Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Ceny prądu. Prezes URE zatwierdził taryfy na 2024 rok
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 16.12.2023 09:57

Ceny prądu. Prezes URE zatwierdził taryfy na 2024 rok

prad-kable-ladowanie-energia
Biznesinfo

Zapadła decyzja prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (w skrócie: URE) dotycząca taryf na sprzedaż energii elektrycznej w 2024 roku. Chodzi o czterech sprzedawców z urzędu, czyli spółki PGE Obrót, Tauron Sprzedaż, Enea i Energa Obrót, a także pięciu najwyższych dystrybutorów energii (OSD): PGE, Tauron, Enea, Energa i Stoen Operator. Ceny prądu w przyszłorocznych taryfach sprzedawców będą o ponad 30 proc. niższe niż teraz. Co to oznacza dla statystycznego Kowalskiego?

Jest decyzja prezesa URE. Bierzemy pod lupę ceny i stawki opłat w nowych taryfach

Co składa się na wysokość naszego rachunku za energię elektryczną? Otóż są to koszty jej zakupu oraz transportu. Zadaniem prezesa URE jest zatwierdzanie taryf dotyczących sprzedaży (obejmuje to gospodarstwa domowe korzystające z taryf spółek PGE Obrót, Tauron Sprzedaż, Enea i Energa Obrót) oraz usług dystrybucji (tyczy się wszystkich odbiorców). W opinii regulatora obecnie możemy mówimy o mniejszej zmienności cen prądu w obrocie hurtowym. Jest to wynik stabilizacji rynku węgla i gazu.

W efekcie prezes URE zatwierdził ceny energii w taryfach sprzedawców na przyszły rok w wys. niższej aż o 31,3 proc. w stosunku do tegorocznych taryf. Z kolei taryfy dystrybucyjne będą o średnio 2,9 proc. wyższe w ujęciu rok do roku. W drugim przypadku jest to wynik inflacji, kosztów leżących po stronie przedsiębiorców odpowiadających za infrastrukturę sieciową w Polsce oraz wzrostu taryfy operatora systemu przesyłowego.

Zrzut ekranu 2023-12-16 o 09.38.42.pngŹródło: URE.

Ważna wiadomość dla wielu seniorów. Chodzi o wypłaty emerytur Czy pieniądze z OFE można wypłacić przed emeryturą? Odpowiedź może zaskoczyć

Prezes URE wyjaśnia. Czy nowe taryfy to niższe rachunki?

Zatwierdzane dziś taryfy na 2024 rok są niższe od tych na 2023, nie oznacza to jednak obniżki na rachunkach odbiorców objętych zamrożeniem cen, w tym taryfowanych – przekazał Rafał Gawin, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

Przypomniał również, że parlamentarzyści zakończyli już prace nad ustawą przedłużającą zamrożenie cen energii i gazu na pierwsze półrocze 2024 roku na poziomie z tego roku. Dla odbiorców prądu oznacza to, że do 30 czerwca ich rachunki będą takie same, jak teraz. Wczoraj wspomnianą ustawę podpisał prezydent Andrzej Duda.

Zamrożenie cen energii w 2024 roku. Co należy wiedzieć?

Zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 412 zł za MWh netto będzie obowiązywać do obecnego poziomu limitu zużycia, pomniejszonego o 50 proc., wyłącznie w pierwszej połowie 2024 roku. W efekcie limit zużycia dla gospodarstw domowych wyniesie 1500 kWh, dla osób z niepełnosprawnością 1800 kWh, a dla rolników i posiadaczy Karty Dużej Rodziny – 2000 kWh. Przekroczenie tych limitów będzie wiązało się z koniecznością zapłaty ceny maksymalnej w wys. 693 zł za MWh. Dotyczy ona również małych i średnich przedsiębiorców, rolników, samorządy oraz spółki komunalne prowadzące obiekty sportowe.