Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Kościół wybudował wielką farmę fotowoltaiczną. "Dochód z prowadzonej działalności będzie służył dziełom"
Paula Drechsler
Paula Drechsler 27.06.2023 18:43

Kościół wybudował wielką farmę fotowoltaiczną. "Dochód z prowadzonej działalności będzie służył dziełom"

fotowoltaika
domena publiczna

Obiekt zajmuje 8,5 ha działki należącej do kościoła. Do budowy ogromnej farmy solarnej diecezja płocka specjalnie powołała spółkę OmnInvest. Prezesem został ekonom diecezji, ks. Roman Bagiński.

Kościół producentem czystej energii

Farma solarna w Płocku została wybudowana przez kościół za zgodą Watykanu. Księża stali się prezesami spółki produkującej prąd, który będzie przeznaczony na sprzedaż. Jak podaje money.pl, obiekt został wyposażony w ponad 9 tys. paneli fotowoltaicznych, a koszt budowy wyniósł 17,5 mln zł netto.

- Kiedy zaczynaliśmy, był to największy projekt nie tylko w Kościele, ale i w Polsce. Później zostaliśmy z tyłu, taka inwestycja wymaga wielu zgód — cytuje ks. Romana Bagińskiego Wyborcza.

Wydatki na Fundusz Kościelny. Padł rekord

Na co pójdą zyski z kościelnej farmy solarnej?

Liczba produkowanej w ciągu roku energii z tej farmy to szacunkowo 5,1 tys. MWh. Odpowiada to rocznemu zapotrzebowaniu na prąd ponad 1,2 tys. gospodarstw domowych. W przytaczanym przez Business Insider komunikacie, który w związku z otwarciem farmy wystosowała diecezja, przeczytać można o powodach powstania obiektu i celach, na jakie pójdą generowanego przez panele zyski.

- Wygospodarowany dochód z prowadzonej działalności będzie służył dziełom, za które odpowiedzialna jest diecezja płocka. Gdy chodzi o diecezję płocką, są to m.in. Szkoły Katolickie w Płocku, Młodzieżowe Centrum Edukacyjno-Wychowawcze „Studnia” w Płocku, Dom Seniora „Piękne Życie” w Sikorzu. Działalność tych instytucji służy dzieciom, młodzieży oraz osobom starszym, wymagającym stałej opieki. Na utrzymanie obiektów oraz ich modernizację, a także na wyposażenie w infrastrukturę poszerzającą możliwości pomocy, niezbędne są określone środki finansowe. Zwiększenia nakładów wymaga także utrzymanie obiektów, zarówno diecezjalnych, jak i parafialnych — brzmi treść komunikatu.

Wysokie koszty realizacji przedsięwzięcia

Biskup Szymon Stułkowski cytowany przez Wyborczą stwierdził, że poprzez inwestycję w odnawialne źródła energii diecezja płocka włącza się w strategię zrównoważonego rozwoju. Jak informuje money.pl, do budowy farmy fotowoltaicznej jeszcze w 2018 r. powołana została spółka celowa OmnInvest, a obecnie udziałowcem mniejszościowym jest też diecezja toruńska. W 2020 r. uzyskano warunki przyłączenia do sieci spółki Energa-Operator.

- W celu realizacji tak kosztownej inwestycji diecezja płocka zaprosiła do współpracy diecezję toruńską, która objęła część udziałów w spółce OmnInvest. Dzięki temu można było, korzystając ze środków własnych, sfinalizować inwestycję — cytuje informacje przekazane przez diecezję wyżej wspomniany serwis.