazuje, że stosowne umowy z Orlenem podpisały m.in: Metropolia Górnośląsko-Zagłębiowska, MPK Kraków, samorząd miasta Płock oraz Krakowski Holding Komunalny. Orlen nie zaprzestaje rozwoju technologii wodorowej. Po Włocławku podobna inwestycja ma zostać zrealizowana w Płocku oraz w Trzebini.