Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Nawet 21 tys. zł na pompy ciepła. Program rusza już niebawem
Joanna Leja
Joanna Leja 08.02.2022 01:00

Nawet 21 tys. zł na pompy ciepła. Program rusza już niebawem

Ważne
Biznes Info

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje rozpoczęcie dopłat do pomp ciepła w wysokości nawet 21 tys. zł.

Program "Moje ciepło", zapowiadany był już w ubiegłym roku, ma ruszyć kwartale 2022 r. Budżet całego programu ma wynieść ok. 600 mln zł, a wysokość jednej dotacji może sięgnąć nawet 21 tys. zł.

Beneficjentami programu „Moje Ciepło” będą osoby fizyczne – właściciele lub współwłaściciele (odbiorcy końcowi) nowych, jednorodzinnych budynków mieszkalnych.

Z programu "Moje Ciepło" będzie można otrzymać dofinansowanie instalacji pompy tylko w nowym budynku, ale, co ważne, wsparcie przysługuje też na pompy instalowane od 1 stycznia 2021 r., a więc także te zamontowane w całym zeszłym roku i w pierwszych miesiącach 2022 r. jeszcze przed uruchomieniem naboru wniosków o dofinansowanie. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie sfinansuje jednak inwestycji w całości. Dofinansowanie obejmie do 30 proc. kosztów kwalifikowanych projektu. Zazwyczaj koszt pompy ciepła wraz z montażem to przynajmniej 30-50 tys. zł. Budżet całego programu to 600 mln zł. Zakłada się, że program potrwa kilka lat, a dotacje będzie można uzyskać na pompy instalowane do końca 2026 r.

Kiedy start programu?

Z zapowiedzi program ruszy w ciągu kilku tygodni. Jak można przeczytać na rządowych stronach: "ogłoszenie i rozpoczęcie pierwszego naboru w programie "Moje ciepło" powinno nastąpić w I lub II kwartale 2022 r.".

Jak podkreśla Ministerstwo program, wspólnie z planowaną kolejną edycją „Mój Prąd” programy te będą stanowiły flagową inicjatywę Funduszu przeznaczoną na kompleksowe wsparcie osób indywidualnych (prosumentów).

Aby dostać dopłatę trzeba spełnić warunki

Wśród warunków, które trzeba spełnić, aby dostać dofinansowanie są parametry domu świadczące o jego energooszczędności.

Zgodnie z nimi, na dopłaty z programu mogą liczyć tylko budynki, których współczynnik Ep (roczne zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną) nie jest wyższy niż 63 kWh/mkw. na rok, a w kolejnych latach ma być jeszcze niższy, na poziomie maksymalnie 55 kWh/mkw. na rok.

Dofinansowanie w zasadzie będzie przyznawane wyłącznie właścicielom budynków bardzo energooszczędnych, jeśli nie wręcz pasywnych, doskonale ocieplonych i wykorzystujących dodatkowo energię odnawialną, np. z wiatru, słońca czy biomasy.

Program ma potrwać kilka lat, a dotacje z niego będzie można uzyskać na pompy instalowane do końca 2026 r. Środki na program "Moje Ciepło" będą pochodzić z unijnego Funduszu Modernizacyjnego, zasilanego z wpływów ze sprzedaży uprawnień do emisji dwutlenku węgla w ramach systemu ETS. Operatorem polskiej części Funduszu Modernizacyjnego został Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska.