Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Ważny projekt trafił do Sejmu. Rząd chce ograniczyć wzrost cen dla odbiorców ciepła
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 20.01.2023 19:10

Ważny projekt trafił do Sejmu. Rząd chce ograniczyć wzrost cen dla odbiorców ciepła

grzejnik-kaloryfer-rachunki za ogrzewanie-iberion
Biznesinfo

W piątek 20 stycznia do Sejmu wpłynął projekt ustawy wprowadzającej mechanizm ograniczenia wzrostu cen dla odbiorców ciepła. Podwyżki miałaby wynieść maksymalnie 40 proc. w stosunku do cen z 30 września 2022 roku. Premier Mateusz Morawiecki podkreślił pilny charakter projektu w piśmie skierowanym do marszałek Sejmu Elżbiety Witek.

Wsparcie potrzebne od zaraz

Informacje dot. projektu wspomnianej ustawy pojawiły się na stronie internetowej Sejmu. Mateusz Morawiecki podkreślił na wstępie dokumentu, że Rada Ministrów uznała projekt za pilny. Jego zdaniem gospodarstwa domowe oraz instytucje użyteczności publicznej powinny jak najszybciej zostać objęci wsparciem w postaci zmniejszenia opłat za ciepło.

Na decyzję rządu o podjęciu interwencji w tym zakresie wpłynęła polityka firm ciepłowniczych. Kilka dni temu Rafał Gawin, prezes Urzędu Regulacji Energetyki przyznał, że 30 proc. firm wytwarzających ciepło podniosło ceny o ponad 40 proc., a więc niezgodnie z obowiązującymi przepisami.

Nowy projekt zakłada, że cena za dostawę ciepła nie mogłaby wzrosnąć o więcej niż 40 proc. w odniesieniu do cen odnotowanych pod koniec września 2022 roku. 

Zwiększona (z 10 do 14,5 mld zł) miałaby zostać pula środków finansowych przeznaczonych na rekompensaty dla wytwórców ciepła, dodatki dla gospodarstw domowych oraz podmiotów wrażliwych.

Co to da w praktyce?

Wprowadzenie proponowanych przepisów pozwoli na zmniejszenie obciążeń finansowych związanych z opłatami za ciepło ponoszonymi przez gospodarstwa domowe lub instytucje użyteczności publicznej. Tym samym rozwiązanie to zapewni bezpieczeństwo energetyczne dostaw ciepła, bowiem zmniejsza ryzyko wystąpienia zjawiska zatorów płatniczych w przypadku nadmiernego obciążenia odbiorców rachunkami za dostarczone ciepło — czytamy w uzasadnieniu projektu.

Jego autorzy podkreślili również, że rządowe rozwiązanie ma stanowić impuls antyinflacyjny. Nowe przepisy miałyby wejść w życie w przyszłym miesiącu.