Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Japoński koncern szuka miejsca pod fabrykę. Polska ma szansę na kolejną miliardową inwestycję
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 09.05.2023 10:18

Japoński koncern szuka miejsca pod fabrykę. Polska ma szansę na kolejną miliardową inwestycję

Japonia-flaga
Flickr

Fujitsu szuka miejsca pod nową fabrykę, gdzie będą produkowane pompy ciepła. Koncern ma zastanawiać się między Polską a Słowacją – donosi Puls Biznesu. Serwis dodaje również, że budowa tego typu fabryki kosztuje ok. 1 mld zł, a pracę w niej znajduje z reguły ponad tysiąc osób.

Szansa na miliardową inwestycję

Fujitsu szuka miejsca pod fabrykę i niedługo będzie ogłaszać inwestycję – zapowiada Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii na łamach Pulsu Biznesu. Z kolei inny rozmówca serwisu zastrzega, że proces ten jest na wczesnym etapie. Jeszcze inne źródło zauważa, że japoński koncern zastanawia się nad budową fabryki pomp ciepła na terenie Słowacji lub Polski. W naszym kraju bierze pod uwagę okolice Łodzi, województwo śląskie i pomorskie. Jednocześnie Puls Biznesu zastrzega, że biuro prasowe Fujitsu nie potwierdza tych doniesień. Obawiam się, że nie mamy w tym momencie na ten temat żadnych informacji. Opublikujemy komunikat prasowy, jeśli coś się w tej kwestii zmieni – wskazuje Emiko Yoshioka z biura prasowego Fujitsu General.

Zdaniem serwisu szansa na projekt fabryki to efekt wyścigu w grzejnictwie, które z pieców gazowych przestawia się na pompy ciepła. Koszt budowy fabryki pomp ciepła to ok. 1 miliard złotych, a pracę w niej znajduje zwykle ponad tysiąc osób (Puls Biznesu podaje te dane w charakterze ogólnym, nie tyczą się one konkretnie opisywanej inwestycji).

Zagraniczne firmy budują fabryki w Polsce

W lipcu ubiegłego roku największy producent klimatyzatorów – Daikin – ogłosił, że w Ksawerowie pod Łodzią zbuduje największą w Europie fabrykę japońskiej grupy, która do 2025 roku mogłaby osiągnąć poziom produkcji rzędu ok. 400 tys. pomp ciepła rocznie, a do 2030 roku – nawet 1,5 miliona. Inwestycja będzie kosztować 1,4 mld zł, a zatrudnienie w tym miejscu znajdzie tysiąc osób. Niedługo po ogłoszeniu informacji przez Daikin niemiecki Viessmann zapowiedział, że wyda w Legnicy 200 mln euro również na fabrykę pomp ciepła. Pracę dostanie tu 1,7 tys. osób, a produkcja urządzeń wyniesie 150 tys. w ciągu roku. To wciąż nie koniec inwestycji w tym zakresie, bo w tym roku Robert Bosch poinformował, że za 1,2 mld zł zbuduje fabrykę w Dobromierzu na Dolnym Śląsku. Pracę otrzyma pół tysiąca osób.

Rynek pomp ciepła w naszym kraju

Puls Biznesu podaje (za Polską Organizacją Rozwoju Technologii Pomp Ciepła PORT PC), że w ubiegłym roku rynek pomp ciepła wzrósł w naszym kraju o 120 proc., w tym pomp przeznaczonych do ogrzewania budynków – o 130 proc. W Polsce prawie co trzecie urządzenie sprzedawane w celu ogrzewania pomieszczeń było pompą ciepła. Trend wzrostowy w kwestii tych urządzeń jest obserwowany również w Europie.

Niemiecki gigant wkracza do Polski. Otwarcie pierwszego sklepu miało miejsce 8 maja.