Technologia nieodzownie kojarzy się nam z rozwojem cywilizacji i szeregiem usprawnień w życiu codziennym i biznesowym. Przez słowo „technologia” rozumiemy osiągany przez ludzkość postęp w zakresie wydajności i dokładności produkcji, czy poszerzającej się dostępności określonych dóbr czy możliwości. Automatyzacja procesów, postępująca cyfryzacja, robotyka, sztuczna inteligencja, komputery i mikroprocesory – zwykle są to pierwsze elementy przychodzące nam do głowy, gdy myślimy o technologii.
Niemniej, technologia w biznesie nie zawsze musi stanowić substytut pojęcia odnoszącego się stricte do nowoczesnych rozwiązań w produkcji. Technologia zbiorczo określa sam proces powstawania przedmiotu bądź usługi. Dla przykładu, gdy mamy do czynienia z rękodzielnictwem czy tradycyjnym wyrobem określonych dóbr, również możemy mówić o zastosowaniu danego rodzaju technologii. Językoznawcy zaznaczają jednak, że nie jest to w pełni poprawna praktyka i w takich przypadkach powinniśmy raczej używać słowa „technika” zamiast „technologia”.
Od zarania dziejów przedsiębiorcy dążyli do maksymalizacji zysków, a więc obniżania kosztów produkcji i zwiększenia produktywności zakładów. W skali makro umożliwiały im to właśnie zdobycze nowoczesnych technologii, które często – przez wzgląd na swe rozmiary – ujmowane były w historiografii jako rewolucje przemysłowe.
Popularnym dla dzisiejszych czasów określeniem jest „IV Rewolucja Przemysłowa”, która co prawda interpretowana jest na różne sposoby, jednak przede wszystkim ma opisywać epokę w której żyjemy jako epokę informacji i cyfryzacji. Wszelkie zdobycze świata naukowego w znaczącym stopniu wpływają zarówno na wydajność procesów produkcyjnych, jak i komfort życia człowieka. Rozwojem technologicznym różnych gałęzi biznesu zajmują się dziś rozmaite nauki, takie, jak na przykład biotechnologia, nanotechnologia, technologia cyfrowa, czy technologia budowy maszyn.
Nowoczesne technologie w biznesie nie muszą jednak dotyczyć wyłącznie bezpośrednich procesów produkcyjnych. Mogą one odnosić także do unowocześnienia teoretycznych systemów zarządzania zasobami ludzkimi i prowadzenia zespołów.
Ogromny wpływ na kształt dzisiejszej gospodarki (a także rynków przyszłości) ma dziś sztuczna inteligencja (AI) oraz dziedziny informatyczne z nią powiązane, takie jak na przykład uczenie maszynowe („machine learning”).
Wszystko to doprowadza do upowszechnienia się coraz liczniejszych algorytmów i systemów, które wykonują pracę automatycznie, bez udziału człowieka. Przykładem mogą być coraz bardziej skomplikowane chat-boty i modele językowe, takie, jak na przykład Chat GPT, dzięki któremu tworzyć można coraz doskonalsze teksty prasowe, reklamowe, a nawet naukowe.
Pokaż więcej
Ministerstwo Cyfryzacji opublikowały ważny komunikat. Okazuje się, że planowany projekt budowy fabryk Intela w Niemczech i w Polsce został zamrożony. Wszystko przez to, że firma boryka się z poważnymi problemami finansowymi. Przedstawiamy szczegóły.
Intel w swojej 56-letniej historii nigdy nie znajdował się w takim kryzysie jak teraz. Fatalne wyniki finansowe skłoniły kierownictwo do przeprowadzenia masowych zwolnień oraz wstrzymania części inwestycji w Europie. Reuters podaje, że w połowie września ma dojść do spotkania zarządu, na którym zapadnie także decyzja o przyszłości inwestycji w Polsce.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii wyjawiło, że otrzymało liczne zgłoszenia dotyczące nieprawidłowości przy świadczeniu usług przez Temu i Shein. Znane chińskie platformy zakupowe mają naruszać polskie i unijne standardy w zakresie ochrony konsumentów.
Polski oddział Huawei CBG (Consumer Business Group) niedługo po światowej premierze urządzeń, która miała miejsce na początku maja w Dubaju, postanowił wystartować z kampanią promującą najnowszą odsłonę smartwatcha premium z rodziny Huawei Watch 4 Pro. Działania, które mają wspierać wejście na polski rynek wersji Space Edition, będą obejmowały wszelkie kanały źródłowe oraz konkretne narzędzia marketingowe. W naszym kraju twarzą kampanii został Remigiusz "reZi" Wierzgoń.
Jest to już pewne – Volvo Tech Hub zajmie 10 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni w Brain Park C. Nowa część spółki Volvo Car Poland wprowadzi się do krakowskiego biurowca od Echo Investment. Proces ten będzie obejmował trzy fazy, zaczynając od września 2024 roku. W transakcji, najemcę reprezentowała firma JLL Polska, natomiast wsparcie w projekcie udzielił PDS JLL.
Strategiczne partnerstwo dwóch gigantów wreszcie stało się faktem. PayU GPO, czołowy dostawca usług płatniczych dla e-commerce w regionie CEE, oraz Siepomaga, renomowana fundacja i największa platforma zbiórek charytatywnych online w Polsce połączyły siły w szczytnym celu. Wynikiem synergii obu podmiotów jest wprowadzenie innowacyjnej funkcji w ramach bramki płatniczej PayU, umożliwiającej dokonywanie mikrodonacji dla sprzedających i kupujących online.
Kierowców i właścicieli samochodów może czekać bardzo mocna niespodzianka. Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski ma plan, którego realizacja wpłynęłaby na życie posiadaczy aut - i nie tylko.
Niemal 20 proc. dorosłych w wieku od 18 do 24 lat używa telefonu przez ponad 6 godzin dziennie - tak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Huawei. Często też nie kontrolują czasu spędzanego przed ekranem. Wszystko to obniża funkcjonowanie i wpływa na jakość życia młodych ludzi.
“Fakt” podaje, że należący do Dominiki Kulczyk, ociekający luksusem jacht o wartości niemal pół miliarda złotych zatrzymał się w Chorwackim Zadarze.
Pakiet Microsoft Office, przemianowany jakiś czas temu na Microsoft 365, od lat pozostaje sztandarowym produktem Microsoftu. Jego kluczowym składnikiem pozostaje arkusz kalkulacyjny Excel, bez którego trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie dzisiejszego świata. Tym bardziej warto zwrócić na ważną nowość, jaka lada moment trafi do Excela.
Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową przy jednoczesnej konieczności ograniczania zużycia nieodnawialnych źródeł energii oraz redukcji śladu węglowego to z roku na rok coraz bardziej paląca kwestia. Problem jest szczególnie dotkliwy w przypadku centrów danych, których administratorzy prześcigają się w pomysłach na pasywne systemy chłodzenia i osiąganie neutralności węglowej. Inny pomysł rozwiązania tej kwestii ma brytyjski startup Heata.
O całej sprawie poinformowała kom. Ewelina Radomyska z Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach. Z komunikatu dowiadujemy się, że 32-latka wystawiła na popularnym portalu sprzedażowym plecak dziecięcy. Po tym, jak kobieta myślała, że udało się pomyślnie sfinalizować sprzedaż, otrzymała telefon z banku.
Jeszcze przez ponad miesiąc trwa przyjmowanie zgłoszeń do drugiej edycji programu, w którym można otrzymać 25 tys. zł dofinansowania.
Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie informuje o wyjątkowo perfidnym oszustwie. 64-latka zaufała mężczyznom podszywającym się pod funkcjonariusza CBA i prokuratora, wskutek czego straciła oszczędności życia.
Decydując się na zakup komputera, stajesz przed dylematem: czy wybrać nowy sprzęt czy też postawić na poleasingowy? Oba wybory mają swoje zalety i wady, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji. W tym artykule omówimy, co lepiej się opłaca i dlaczego, biorąc pod uwagę różnice między nowymi a poleasingowymi komputerami.
Policja z Gorzowa Wielkopolskiego opisuje sytuację kobiety, która padła ofiarą wyjątkowo perfidnego oszustwa. Przestępcy przekonali seniorkę, że jej syn spowodował wypadek, a przekazanie gotówki pomoże mu uniknąć konsekwencji.
UPC Polska grozi kara do 10 proc. obrotu. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) postawił spółce zarzuty w związku z programem “Więcej korzyści dla Ciebie”.
Kobieta chciała zarobić na sprzedaży podręczników, a musiała pójść na policję i zgłosić, że została oszukana. Zrobiła jedną rzecz, która zaowocowała stratą niemal 7 tysięcy złotych. Śledczy opublikowali specjalny apel.
Pieniądze podatników zostaną przekazane na… tablety dla parlamentarzystów. Kancelaria Sejmu rozstrzygnęła już przetarg i koszt nowych urządzeń to skromne 2,378 mln zł. To aż 1 mln złotych więcej niż w 2019 r. Kancelaria zapewnia, że urządzenia są “kluczowe” w pracy posłów. Co ze starymi tabletami? Politycy będą mogli wykupić je niemal za bezcen.
Kiedy Netfliks ogłosił, że wprowadzi zakaz współdzielenia kont w sieci zawrzało, a oburzeni klienci zapowiadali rezygnację z subskrypcji. Jak się okazuje, Netfliks nie tylko nie stracił, ale odnotował rekordowe wyniki. Serwis wirtualnemedia.pl podaje, że podjęcie podobnych kroków zapowiedział inny duży gracz na rynku.
Ładowanie smartfona przy pomocy publicznych portów USB jest wygodne. Może być także świetną okazją dla hakerów. Aby przechwycić dane wystarczy 80 sekund podłączenia do zainfekowanego urządzenia.
Zamgławiacze akumulatorowe tworzą delikatną mgłę. Umożliwiają nie tylko efektywne nawadnianie roślin, ale także ochronę przed zbyt wysokimi temperaturami, kontrolę poziomu wilgotności, walkę z komarami i innymi szkodliwymi owadami, jak i opryskiwanie środkami ochronnymi roślin.
We wtorek 8 sierpnia po południu CERT Polska, czyli zespół powołany do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w internecie, opublikował na Twitterze ostrzeżenie dotyczące najnowszej kampanii cyberprzestępców. Tym razem na ich celowniku znaleźli się klienci znanego banku – z jego usług korzysta ponad 6,4 mln osób.
iPhone 14 128GB Midnight to jedna z najnowszych propozycji giganta z Cupertino, która zachwyci nie tylko dotychczasowych miłośników marki. Jest tak z kilku powodów, należą do nich styl, jakość wykonania, moc i możliwości. Sprawdź i przekonaj się, czy jest to propozycja dla Ciebie.
Coraz częściej ostrzegamy naszych czytelników przed oszustwami, jakie czyhają na użytkowników mediów społecznościowych. Nie inaczej jest tym razem. NASK ostrzega przed przestępcami wyłudzającymi dane logowania do portalu Facebook.
Ministerstwo Cyfryzacji ostrzega przed aplikacjami, które przerabiają zdjęcia w postać słynnej lalki. Wskazuje, że korzystając z niej, użytkownicy udzielają dostępu do poufnych danych, nie wiedząc, gdzie i przez kogo będą wykorzystywane.
W Sejmie pojawił się rządowy projekt ustawy, który przewiduje m.in. stworzenie gigantycznej bazy danych o obywatelach, informuje „Rzeczpospolita”.
Niedawno na łamach naszego portalu informowaliśmy o tym, że na aukcję trafił iPhone z 2007 r. Początkowo zakładano, że jego cena może osiągnąć nawet 100 tys. dolarów. Okazuje się, że nawet najwięksi optymiści się pomylili, bo telefon został wylicytowany za niemal dwa razy tyle.