BiznesINFO.pl

Flickr

Japoński koncern szuka miejsca pod fabrykę. Polska ma szansę na kolejną miliardową inwestycję

9 Maja 2023

Autor tekstu:

Maria Gil-Sobczyk

Fujitsu szuka miejsca pod nową fabrykę, gdzie będą produkowane pompy ciepła. Koncern ma zastanawiać się między Polską a Słowacją – donosi Puls Biznesu. Serwis dodaje również, że budowa tego typu fabryki kosztuje ok. 1 mld zł, a pracę w niej znajduje z reguły ponad tysiąc osób.

Szansa na miliardową inwestycję

Fujitsu szuka miejsca pod fabrykę i niedługo będzie ogłaszać inwestycję – zapowiada Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii na łamach Pulsu Biznesu. Z kolei inny rozmówca serwisu zastrzega, że proces ten jest na wczesnym etapie. Jeszcze inne źródło zauważa, że japoński koncern zastanawia się nad budową fabryki pomp ciepła na terenie Słowacji lub Polski. W naszym kraju bierze pod uwagę okolice Łodzi, województwo śląskie i pomorskie. Jednocześnie Puls Biznesu zastrzega, że biuro prasowe Fujitsu nie potwierdza tych doniesień. Obawiam się, że nie mamy w tym momencie na ten temat żadnych informacji. Opublikujemy komunikat prasowy, jeśli coś się w tej kwestii zmieni – wskazuje Emiko Yoshioka z biura prasowego Fujitsu General.

Zdaniem serwisu szansa na projekt fabryki to efekt wyścigu w grzejnictwie, które z pieców gazowych przestawia się na pompy ciepła. Koszt budowy fabryki pomp ciepła to ok. 1 miliard złotych, a pracę w niej znajduje zwykle ponad tysiąc osób (Puls Biznesu podaje te dane w charakterze ogólnym, nie tyczą się one konkretnie opisywanej inwestycji).

Zagraniczne firmy budują fabryki w Polsce

W lipcu ubiegłego roku największy producent klimatyzatorów – Daikin – ogłosił, że w Ksawerowie pod Łodzią zbuduje największą w Europie fabrykę japońskiej grupy, która do 2025 roku mogłaby osiągnąć poziom produkcji rzędu ok. 400 tys. pomp ciepła rocznie, a do 2030 roku – nawet 1,5 miliona. Inwestycja będzie kosztować 1,4 mld zł, a zatrudnienie w tym miejscu znajdzie tysiąc osób. Niedługo po ogłoszeniu informacji przez Daikin niemiecki Viessmann zapowiedział, że wyda w Legnicy 200 mln euro również na fabrykę pomp ciepła. Pracę dostanie tu 1,7 tys. osób, a produkcja urządzeń wyniesie 150 tys. w ciągu roku. To wciąż nie koniec inwestycji w tym zakresie, bo w tym roku Robert Bosch poinformował, że za 1,2 mld zł zbuduje fabrykę w Dobromierzu na Dolnym Śląsku. Pracę otrzyma pół tysiąca osób.

Rynek pomp ciepła w naszym kraju

Puls Biznesu podaje (za Polską Organizacją Rozwoju Technologii Pomp Ciepła PORT PC), że w ubiegłym roku rynek pomp ciepła wzrósł w naszym kraju o 120 proc., w tym pomp przeznaczonych do ogrzewania budynków – o 130 proc. W Polsce prawie co trzecie urządzenie sprzedawane w celu ogrzewania pomieszczeń było pompą ciepła. Trend wzrostowy w kwestii tych urządzeń jest obserwowany również w Europie.

Niemiecki gigant wkracza do Polski. Otwarcie pierwszego sklepu miało miejsce 8 maja.

Tagi:

Podobne artykuły

Polska i Świat

Ogrom aplikacji ze zjadliwym wirusem, mamy listę. Sprawdź i natychmiast je odinstaluj
Czytaj więcej >

Handel

Fiat 126p obchodzi 50. urodziny. Pół wieku temu w Polsce rozpoczęła się prawdziwa rewolucja motoryzacyjna
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Bezprawnie wykorzystano wizerunek Roberta Makłowicza. "Pokaźna kwota" zadośćuczynienia
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Dziś pierwsza w historii transmisja na żywo z Marsa. Wiemy, gdzie obejrzeć to wyjątkowe wydarzenie
Czytaj więcej >

Polska i Świat

PESEL cenniejszy od nazwiska. Coraz mniej osób wie, jak zadbać o bezpieczeństwo danych osobowych
Czytaj więcej >

Handel

Znana amerykańska sieć restauracji niebawem wkroczy na polski rynek. Pierwsze otwarcie w lipcu
Czytaj więcej >
Maria Gil-Sobczyk

Redaktor Biznesinfo, copywriter i korektor językowy. W poprzednich latach dziennikarz Grupy KRN Media oraz specjalista ds. mediów społecznościowych. Ukończyła studia magisterskie z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Szczególnie interesują ją tematy społeczne i gospodarcze, pilnie śledzi zmiany dotyczące rynku nieruchomości i finansów. Prywatnie pasjonują ją podróże, górskie wędrówki i cukiernicze rewolucje dokonywane we własnej kuchni.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Handel

Polska i Świat

Paweł Makowiec

Lotnicze giganty powracają. Były odstawione od początku pandemii
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Magdalena Madoń

Oszuści atakują, czyhają na klientów Żabki. Można stracić dużo pieniędzy
Czytaj więcej >
Turystyka

Paula Drechsler

Uwaga na lewe oferty wakacyjne. W internecie aż się od nich roi
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Paula Drechsler

Polscy studenci z nietuzinkowym projektem. Będzie wspierał bezpieczeństwo psów
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Paula Drechsler

Rząd chce opleść Polskę siecią. Przeznaczy na to nawet 10 mld zł
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Paula Drechsler

Sceny jak z horroru. Dron miał sam zdecydować o zabiciu człowieka
Czytaj więcej >