Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Wykorzystaj potencjał OZE dla twojego biznesu lub gospodarstwa rolnego
Materiał Partnera
Materiał Partnera 25.07.2023 11:13

Wykorzystaj potencjał OZE dla twojego biznesu lub gospodarstwa rolnego

fotowoltaika-koszty-kalkulator
Domena publiczna

Fotowoltaika i OZE to szereg nowych możliwości na oszczędność kosztów i optymalizację firmy oraz gospodarstwa rolnego. Jak odpowiednio wykorzystać Odnawialne Źródła Energii? Z jakich dofinansowań można skorzystać? Sprawdź, jak przełożyć moc OZE na rozwój biznesu!

Odnawialne źródła energii jako alternatywne i tańsze metody produkcji energii

Tradycyjne źródła energii to poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego. Spalanie paliw kopalnych emituje duże ilości dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych odpowiedzialnych za globalne ocieplenie. Samo wydobycie tych surowców prowadzi do degradacji środowiska, w tym zanieczyszczenia powietrza, wód i gleby.

Odpowiedzią na te problemy są Odnawialne Źródła Energii – alternatywne metody produkcji energii, które są nie tylko bardziej przyjazne dla środowiska, ale też często tańsze w długoterminowej perspektywie.

Istnieje wiele źródeł odnawialnej energii, takich jak: energia słoneczna (która jest najpopularniejszym źródłem energii odnawialnej w Polsce!), energia wiatrowaenergia wodnaenergia geotermalna. Każdy z tych rodzajów energii wykorzystuje inne źródła, niosąc za sobą różnorodne korzyści z perspektywy inwestora. Dobór źródła energii zależy w głównej mierze od warunków środowiskowych i dostępów do zasobów na danym terenie.

Wykorzystanie OZE to szereg korzyści dla planety! OZE przyczyniają się do redukcji emisji gazów cieplarnianych, realnie ograniczając efekt cieplarniany i zwalczając zmiany klimatyczne. Z perspektywy użytkownika fotowoltaika to gwarancja oszczędności finansowej. Ponadto korzystanie z OZE pozwala na zmniejszenie zależności od niestabilnych cen surowców kopalnych i ograniczenie ryzyka energetycznego.

Zmiany na rynku OZE wymuszają wyspecjalizowanie się w szeroko pojętych instalacjach biznesowych. Warto postawić na firmę, która nie tylko edukuje w tym temacie i jest świadomym inwestorem w związku z nieustannymi zmianami prawnymi, ale przede wszystkim ma bogate doświadczenie. Jedną z takim firm jest OZE Biomar S.A. z 13-letnim doświadczeniem i portfolio obejmujących tysiące zrealizowanych inwestycji w Polsce i Europie.

2_170834847_m_normal_none.jpg

Fotowoltaika dla firm, czyli jak efektywnie wykorzystać OZE w biznesie

Prowadzisz własną firmę? Inwestycja w OZE może przynieść Ci wiele korzyści!

Z fotowoltaiką produkujesz własną, tańszą energię. Zyskasz tym samym niezależność od tradycyjnych dostawców i zabezpieczysz się przed wzrostem cen energii. Dzięki własnej instalacji nie musisz martwić się o gwałtowne podwyżki cen energii elektrycznej czy też jej ograniczone dostawy, a Twój biznes może działać bez przerw.

Zależy Ci na ochronie środowiska i pozytywnym wizerunku firmy? Inwestycję w OZE docenią Twoi klienci, którzy coraz bardziej zwracają uwagę na świadomość ekologiczną przedsiębiorstw i zrównoważony rozwój.

Z jakich rozwiązań fotowoltaiki dla firm możesz skorzystać? Do wyboru masz tradycyjny system PV oraz fotowoltaikę z magazynami energii – to drugie rozwiązanie daje gwarancję produkcji przy przerwach w dostawach prądu. Z instalacji PV możesz skorzystać niezależnie od rozmiaru i branży Twojej firmy – to doskonałe, ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz dużych korporacji z różnych sektorów gospodarki.

3_65814817_m_normal_none.jpg

Fotowoltaika – dofinansowania dla firm

W Polsce istnieją rozmaite programy dofinansowań fotowoltaiki dla prosumentów indywidualnych. Wsparcie dla przedsiębiorców było dotychczas o wiele słabsze, jednak powoli zaczyna się to zmieniać!

Jeśli planujesz inwestycję w OZE dla swojej firmy, możesz skorzystać z programu „Energia Plus” i ubiegać się o dofinansowanie na fotowoltaikę w formie pożyczki pokrywającej do 85% kosztów kwalifikowanych. Wnioski należy składać w terminie od 1 lutego 2023 roku do 13 grudnia 2024 roku (lub do wyczerpania alokacji środków). Szczegóły naboru dostępne są na Portalu Gov.pl.

Fotowoltaika dla rolników. Pierwszy krok do niezależności energetycznej

Prowadzisz gospodarstwo rolne? Jeśli tak, to doskonale wiesz, że wiąże się to z ogromnym zużyciem energii – do napędu maszyn rolniczych, systemów nawadniających, oświetlenia czy chłodnictwa.

Energia słoneczna odgrywa istotną rolę w modernizacji i zrównoważonym rozwoju rolnictwa.

Fotowoltaika w rolnictwie przede wszystkim pozwoli Ci obniżyć koszty związane z zakupem energii elektrycznej z tradycyjnych źródeł. Wyprodukowaną energię możesz wykorzystać w procesach produkcji – m.in. do zasilenia pomp wodnych, urządzeń do podlewania, chłodzenia i oświetlenia w oborach czy stajniach. Nie tylko szybko docenisz wysoką stopę zwrotu, ale też zapewnisz sobie ciągłość działań, zyskując niezależność energetyczną od zewnętrznych dostawców.

Dofinansowanie do fotowoltaiki dla rolników

Nie musisz w całości finansować fotowoltaiki dla rolnictwa z własnych środków!

Możesz skorzystać ze wsparcia programu „Agroenergia”, który obejmuje dopłaty do fotowoltaiki, pomp ciepła, małych elektrowni wiatrowych oraz innych form instalacji OZE.

Dotacje w 2023 roku wynosiły odpowiednio:

  • do 20% kosztów kwalifikowanych (maksymalnie 15 tys. zł) na instalacje PV o mocy 10-30 kW,
  • do 13% kosztów kwalifikowanych (maksymalnie 25 tys. zł) na instalacje PV o mocy 30-50 kW.

Warunki naboru oraz szczegóły programu znajdziesz w Portalu Beneficjenta na stronie WFOŚiGW.

Farma fotowoltaiczna – rentowność, zarobki

Chcesz zainwestować w OZE? Farma fotowoltaiczna to rozwiązanie dla Ciebie!

Farmę PV mogą zbudować osoby fizyczne, firmy i instytucje publiczne. W zależności od lokalnych przepisów farmy fotowoltaiczne mogą być realizowane na zasadzie własności prywatnej, dzierżawy, a także mogą być współfinansowane przez inwestorów zewnętrznych.

Rentowność inwestycji w farmę fotowoltaiczną warunkuje kilka czynników, spośród których należy podkreślić:

  • Warunki środowiskowe – nasłonecznienie danego obszaru będzie warunkowało ilość energii produkowanej przez panele PV.
  • Koszty inwestycji – zakup i montaż paneli, podłączenie do sieci elektrycznej oraz koszty utrzymania i monitorowania wpływają na rentowność inwestycji.
  • Ceny energii elektrycznej na lokalnym rynku i ewentualne systemy wsparcia – taryfy gwarantowane czy systemy certyfikatów zielonych również mogą mieć istotny wpływ na zyski z farmy PV.

Farmy fotowoltaiczne mogą być bardzo rentowne, jednak należy pamiętać, że czas zwrotu inwestycji często wynosi od kilku do kilkunastu lat, a samą rentowność warunkuje wiele czynników zewnętrznych i wewnętrznych.

Wyzwania i perspektywy rozwoju OZE

Rozwój i popularyzacja OZE to kluczowe wyzwanie i jednocześnie perspektywa dla przyszłości energetyki. Inwestowanie w rozbudowę infrastruktury OZE jest konieczne, aby umożliwić wzrost wykorzystania energii odnawialnej, a później jej długotrwałe, stabilne funkcjonowanie.

Jeśli jesteś zainteresowany inwestycją w OZE, zapewne mierzysz się z wizją planu inwestycyjnego i budowy instalacji OZE. Nie musisz przechodzić przez ten skomplikowany proces sam!

Eksperci OZE-BIOMAR przeprowadzą Cię przez niego krok po kroku – od etapu audytu i projektowania, przez dobór finansowania, aż po profesjonalny montaż i opiekę posprzedażową.

Skorzystaj ze wsparcia OZE-BIOMAR i ciesz się nieograniczoną energią słoneczną, która zapewni Ci maksymalną wydajność i efektywność w biznesie.